× تماس با ما
0 1 نظرات 633 بازدید
تاریخ انتشار 10 - 1399/05/02

تراشه ای برای پخش موسیقی در مغز!

تراشه ای برای پخش موسیقی در مغز!

شرکت "نورالينک" که توسط "ايلان ماسک" بنا نهاده شده است، به تازگي اعلام کرده در پي ساخت تراشه اي است که بتواند موسيقي را درون مغز انسان پخش کند.

 

"نورالينک"(Neuralink) به عنوان يک شرکت نوروتکنولوژي تحت هدايت "ايلان ماسک" که به دنبال محقق کردن "ترابشريت" است، عملکرد خود را تاکنون پنهان نگه داشته است، اکنون به نظر مي‌رسد که ماسک نمي‌تواند جلوي وسوسه خود را براي اعلام برخي مقاصد اين شرکت بگيرد و به تازگي از تلاش اين شرکت براي ساخت تراشه اي که مي‌تواند موسيقي را درون مغز پخش کند، پرده برداشته است.

 

داستان از اين قرار است که "آستين هوارد" يک دانشمند رايانه در توييتر از "ايلان ماسک" پرسيد: اگر ما نورالينک را ايمپلنت کنيم، آيا مي‌توانيم به طور مستقيم از تراشه‌ها به موسيقي گوش کنيم؟ اين ويژگي فوق العاده‌اي خواهد بود.
ماسک نيز پاسخ وي را با يک بله قاطع داد.

قرار است ايلان ماسک در ماه بعد جزئيات بيشتري را از تلاش‌هاي اين شرکت فاش کند و به نظر مي‌رسد از حالا به آرامي شروع به رونمايي از جزئيات کوچک کرده است.

ماسک پيش از اين گفته بود که تراشه نورالينک مي‌تواند به کنترل سطح هورمون در بدن کمک کرده و از آنها به نفع ما استفاده کند و توانايي‌ها و استدلال‌هاي ما را پيشرفت دهد و سبب کاهش اضطراب و غيره شود.

اين فناوري بر بهبود زندگي افراد مبتلا به بيماري‌هاي مغزي و اختلالاتي مانند آلزايمر و پارکينسون متمرکز خواهد بود. هر چند هدف نهايي آن تحقق "فرابشريت"(transhumanist) است و اين شرکت قصد دارد عملکرد ادراکي بشر را از طريق ادغام با ماشين آلات بهبود بخشد.

ترابشريت(فرا بشريت) جنبشي فکري و فرهنگي است که مي‌گويد با پيشرفت فناوري و افزايش در دسترس بودن آن مي‌توان به جلوگيري از افزايش سن پرداخت يا به توانمندسازي انسان‌ها به لحاظ توانايي‌هاي فيزيکي، ذهني يا روان‌شناختي دست زد. اين مکتب فکري چنين تغييرهاي بنيادي در وضعيت انسان‌ها را ممکن مي‌بيند و آن را هم ضروري و هم خوشايند مي‌داند.

متفکران ترابشريت، درباره مزيت‌ها يا خطرهاي بالقوه فناوري‌هاي نوپديدي که مي‌توانند به محدوديت‌هاي بنيادين انسان پايان دهند، مطالعه مي‌کنند و همچنين درباره مسئله‌هاي اخلاقي که در گسترش دادن يا استفاده از اين فناوري‌ها پيش مي‌آيد، بحث مي‌کنند. آنها پيش‌بيني مي‌کنند که انسان‌ها در نهايت مي‌توانند خودشان را به موجودهايي تبديل کنند که آنچنان نسبت به انسان‌هاي فعلي ارتقاء يافته‌اند که بتوان آنها را پساانسان ناميد.

به گفته ايلان ماسک، ايمپلنت و تعبيه اين تراشه تا حدودي شبيه به جراحي لازک چشم خواهد بود. اين عمل توسط يک ربات جراح مغز و اعصاب انجام خواهد شد و هر رشته را مي تواند به طور جداگانه با دقت ميکروني به منظور جلوگيري از بروز انقباض عروق و هدف قرار دادن نواحي خاص مغز در مغز قرار دهد. 

اين اولين تلاش براي دور زدن دستگاه شنوايي و تحريک آن از درون مغز است. آزمايشات حيواني "نورالينک" قبلاً انجام شده است و آزمايش‌هاي انساني آن نيز امسال انجام خواهد شد. 

اين شرکت اعلام کرد که اطلاعات بيشتري را در اين مورد در تاريخ 28 اوت به اشتراک خواهد گذاشت.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/masafmusic/post/58283
1 نظر
(قاسم سازی) ِ حسن (قاسم سازی) ِ حسن 11:13:33 - 1399/05/05
بچه ها درود ، این چه براتون مى نویسم مال دو دهه قبل هست ، حتى الان نمى دونم این محقق کشورمون زنده هستند یا نه . یکى از اساتید مهندسى برق از آمریکا " غلامرضا اربابى" روى کتاب هاى نونهالان بیشتر متمرکز بودند توى انتشارات شون ، ولى چندتا کتاب خیلى مهم هم داشتند ، من جمله یکى درباره امواج مغزى ، که در اون اعتراض کرده بود به آزمایشگاه هاى دانشکده شون در آمریکا ، که با فرو کردن سوزن هایى از جنس خاص در جمجمه به عنوان الکترود و یک دستگاه جویستیک بى سیم دستى توسط ارسال امواج از فرستنده به اون الکترود یا آنتن توى مغز ، انسان رو مثل ماشین کنترلى به هر سو که مى خواستند هدایت مى کردند و ماهیچه ها و سیستم عصبى اش توسط ارسال هاى این فرستنده دستى از اراده خارج و با پیام هاى ارسالى رونوشت یا جایگزین مى شد . مکانیسم ش رو ب زبان ساده توضیح داده بود . خیلى مشتاقم بدونم الان که از احتمال رسوب فلزات سنگین در سیستم عصبى انسان ، یا جذب بلورهاى آزبست و ملامین در بافت هاى عصبى مطمئن هستیم ، آیا به نظر ایشون آمریکایى ها احتمال داره به طریقى ارسال امواج به این بافت ها رو پیگیرى و جویستیک دست شون باشه ؟!
سراغى ندارم ازش ولى انتشارات ایشون دو دهه قبل به اسم نشر اربابى ، کنار همون آموزشگاه زبان شون بود - نویسنده این پست اگر مایل به توسعه یا تحقیقات این شاخه بود ، استاد اربابى در آمریکا تخصص و تجربه مفیدى کسب کرده بود .
دسته بندی