× تماس با ما
0 0 نظرات 278 بازدید
تاریخ انتشار 11 - 1399/05/09

راز فاجعه منا در رادیو نمایش برملا می شود

راز فاجعه منا در رادیو نمایش برملا می شود

 

ويژه برنامه مستند «فاجعه در خيابان 204» راديو نمايش، مروري بر حقايق پنهان فاجعه منا در دوم مهر ماه سال 1394 مصادف با دهم ذي الحجه سال 1436 هجري قمري دارد.

 

زهرا عبدالله زاده تهيه کننده مستند راديويي «فاجعه در خيابان 204» با روايت اين فاجعه، يادآور شد: در اين فاجعه زائراني عرفات را ترک کرده بودند و راهي سرزمين منا شدند اما همه شواهد و قرائن از وقوع يک حادثه ناگوار خبر مي‌داد؛ مسدود شدن انتهاي خيابان 204 توسط ماموران عربستان و حرکت زائران به سمت انتهاي خيابان.

 

وي افزود: رفته رفته ازدحام جمعيت بيشتر و بيشتر مي‌شد در حالي که هيچ راهي براي خروج جمعيت وجود نداشت. عطش و فشار جمعيت، تاب و توان را از حجاج گرفته بود و اين در حالي است که امدادرساني به زائران به کندي صورت مي‌گرفت.

 

عبدالله زاده ادامه داد: بيش از 7000 نفر در اين فاجعه انساني جان خود را از دست دادند اما چيزي که باعث نگراني مسلمانان شد، سکوت و بي تفاوتي دولت عربستان در باره اين واقعه و وقايع مشابهي بود که در سال‌هاي پيش‌تر اتفاق افتاده بود.

 

اين تهيه کننده راديويي تأکيد کرد: اين مستند نمايشي از ساعت 7 صبح، آغاز حرکت حجاج به سوي رمي جمرات را به کمک فايل‌هاي صوتي که از زائراني که در آن فاجعه حضور داشتند به همراه تحليل خبرگزاري‌هاي مختلف درباره اين حادثه، قطعه‌هاي کوتاه نمايشي و صحبت‌هاي مقام معظم رهبري، بازسازي مي‌کند.

 

وي خاطرنشان کرد: در تهيه اين مستند نمايشي بازسازي راديويي فاجعه در منا بسيار حائز اهميت است. اين کار به لحظ ميکس و به لحاظ روحي سختي‌هايي را به دنبال داشت. گوش کردن به فايل‌هاي صوتي بازماندگان اين حادثه آن هم در روز فاجعه کار آساني نبود.

 

عبدالله زاده در پايان گفت: بيش از دو ساعت فايل صوتي بازشنوايي شد تا بتوانم از ميان آن به شکل گزيده انتخاب کنم. روند مستند با اعلام ساعت پيش مي‌رود و شنونده با گوش کردن اين مستند لحظه به لحظه با زائريني که با مرگ دست و پنجه نرم مي‌کنند، همراه مي‌شود. بازي در سه قطعه نمايشي کوتاه هم چندان راحت نبود؛ چون دقيقا همان حس و حال فاجعه را تداعي مي‌کردند. استفاده از افکت هاي متعدد و موسيقي متناسب و در نهايت ميکس اين کار چيزي نزديک به 15 ساعت به طول انجاميد.

 

مستند راديويي« فاجعه در خيابان 204» به نويسندگي سهيلا خدادادي و تهيه کنندگي زهرا عبداله زاده ، روايت فريبا طاهري، گويندگي مهدي طهماسبي بازيگري معصومه عزيز محمدي و امين بختياري وبا صدابرداري رامين آريا شکوه، جمعه دهم مرداد ماه ساعت 15 تا 15:30 از راديو نمايش پخش مي شود.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/masafmusic/post/58376
0 نظر
دسته بندی