× تماس با ما
0 0 نظرات 205 بازدید
تاریخ انتشار 13 - 1399/04/11

اسلوب صداسازی در تلاوت قرآن / اجرای تمرینات منظم

 

يکي از مباحث مربوط به صداسازي در هنر تلاوت قرآن کريم به اسلوب‌ و روش‌هاي عملي صداسازي در ارائه تلاوت و تمرينات ويژه آن مربوط مي‌شود. موضوع اجراي تنظيمات منظم و کافي يکي از اين روش‌ها است که رضا روانبخش به تبيين آن پرداخته است.

 

مجموعه آموزشي «هنر تلاوت» به درخواست خبرگزاري قرآن با تدريس رضا روانبخش، کارشناس حوزه موسيقي و مدرس آواز اصيل ايراني، تهيه شده است. در ادامه مشروح چهل و نهمين جلسه اين دوره آموزشي را مي‌خوانيد:

 

در اين جلسه به مواردي در رابطه با موضوع صوت و صداسازي در هنر تلاوت قرآن کريم اشاره مي‌شود. يکي از اين موارد، مدت انجام تمرين‌هاي صداسازي است؛ يعني تمريناتي که طي جلسات گذشته در رابطه با اسلوب‌ و روش‌هاي صداسازي ارائه شد را براي چه مدتي انجام دهيم؟

 

هرچقدر که ميزان تمرينات ما بيشتر باشد، قطعا نتيجه بهتري از آن‌ها خواهيم گرفت. اما آنچه که بسيار مهم است، اجراي تمرينات صداسازي در نت‌هاي بالايي است که کاري طاقت‌فرسا و مشکل است و به همين دليل به علاقه‌مندان توصيه مي‌شود که زياد در اين بازه صوتي ايستايي نداشته باشند و پس از اينکه مقداري از تمرينات خود را در اين موقعيت انجام دادند، بلافاصله به سمت صداهاي پاييني مراجعه کنند.

 

انجام تمرينات زياد و خارج از محدوده در نت‌هاي بالاي صدا ممکن است که باعث ايجاد آسيب در حنجره شود. بنابراين علاقه‌مندان در ابتداي تمرينات خود بايد زمان کمتري را به اين مورد اختصاص دهند.

 

يکي از موارد ديگري که در اين زمينه وجود دارد، اين است که ما در تمرينات خود مجاز هستيم که صدا را خسته کنيم، ولي مجاز نيستيم که به آن ضربه وارد کنيم؛‌ چراکه خط قرمز ما در اين تمرينات، ضربه زدن به صدا و تارهاي صوتي است.

 

يکي از نشانه‌هاي ضربه زدن به صدا، گرفتگي صدا است که اين مسئله در گذر زمان تبديل به خش در تارهاي صوتي مي‌شود و همه علاقه‌مندان بايد اين موضوع را مدنظر داشته باشند.

 

مطلب ديگري که در اين زمنيه وجود دارد، مبحث زمان اجراي تمرينات است که اين سؤال براي بسياري از افراد وجود دارد که تمرينات مربوط به صوت و صداسازي بهتر است تا در چه زماني از روز انجام شود؟ در پاسخ به اين سؤال بايد اشاره کرد که زمان انجام اين تمرينات در شبانه‌روز آن‌چنان مهم نيست و موضوع مهم اين است که اين تمرينات به صورت منظم در ساعاتي از شبانه‌روز انجام شود.

 

همچنين مشاهده مي‌کنيم که برخي از علاقه‌مندان ادعا مي‌کنند که انجام تلاوت يا اجراي اين تمرينات هنگام صبح بسيار مشکل است که اين مسئله درستي نيست. بسياري از شاهکارهاي تلاوت قاريان مشهور جهان اسلام هنگام سحرگاهان و صبح انجام شده است.

دانلود کلیپمشاهده لینک ها
کیفیت پیشفرضپخش آنلایندانلود
لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/masafmusic/post/37956
0 نظر
دسته بندی