× تماس با ما
1 0 نظرات 220 بازدید
تاریخ انتشار 14 - 1399/04/20

آشنایی با ساز تنبک و عوامل موثر در قیمت آن

آشنایی با ساز تنبک و عوامل موثر در قیمت آن

 

از معروف‌ترين سازهاي کوبه‌اي اصيل ايراني، تنبک است. به گزارش ايسنا، پيشينه تنبک به قبل از اسلام بر مي‌گردد و اعتقاد بر اين است که از اولين سازهايي است که توسط انسان ساخته شده است. در گذشته از ضرب و طبل وسايلي چون شبيه به آن، براي دور کردن حيوانات وحشي و در امان بودن از حمله آن‌ها استفاده مي‌کردند.

 

تنبک از غرب ايران برخاسته است؛ ولي در طي سال‌هاي اخير سازهاي کوبه‌اي و ضرب نماد شهرهاي جنوب ايران و از سازهاي اصلي و نشان دهنده فرهنگ اين منطقه است. ساز تمبک شبيه يک جام بزرگ است؛ که شامل: پوست تنبک، دهانه بزرگ، تنه، پا، گلويي يا نفير و دهانه کوچک است. در گذشته تنبک‌ها از فلز و سفال و چوب به صورت ترکيبي ساخته مي‌شده است؛ ولي الان تنبک فقط از چوب درست مي‌شود.

 

چوبي که براي ساخت ضرب استفاده مي‌شود نبايد تکه تکه باشد و هرچه يکدست‌تر و سالم باشد کيفيت تنبک بهتر است، براي همين معمولاً چوب درخت گردو يا توت استفاده مي‌شود. پوستي که روي تنبک کشيده مي‌شود بايد صاف و سالم باشد و به خوبي روي دهانه بزرگ قرار بگيرد تا شل يا خيلي سفت نباشد؛ که عموماً هم از پوست شتر، گاو يا بز براي اين کار استفاده مي‌کنند.

 

پهن و نازک بودن پوست روي صداي تنبک تأثير مي‌گذارد؛ معمولا در کنسرت‌هاي بزرگ از تنبک‌هاي بزرگ با پوست ضخيم و در تک نوازي‌ها از تنبک کوچک با پوست نازکتر استفاده مي‌شود. معروف‌ترين و بهترين تنبک‌ها در شيراز و به دست زنان عشاير ساخته مي‌شود.

 

ساز تنبک چه ويژگي‌هايي دارد؟
تنبک از معدود سازهايي است که براي نواختن آن مجبور به استفاده از هر دو دست و همه‌ي ده انگشت خود هستيد. به همين خاطر تنبک به قدرت و عضله‌هاي قوي دستان احتياج دارد.

 

بر خلاف سازهاي ديگر براي نواختن تنبک از نت‌هاي مرسوم موسيقي استفاده نمي‌شود و تنبک نوازان زبان يادگيري مختص خودشان را دارند.

 

براي يادگيري تنبک هيچ محدوديت سني وجود ندارد؛ به همين خاطر در سايزهاي مختلف ساخته مي‌شود و هر فردي مي‌تواند با علاقه و تمرين در نوازندگي اين ساز پيشرفت کند.

 

تنبک به تنهايي يک ساز کامل است و در سال‌هاي اخير تکنيک‌هاي نوازندگي آن افزايش پيدا کرده و پيشرفت چشمگيري داشته است. گاهي از بدنه اين ساز براي نواختن استفاده مي‌شود و به خاطر اينکه تمام انگشتان را به کار مي‌گيرند، تکنيک‌هاي خاص و پيچيده‌اي به آن اضافه شده است.

 

به اين صورت که براي توليد صدا از روش‌ها مختلفي مثل؛ خراش دادن، ضربه زدن و مالش دادن استفاده مي‌شود. که هر کدام از اين‌ها تکنيک‌هاي خاص خودشان را دارند که يادگيري آن‌ها نياز به زمان و تمرين زياد دارد.

