× تماس با ما
0 0 نظرات 314 بازدید
تاریخ انتشار 11 - 1399/05/09

آهنگسازی با صدای قلب‌های بیمار/ تپش‌هایی که با موسیقی تلفیق شد

آهنگسازی با صدای قلب‌های بیمار/ تپش‌هایی که با موسیقی تلفیق شد

 

شايان شکرابي پزشک عمومي، نوازنده پيانو و سرپرست گروه موسيقي «دال» در گفتگو با خبرنگار مهر، از ساخت و تنظيم قطعاتي بر اساس صداهاي بيماري‌هاي قلبي با در نظر گرفتن چارچوب‌هاي موسيقي اصيل ايراني خبر داد.

 

وي افزود: در ساخت و تنظيم اين قطعات صداهاي ضبط شده از تپش قلب بيماران دچار بيماري‌هاي قلبي را با موسيقي اصيل ايراني تلفيق کرده‌ام. من در اين آثار تلاش کرده‌ام از نواها و سازهاي بومي ايران استفاده و اين موسيقي را با سازهاي استاندارد غربي نيز ترکيب کنم. اين ايده مي‌تواند جنبه کمک آموزشي براي دانشجويان پزشکي و پرستاري جهت يادگيري صداهاي قلب در حالت‌هاي مختلف داشته باشد.

 

اين نوازنده پيانو با اشاره به انتشار اولين تجربه موسيقايي خود در اين قالب بيان کرد: در اولين تجربه‌اي که پيرامون اين پروژه انجام داديم، آهنگ midsystolic click به‌عنوان يک مثال از اين مجموعه با ملودي زيباي استاد پرويز مشکاتيان تلفيق شده است. اين قطعه خوشبختانه با استقبال کارشناسان و جامعه پزشکي مواجه شده به طوري که روزهاي گذشته و در صفحه daily cardiology (صفحه تخصصي آموزش قلب و عروق) نيز پيش روي مخاطبان قرار گرفته است.

 

شکرابي توضيح داد: اين صداي قلب، صدايي با فرکانس بالاست که توسط استتوسکوپ (گوشي پزشکي) در ميانه انقباض بطن‌ها شنيده مي‌شود. صداي اول (s1) و دوم (s2) قلب به‌صورت طبيعي سمع مي‌شود و صداي کليک در ميانه انقباض بطن‌ها به علت افتادگي دريچه ميترال به گوش مي‌رسد.

 

سرپرست گروه موسيقي «دال» چندي پيش يک گروه ويژه هنري به نام «ابرک» را نيز در راستاي حمايت از بيماران روانپزشکي تشکيل داده بود.

 

تمرکز اين گروه به صورت تخصصي بر مساله اشتغال بيماران روان‌پزشکي بر مبناي روش Individual Placement and Support بود. در اين روش با شناسايي توانايي و استعداد هر شخص به حمايت و جايگزيني افراد در جايگاه مناسب آن‌ها پرداخته مي‌شود.

دانلود آهنگمشاهده لینک ها
کیفیت پیشفرضپخش آنلایندانلود
لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/masafmusic/post/58377
0 نظر
دسته بندی