× تماس با ما
1 0 نظرات 324 بازدید
تاریخ انتشار 16 - 1399/07/17

«محمدرضا شجریان» درگذشت

«محمدرضا شجریان» درگذشت

محمدرضا شجريان عصر امروز در بيمارستان جم تهران درگذشت. اين استاد موسيقي در 14 مهر با کاهش فشار خون و عفونت شديد در ناحيه بدن و کيسه صفرا به بيمارستان منتقل و پس‌از بستري شدن در بخش ICU به کما رفته بود.

گفته مي شود بر اساس تصميم خانواده شجريان پيکر آن مرحوم براي تدفين به مشهد مقدس منتقل خواهد شد.

استاد آواز و خواننده پيشکسوت ايراني در سن 80 سالگي بر اثر بيماري دار فاني را وداع گفت. او سال‌ها از بيماري ريه رنج مي‌برد و طي روزهاي اخير به دليل مشکلات ريوي و تنفسي ناپايدار، افت فشار خون و افت سطح هوشياري در بخش مراقبت هاي ويژه بستري شده بود.

محمدرضا شجريان که متولد مشهد بود، با استعداد خدادادي و تمرين‌هاي بسياري که داشت، توانست به يکي از قاريان و خوانندگان موسيقي ايراني بدل شود. او شرکت «دل‌آواز» را بنيان‌گذاري کرد و پس از آن طي دهه‌هاي 60، 70 و 80 با هنرمندان شاخصي همچون پرويز مشکاتيان، داريوش پيرنياکان، محمدرضا لطفي، جمشيد عندليبي، حسين عليزاده و کيهان کلهر همکاري کرد که نتيجه آن برپايي ده‌ها کنسرت و انتشار بيش از 50 آلبوم موسيقي است.

وي جوايز متعددي نيز در طول حيات حرفه‌اي خود کسب کرد که اکثراً به يک دهه اخير متعلق دارد، جوايزي همچون: «خداوندگار موسيقي» (جايزه ويژه بنياد آقاخان در سال 98)، نشان شواليه (نشان عالي وزارت فرهنگ و هنر دولت فرانسه، سال 1393)، جايزه بيتا (بزرگداشت ادب و هنر پارسي در دانشگاه استنفورد آمريکا، سال 1389)، نشان عالي هنر براي صلح در سال 1396، جايزه پيکاسو و ديپلم افتخار از طرف سازمان يونسکو در سال 1378.

همچنين در فروردين سال گذشته، اعضاي شوراي شهر تهران با تغيرِ نام بلوار فلامک جنوبي و شمالي در منطقه 2 تهران به نام «محمدرضا شجريان» موافقت کردند.

شجريان پس از زلزله وحشتناک سال 1382 در بم که موجب ويران‌شدن اين شهر شد، کنسرت‌ها و نمايشگاهي تحت عنوان «همنوا با بم» برگزار کرد تا «باغ هنر بم» را در اين شهر بسازد. اين پروژه در سال 83 کلنگ‌زني شد و پس از وقفه‌اي طولاني و واگذاري آن به خودروسازان کرمان، فاز نخستش دي‌ماه سال گذشته با حضور خانواده محمدرضا شجريان و هنرمنداني همچون حسين عليزاده، افتتاح شد.

اين خواننده موسيقي ايراني از حدود دو سال و نيم پيش به کشور بازگشت. همايون شجريان فرزندش در اين باره گفته بود: پزشکان آمريکا از بهبودي پدر قطع اميد کرده بودند.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/masafmusic/post/59753
0 نظر
دسته بندی