× تماس با ما
1 0 نظرات 1334 بازدید
تاریخ انتشار 10 - 1399/04/18

سنت‌شکنی در «ماجرای نیمروز»/موسیقی خوب خارج از فیلم هم کار می‌کند

سنت‌شکنی در «ماجرای نیمروز»/موسیقی خوب خارج از فیلم هم کار می‌کند

 

آهنگساز «ماجراي نيمروز2؛ ردخون» همزمان با انتشار آلبوم موسيقي اين فيلم، از ايجاد فضاي مدرن و سنت‌شکني در ساخت موسيقي اين اثر سينمايي برخلاف ملودي‌هاي مرسوم در فيلم‌هاي دهه 50 و 60 سخن گفت.

 

حبيب خزايي‌فر آهنگساز فيلم سينمايي «ماجراي نيمروز» که آلبوم موسيقي متن آن طي روزهاي اخير توسط مرکز موسيقي حوزه هنري در دسترس مخاطبان قرار گرفته، به خبرنگار مهر گفت: من در تم موسيقي ماجراي نيمروز برخلاف علاقه شنيداري خودم نسبت به نسل‌هاي گذشته، کمي سنت‌شکني کردم و فضاي مدرني را با ايجاد آکوردها و نت‌هاي عَرَضي، برخلاف موسيقي دهه 50 و 60 ايجاد کردم. ما در ساخت موسيقي متن اين فيلم برخلاف اکثر موسيقي فيلم‌هاي ژانر دفاع مقدس که با محوريت داستان با ملودي پيش مي‌رود، بيشتر به دنبال ايجاد يک فضاسازي مناسب بوديم تا يک تم موسيقيايي.

 

وي افزود: ايجاد آکوردهاي خاص و غيرمعمول در اين موسيقي، باعث شکل‌گيري فضاي شک و ترديد و ماجراجويانه مرموز در فيلم و انتقال اين حس به مخاطب شده بود. اين در حالي است که در «ماجراي نيمروز» موسيقي ارکسترال کمتري را در بخش زهي مي‌شنويم و محوريت جست‌وجو، ترديد و قصه فيلم با سازهاي فلوت و پيانو پيش مي‌رود. در موسيقي فيلم «ماجراي نيمروز 2» يا همان «ردخون»، تصميم بر حفظ تم اصلي «ماجراي نيمروز 1» بود؛ ولي به دليل اينکه در داستان فيلم، فضا اکشن‌تر و صحنه‌هاي جنگي بيشتر مي‌شد؛ ما در اين مجال از ارکستر زهي بيشتر و ساز هورن براي تداعي سکانس‌هاي جنگي و سازهاي کوبه‌اي براي بيان حماسي بودن فضاي کار استفاده کرديم در حالي که ساز پيانو فقط نقش نزديک کردن تم موسيقي به فضاي اصلي ماجراي نيمروز يک را داشت. به هر ترتيب ما در موسيقي ماجراي نيمروز از سکشن ارکستر کامل سازهاي زهي و تک‌نوازي‌ها به صورت ضبط زنده از سازها استفاده کرديم و به جز چند مورد، فقط سکشن کوبه‌اي و پيانو را به صورت الکترونيک ضبط کرديم.

 

اين آهنگساز شناخته شده حوزه سينما که هم اينک به عنوان آهنگساز سريال تلويزيوني «شاهرگ» نيز حضور دارد، درباره شکل‌گيري فضاي موسيقايي فيلم «ماجراي نيمروز» محمد حسين مهدويان هم گفت: شکل‌گيري فضاي موسيقي ماجراي نيمروز به سابقه کاري و علاقه شخصي من به موسيقي جنگي در مؤسسه روايت فتح و موسيقي فيلم‌هاي که در آن دوران مي‌ساختم بر مي‌گردد. من بر اين باورم علاقه شخصي من از موسيقي دهه 50 و 60 و آهنگسازان نسل طلايي موسيقي فيلم ايران در آن دوران به کار کردن من در ژانر موسيقي فيلم‌هاي جنگي و قرار گرفتن در فضاي آن دوران بسيار کمک مي‌کند. از ديگر ويژگي‌هاي موسيقي نوشتن براي ژانر دفاع مقدس نيز مي‌توان به سابقه موسيقايي همان نسل طلايي که براي ما به عنوان سندي در تاريخ موسيقي ايران مانده، اشاره کرد که اصولاً موسيقي‌هاي ارکسترال کامل در سکشن زهي و بادي برنجي استفاده مي‌شد و شاهد استفاده به جا و درستي از موسيقي ارکسترال بوديم.