 

چگونه يادگيري تنبک را شروع کنيم؟
به دليل اين که تنبک يک ساز کوبه‌اي و ريتميک است؛ براي شناخت و يادگيري ريتم و ضرب، بهترين ساز است. با يادگيري تنبک، آموزش سازهاي ديگر برايتان خيلي راحت مي‌شود، چون گوش شما ريتم و آهنگ را مي‌شناسد.

 

براي يادگيري تنبک متدها و روش‌ها و منايع آموزشي متعددي وجود دارد.

اگر شما مبتدي هستيد و قصد داريد به صورت اصولي و از پايه تنبک نوازي را ياد بگيريد؛ شناخت مباني موسيقي و در ابتدا يادگيري به صورت تئوري پيشنهاد مي‌شود. با اين کار شما نت‌ها و وزن‌هاي موسيقي را از پايه فرا مي‌گيريد.

 

از همان ابتدا داشتن استاد خوب براي يادگيري و رفع اشکالات، مي‌تواند شما را به سمت حرفه‌اي شدن سوق بدهد و باعث مي‌شود که در بين راه از ادامه يادگيري خسته و دلسرد نشويد.

 

با همه اين‌ها بايد گفت که تمرين، تمرين، تمرين راز موفقيت در خوش نوازي است؛ با تمرين زياد است که شما ياد مي‌گيريد.

 

در کنار کلاس و تمرين، گوش دادن مدام به تنبک نوازي‌ها و گروه‌هاي تنبک نوازي، گوش شما را با صداي اين ساز آشنا مي‌کند و يادگيري برايتان راحت‌ و سريع‌تر مي‌شود.

اگر آشنايي اجمالي با ساز تنبک داريد يا اگر مي‌خواهيد خودآموز تنبک نوازي را ياد بگيريد و نياز به آموزش پايه و اصولي نداريد؛ ويدئوهاي آموزشي و کتاب‌هاي زيادي براي يادگيري وجود دارد که مي‌توانيد با آن‌ها تمرين کنيد.


قيمت خريد يک تنبک خوب چقدر است؟
از ويژگي‌ها و مزيت‌هاي تنبک اين است که شما براي شروع يادگيري و در مراحل ابتدايي نياز به صرف هزينه خيلي زيادي نداريد.

 

معمولاً قيمت تنبک‌ از 500 تومان شروع مي‌شود و تا 6 ميليون تومان هم بالا مي‌رود. شما مي‌توانيد حتي با بودجه کمتر يک تنبک دست دوم بخريد. البته که تنبک‌هاي بسيار گران هم وجود دارد که ساخته دست هنرمندان معروف و به نام و تهيه شده از مواد اوليه اعلا و درجه يک است؛ که در ابتداي يادگيري، شما نيازي به خريد تنبک گران نداريد.

 

موسيقي غذاي روح آدمي است و همه ما تجربه گرفتن احساس خوب از گوش دادن به موسيقي و آشنايي با فوايد ساز و آواز را داريم، حال به اين فکر کنيد که خودتان يک قطعه موسيقي را با دستانتان خلق کنيد؛ قطعاً لذت و آرامشي فراتر به ما منتقل مي‌شود. چون موسيقي خوب و دلنواز بهترين محرک احساسات انسان است؛ به طوري که حتي براي درمان بيماري‌ها از اثرات موسيقي استفاده مي‌شود.

 

تنبک از سازهايي است که اگر علاقه به يادگيري و نواختن آن داريد؛ هيچ بهانه‌اي براي شروع نکردنش نداريد، کافي است که ابتدا با خريد تمبک با کيفيت از يک فروشگاه معتبر، هر روز تمرين کنيد و از ريتم و حس خوب اين ساز لذت ببريد. مطمئن باشيد هيچ گاه پشيمان نمي‌شويد؛ به امتحانش مي‌ارزد!

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/masafmusic/post/48078
0 نظر
دسته بندی