× تماس با ما
1 1 نظرات 332 بازدید
تاریخ انتشار 21 روز پیش

حضرت ‌عباس بارها دستم را ‌گرفت/ لوریس چکناواریان از ارادت خود به اهل بیت(ع) می‌گوید

حضرت ‌عباس بارها دستم را ‌گرفت/ لوریس چکناواریان از ارادت خود به اهل بیت(ع) می‌گوید

حضرت ‌عباس بارها دستم را ‌گرفت/ لوريس چکناواريان از ارادت خود به اهل بيت(ع) مي‌گويد


لوريس چکناواريان گفت: بنده هم در طول عمر خود خيلي مواقع که مشکلاتي داشتم به مهرباني و دست‌گيري حضرت عباس متوسل مي‌شدم و با اين اقدام هيچگاه دست خالي بازگشتم. 

به جرات مي‌توان گفت سمفوني عاشورا مهم‌ترين و بزرگ‌ترين پروژه کاري من خواهد بود که توليد، انتشار و اجراي آن طي سال‌هاي اخير از دغدغه‌هاي اصلي‌ام بوده است و از آنجا که توليد چنين اثر بزرگي، شرايط خاصي را به لحاظ امکانات مي‌طلبد، تاکنون بنا به دلايل مختلف عملي نشده است و ترجيح مي‌دهم درباره دلايل اين تاخير وارد جزئيات نشوم اما مسلما همچنان با شور و اشتياق در انتظار فراهم شدن شرايط توليد اين اثر خواهم بود.

با اجراي جهاني اين اثر مي‌توان به انتقال فرهنگ بزرگ عاشورايي امام حسين پرداخت و شايد با اين اقدام يکي از بزرگ‌ترين فعاليت‌هاي فرهنگي تاريخ کشور رقم بخورد که با اين سمفوني مي‌توانيم فرهنگ عاشورا را آنچنان که شايسته است به جهانيان بشناسانيم. 

آنهايي که من را از نزديک مي‌شناسند بخوبي مي‌دانند اهل تعارف و ذکر حرف‌هاي شعارگونه نيستم و هميشه سعي کرده‌ام حرف دلم را بدون واهمه و از روي صداقت بيان کنم. درباره اين اتفاق هم بايد به نکته مهمي اشاره کرد و آن اينکه صفر تا صد توليد و اجراي اين قطعه با يک نيت قلبي انجام شده است.

زماني که مشغول ساخت اثري با محوريت امام حسين بودم، سعي کردم ايشان را درک کنم و به شخصيتي که خود در واقعه عاشورا حضور دارد و از نزديک شاهد همه اتفاقات تلخ است، نزديک شوم و اينجا بود که شايد تنها ذره‌اي از عظمت شخصيت امام حسين را به وضوح لمس کردم و از سوي ديگر از آنجا که هميشه علاقه داشتم بزرگي حماسه عاشورا و فداکاري امام حسين را به گوش جهانيان برسانم، تصميم به نوشتن و ساخت اين سمفوني گرفتم و خدا شاهد است آن لحظه به اين موضوع فکر نکردم که اجراي يک قطعه اين سمفوني مي‌تواند چه واکنشي از سوي مخاطبان داشته باشد.

من هم مانند همه ايرانيان از دوران کودکي خاطرات زيبايي از ايام عزاداري در ماه‌هاي محرم و صفر را در ذهنم دارم و بخوبي خاطرم است که با همبازيانم چه شوق و هيجاني براي عزاداري در دستجات داشته‌ام. شايد باورش براي‌تان سخت باشد که در آستانه 84 سالگي هم وقتي صداي طبل و سنج دسته‌هاي عزاداري را مي‌شنوم، همان هيجان حس خوب دوره کودکي برايم زنده مي‌شود و به اين خاطر طي سال‌ها هم هر وقت که ايران نبوده‌ام، تمام تلاش خود را مي‌کردم بتوانم دهه اول محرم در کشور باشم تا در مراسم‌هاي عزاداري شرکت کنم. 

درک تمام‌عيار عاشورا سنگين است

حماسه عاشورا يک تراژدي واقعي محسوب مي‌شود که درک تمام‌عيار آن سنگين است و تنها کساني که از بينش بزرگي برخوردار هستند مي‌توانند وقايع روز عاشورا را درک کنند. بگذاريد خيلي راحت بگويم، شما در طول تاريخ چند نفر را سراغ داريد که به خاطر خدا و اعتقادات‌شان به همه داشته‌هاي زندگي خود پشت‌پا بزنند، چرا که امام حسين با علم به اينکه مي‌دانست خود و يارانش به شهادت مي‌رسند اما به ميدان نبرد رفت زيرا هدف‌شان مقدس بود و همه ما بايد از اين اقدام سرمشق بگيريم.

