× تماس با ما
0 0 نظرات 185 بازدید
تاریخ انتشار 25 روز پیش

اسلوب صداسازی در تلاوت قرآن / حجم در صدا

 

يکي از مباحث مربوط به صداسازي در هنر تلاوت قرآن کريم به اسلوب‌ و روش‌هاي عملي صداسازي در ارائه تلاوت و تمرينات ويژه آن مربوط مي‌شود. موضوع حجم در صدا يکي از اين مسائل است که رضا روانبخش به تبيين آن پرداخته است.

 

به گزارش ايکنا، مجموعه آموزشي «هنر تلاوت» به درخواست خبرگزاري قرآن با تدريس رضا روانبخش، کارشناس حوزه موسيقي و مدرس آواز اصيل ايراني تهيه شده است. در ادامه مشروح پنجاه و پنجمين جلسه اين دوره آموزشي را مي‌خوانيد. 

 

در اين جلسه، به موضوع بسيار مهم حجم در صدا مي‌پردازيم. برخي حجم صدا را با شدت صدا اشتباه مي‌گيرند. ما در رابطه با شدت صدا، بيشتر از خاستگاه صوت بدان توجه مي‌کنيم که ميزان انرژي و شکل هوايي که با فشار از داخل سينه خارج مي‌شود، در شدت صدا تأثير دارد.

 

بحث حجم، بيشتر به فرم صدا يعني به فرم دهان و اعضايي مانند زبان و ... بستگي دارد که در خروج صوت تأثير دارند. هنگامي که دهان و زبان را در حالتي قرار مي‌دهيم که بيشترين فضا را براي توليد صوت ايجاد مي‌کنند، به بيشترين حجم صوت رسيده‌ايم.

 

به نظر مي‌رسد که واکه‌هايي مانند فتحه و ضمه که به سمت صداهاي پُرتر مي‌روند، داراي حجم بيشتري هستند. اگر براي صدا جرم قائل شويم، در اين حالت بيشترين مقدار از اين صدا را در دهان احساس خواهيم کرد.

 

حفظ تعادل در ايجاد حجم متناسب خيلي ضروري است و نبايد دچار افراط و تفريط در اين زمينه شويم؛ چرا که زيبايي و کيفيت صوت از بين مي‌رود. حجم صدا نيز يکي از عوامل مؤثر در شکل‌گيري فرم در صوت است.

 

موضوع فرم بحث مفصل و بسيار مهمي است که همه علاقه‌مندان و قرآن‌آموزان بايد دقت زيادي به آن داشته باشند و بر روي آن نيز به خوبي تمرکز کنند.

دانلود کلیپمشاهده لینک ها
کیفیت پیشفرضپخش آنلایندانلود
لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/masafmusic/post/58161
0 نظر
دسته بندی