 

وي تاکيد کرد: من در تم موسيقي ماجراي نيمروز برخلاف علاقه شنيداري خودم نسبت به نسل‌هاي گذشته، کمي سنت‌شکني کردم و فضاي مدرني را با ايجاد آکوردها و نت‌هاي عَرَضي، برخلاف موسيقي دهه 50 و 60 ايجاد کردم که اختلاف آن در موسيقي ماجراي نيمروز 1 بسيار فاحش‌تر است و تم آن شيطنت ماجراجويانه‌اي دارد و حتي در آن‌جا ساز گيتار را در بخش‌هاي کوتاهي در نظر گرفتم که نقش عشق را بيشتر نمايان مي‌کند، ولي در موسيقي ماجراي نيم روز ردخون با استفاده از تم مدرن و جديد از فضاي ارکستراسيون فيلم‌هاي جنگي آن دهه استفاده کردم.

 

خزايي فر در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود با اشاره به انتشار آلبوم آهنگسازان حوزه سينما بيان کرد: معتقدم با انتشار آلبوم موسيقي متن آثار سينمايي مخاطب موسيقي در قالب آلبومي خارج از چهارچوب نسخه سينمايي روي فيلم، فرصت بيشتري را براي شنيدن اثر پيدا خواهد کرد و اگر موسيقي مناسبي براي سکانس‌هاي فيلم ساخته شده باشد و بر روي تصاوير نشسته باشد، شنيدن بدون تصوير آن هم مي‌تواند ذهن مخاطب را درگير فضاي فيلم سازد و ثبت آن به عنوان يک اثر هنري موسيقيايي ارزشمند است.

 

خزايي‌فر در پايان گفت: در تمام موسيقي‌هايي که در سينماي ايران ساخته‌ام با اينکه سفارش کار بوده‌اند اما از ديد من اصلاً به عنوان يک کار يا درآمد نبوده و اکثر آن‌ها را با تمام علاقه و وجودم کار کرده‌ام و وقتي جداي از فضاي فيلم دوباره آن را مي‌شنوم مجدداً در ذهنم براي آن هزاران تصوير ديگر مي‌سازم. اين براي من بسيار خوش‌آيند است که وقتي آلبوم موسيقي منتشر مي‌شود واکنش مخاطبان را بر روي اثري که با تمام وجودم براي آن تصوير نوشته‌ام ببينم و تأثير آن را خارج از چهارچوب فيلم احساس کنم و فکر مي‌کنم نسبت استقبال مخاطبان مي‌تواند بسيار جالب باشد، همانطور که زماني که موسيقي فيلم «ايستاده در غبار» منتشر شد تجربه‌اي مشابه را داشتم که ديدم چقدر اين قطعات همه جا پخش شده است و در بسترهاي ديگري هم از آن استفاده مي‌کنند و به نظرم اين نشانه موفقيت يک موسيقي است که خارج از فيلم هم کار مي‌کند و مخاطب خودش را پيدا مي‌کند و انرژي من براي خلق آن را به نتيجه نشانده است.

 

خزايي فر در پايان گفت: اميدوارم آلبوم موسيقي ماجراي نيمروز 1 و ردخون هم بتواند راه خود را هم‌چون آثار ديگر پيدا کند و به گوش مخاطبان موسيقي شنيده شود.


 

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/masafmusic/post/48052
0 نظر
دسته بندی