× تماس با ما
1 0 نظرات 239 بازدید
تاریخ انتشار 16 - 1399/09/20

تولید موسیقی فیلم نیازمند درک تصویری، تنوع موسیقایی و جسارت است

تولید موسیقی فیلم نیازمند درک تصویری، تنوع موسیقایی و جسارت است

 

بهنام صبوحي در نشست مجازي آشنايي با موسيقيِ فيلم گفت: توليد موسيقي فيلم کاري است که هر فردي نمي‌تواند آن را به راحتي انجام دهد چون اين کار هم درک تصويري مي‌خواهد، هم تنوع موسيقايي و هم جسارت. بايد توجه داشت برخي کارها ممکن است قبلا در فضاي مورد نظر انجام نشده باشد و آهنگساز مجبور باشد که چيز جديدي را تجربه کند.

 

اين آهنگساز بيان کرد: بُعد تصويري وقتي که در سينما و موسيقي با يکديگر هماهنگ مي‌شود، تاثيرگذار مي‌شود. يک آهنگساز که موسيقي فيلم توليد مي‌کند، بايد حس‌ها و تمام سبک‌هاي موسيقي را بشناسد. براي مثال وقتي يک فيلم درباره ژاپن قرار است ساخته شود، آهنگساز بايد آنقدر قابليت داشته باشد که موسيقي ژاپني چطور مي‌تواند با ارکستر سمفونيک يا حتي با يک موسيقي جديد ترکيب شود.

 

در موسيقي فيلم‌ها گاهي از فضاي موسيقي ايراني استفاده مي‌شود و گاهي از يک موسيقي ايراني استفاده مي‌شود که با رنگ‌آميزي شرقي است؛ يعني تم کار ته‌مايه‌هاي ايراني دارد اما با سازهاي ارکستر اجرا مي‌شود؛ يعني وقتي موسيقي را گوش مي‌دهيم، حضور تار، تنبک و سنتور را متوجه نمي‌شويم اما تم موسيقي تم ايراني دارد. گاهي نيز ممکن است فضاي موسيقي فضايي باشد که تم ايراني نداشته باشد.

 

در موسيقي فيلم سريال سربداران که اثر استاد فخرالديني است و يکي از آثار موسيقي فاخر سريال‌هاي ماست، تم کار، تم ايراني است و در دستگاه نواست اما در آن ساز ايراني وجود ندارد و در آن سازهاي ارکست سمفونيک اجرا مي‌شود. يا براي مثال موسيقي فيلم محمد رسول الله(ص)، تم کار کاملا عربي است اما با ارکستر سمفونيک اجرا مي‌شود.

 

در انيميشن، موسيقي تاثير بسيار زيادي دارد. براي مثال کارتون پلنگ صورتي يا تام و جري بدون موسيقي روح خود را از دست مي‌دهد. اگر موسيقي در کنار کارتون نباشد، آن کارتون براي مخاطب جذاب نخواهد بود و ديگر تمايلي براي ديدن آن به وجود نمي‌آيد.

 

در يک فيلم سه مولف وجود دارد. يک نويسنده که فيلم‌نامه را مي‌نويسد و روايت را خلق مي‌کند، يک کارگردان و يک آهنگساز که موسيقي اثر را مي‌سازد. اين سه نفر ايده‌هاي خود را روي کار تصوير پياده مي‌کنند اما بقيه عوامل متاثر از خود فيلم هستند و مولف نيستند.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/masafmusic/post/60489
0 نظر
دسته بندی