× تماس با ما
0 0 نظرات 289 بازدید
تاریخ انتشار 11 - 1399/04/21

اسلوب صداسازی در تلاوت قرآن / رابطه تکلم و تلاوت

 

يکي از مباحث مربوط به صداسازي در هنر تلاوت قرآن کريم به اسلوب‌ و روش‌هاي عملي صداسازي در ارائه تلاوت و تمرينات ويژه آن مربوط مي‌شود. موضوع هماهنگي صوتي در تکلم و تلاوت يکي از اين روش‌ها است که رضا روانبخش به تبيين آن پرداخته است.

 

به گزارش ايکنا، مجموعه آموزشي «هنر تلاوت» به درخواست خبرگزاري قرآن با تدريس رضا روانبخش، کارشناس حوزه موسيقي و مدرس آواز اصيل ايراني، تهيه شده است. در ادامه مشروح پنجاهمين جلسه اين دوره آموزشي را مي‌خوانيد. 

 

در اين جلسه به موضوع بسيار مهم رابطه تکلم با خواندن مي‌پردازيم. اين ارتباط چنان به هم نزديک است که به صورت کاملاً مستقيم برقرار مي‌شود تا جايي که شايد بتوان گفت نهايت و چکيده تمام بحث‌هاي صداسازي اين است که تکلم خود را مانند خواندن و خواندن خود را مانند تکلم خود کنيم.

 

يکي از مشکلات شايعي که در اين زمينه وجود دارد، اين است که يک قاري يا يک خواننده زماني که شروع به تلاوت و خواندن مي‌کند، جنس صداي او با زماني که صحبت مي‌کند، تفاوت پيدا کرده و شخصيت جدايي در صداي او ايجاد مي‌شود؛ در صورتي که چنين چيزي نبايد وجود داشته باشد و يک قاري يا خواننده بايد همانگونه که صحبت مي‌کند، با همان جنس صدا نيز بخواند و تنها چيزي که اينجا تفاوت دارد، آرايه‌ها و تکنيک‌هاي موسيقايي و فواصل مختلف است که بايد رعايت شود.

 

براي ايجاد تناسب ميان صداي صوت و تکلم تمريني وجود دارد که در آن براي مثال يکي از نت‌هاي موسيقايي را در نظر گرفته و يک قطعه شعر را در اين نت اجرا مي‌کنيم به طوري که بخشي از شعر را با آواز خوانده و پس ازآن بلافاصله از حالت آواز درآمده و بخش ديگر شعر را با حالت دکلمه مي خوانيم و اين عمل را چندين بار تکرار مي‌کنيم.

 

اين تمرينات را بايد در نت‌هاي پايين، وسط و به ويژه نت‌هاي بالاي صدا انجام دهيم تا بتوانيم صداي تکلم و صوت خود را با هم هماهنگ کنيم. علت اينکه بايد اين تمرينات را بيشتر در نت‌هاي بالا انجام دهيم اين است که اغلب معضلات صوتي از زماني آغاز مي‌شود که از محدوده صداي سينه به سمت بالاتر حرکت مي‌کنيم.

 

پيش از رسيدن به نت‌هاي بالا، الباقي نت‌ها در محدوه صوتي و تکلمي نزديک به هم ايراد مي‌شود، ولي هنگامي که به نت‌هاي بالايي مي‌رسيم به دليل اينکه ما تجربه چنداني در زمينه صحبت کردن در نت‌هاي بالايي نداريم، در ايجاد هماهنگي بين صداي تکلم و صوت با مشکل مواجه مي‌شويم. به همين دليل بايد اين تمرينات را در نت‌هاي سينه به بالا يعني اکتاو دوم صدا به کرات انجام دهيم تا تکلم مانند خواندن و خواندن نيز مانند تکلم شود.

دانلود کلیپمشاهده لینک ها
کیفیت پیشفرضپخش آنلایندانلود
لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/masafmusic/post/48098
0 نظر
دسته بندی