حماسه عاشورا يک درس ديگري هم برايم داشت و آن اينکه اين دنياي مادي، گذران است، بزرگ‌ترين کاخ‌هاي دنيا نابود مي‌شوند اما انسانيت زنده مي‌ماند.

عاشق تمام اصحاب امام حسين هستم

بايد تاکيد کنم به جاي «علاقه» بايد گفت «عاشق». شخصا عاشق تمام اصحاب امام حسين هستم زيرا تمام اين بزرگواران همراه امام حسين براي خدا و هدف‌شان از خودگذشتگي و فداکاري کردند و از جان خود گذشتند و نمي‌شود عاشق چنين شخصيت‌هايي نبود. 

درباره ارادت غيرمسلمانان به حضرت عباس بايد بگويم داستان فداکاري ايشان همه را تحت تاثير قرار مي‌دهد و من هم يک عشق خاص نسبت به ايشان دارم که اين حس و حال متفاوت، از دوران کودکي نشأت مي‌گيرد به طوري که در دوران بچگي در ميان عزاداران دسته‌هاي حسيني، «سقاي آب» بودم و به عشق حضرت عباس آب به دست عزاداران مي‌دادم

از همان دوران مدام به فداکاري خارق‌العاده حضرت عباس، فکر مي‌کردم و اينکه چطور براي رفع تشنگي بچه‌هاي کوچک، جان خود را کف دستش گرفت و به دل دشمن زد و در نهايت دست‌هايي که قرار بود براي بچه‌ها آب بياورد را از دست داد. 

در دل اين ماجراي غم‌انگيز يک راز خاصي نهفته است و آن اينکه کسي که در واقعه عاشورا دست‌هاي خود را از دست مي‌دهد، چطور مي‌تواند تا قرن‌ها دست‌هاي ديگران را بگيرد و بنده هم در طول عمر خود خيلي مواقع که مشکلاتي داشتم به مهرباني و دست‌گيري حضرت عباس متوسل مي‌شدم و با اين اقدام هيچگاه دست خالي بازنگشتم.

هميشه در اين باره به توسل خاص جهان پهلوان تختي به حضرت عباس اشاره مي‌کنم؛ تختي در يکي از مهم‌ترين مسابقات کشتي جهان شکست بدي را متحمل مي‌شود و خجالت مي‌کشيد به ايران بازگردد و در مصاحبه‌هايش مي‌گفت از روي مردم خجالت مي‌کشد به ايران بيايد تا اينکه وي به يکباره تصميم گرفت مستقيم به کربلا و زيارت حرم حضرت عباس برود تا از ايشان کمک بخواهد و دست‌گير جهان پهلوان باشد و در نهايت هم حضرت عباس دست‌هاي اين جهان پهلوان را گرفت به طوري که وقتي تختي از کربلا به ايران آمد، مردم چنان استقبالي از وي کردند که انگار وي قهرمان همان مسابقات شده است و اين تنها نمونه کوچکي از دست‌گيري حضرت عباس است.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/masafmusic/post/59038
1 نظر
محمدحسین قنبری محمدحسین قنبری 10:21:42 - 1399/06/09
اللَّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ وسَهِّلْ مَخْرَجَهُمْ والعَنْ أعْدَاءَهُم

صَلی الله عَلَیکَ یا اَباعَبْدِاللَّهِ وَ عَلَی الاَرْواحِ الَّتی حَلَّتْ بِفِناَّئِکَ عَلَیْکَ مِنّی سَلامُ اللَّهِ اَبَداً ما بَقیتُ وَ بَقِیَ اللَّیْلُ وَ النَّهارُ وَ لاجَعَلَهُ اللَّهُ آخِرَ الْعَهْدِ مِنّی لِزِیارَتِکُمْ

اَلسَّلامُ عَلَی الْحُسَیْنِ وَ عَلی عَلِیِّ بْنِ الْحُسَیْنِ وَ عَلی اَوْلادِ الْحُسَیْنِ وَ عَلی اَصْحابِ الْحُسَیْنِ(ع)

اللَّهُمَّ عَجِّلْ لِوَلِیِّکَ الْفَرَجَ وَ الْعَافِیَهَ وَ النَّصْر

کلّ یوم عاشوراء وکلّ أرض کربلاء

لعن الله علی القوم الظالمین والکافرین الوهابیون
دسته بندی