× تماس با ما
0 0 نظرات 53 بازدید
تاریخ انتشار 16 روز پیش

چکش ۶ میلیون دلاری بر ساز «کرت کوبین» فرود آمد!

چکش ۶ میلیون دلاری بر ساز «کرت کوبین» فرود آمد!

گيتاري که «کرت کوبين» خواننده گروه «نيروانا» با آن در کنسرت «ام‌تي‌وي» در سال 1993 اجرا کرده بود، شش ميليون دلار در حراج چکش خورد.

 

به گزارش خبرگزاري فارس، گيتار مدل «مارتين D-18E» سال 1959 که کرت کوبين در اجراي نادر آکوستيک و بعد در آلبوم اجراي زنده آن نواخت، در حراجي جولين در بِوِرلي هيلز کاليفرنيا به مبلغ 6 ميليون دلار به «پيتر فريدمن» استراليايي فروخته شد.

 

گيتاري که «کرت کوبين» خواننده گروه «نيروانا» در کنسرت «ام‌تي‌وي» در سال 1993 اجرا کرده بود، شش ميليون دلار در حراج چکش خورد. حراج جولين گفته اين گران‌ترين گيتاري است که تاکنون در جهان فروخته شده است. اين حراج با قيمت پايه يک ميليون دلار شروع شد و پيتر فريدمن بنيانگذار شرکت «رود ميکروفونز»(Røde Microphones) آن را خريداري کرد. او گفته قصد دارد براي اين گيتار يک تور موسيقي جهاني بگذارد و درآمد آن را صرف حمايت از اجراهاي هنري بکند. 

 

«کرت کوبين» پنج ماه قبل از مرگش در سال 1993 با اين گيتار در کنسرت «ام‌تي‌وي» که مخصوص اجراي سازهاي اکوستيک بود، نواخت. اين کنسرت که به صورت زنده نيز پخش مي‌شد به عنوان يکي از بزرگ‌ترين برنامه‌هاي تلويزيوني اجراي زنده موسيقي در جهان ثبت شده است.

 

کرت کوبين بعد از تشکيل گروه نيروانا در سال 1987 به موفقيتي چشمگير دست يافت اما اعتياد به مواد مخدر و به دنبال آن افسردگي حاد، ورق را براي او برگرداند. او در سال 1994 در سن 27 سالگي خودکشي کرد.‌

 

يک روز قبل در همين حراجي گيتار «پرينس» که در اوج شهرت در دهه‌هاي 80 و 90 ميلادي با آن مي‌نواخت به قيمت 563 هزار و 500 دلار به فروش رسيد که در مقايسه با فروش 6 ميليون دلاري کرت کوبين رقمي محسوب نمي‌شود اما در مقايسه با اينکه پيش‌بيني مي‌شد بين 100 تا 200 هزار دلار فروخته شود، فروش چند برابري داشت.

 

گيتار ديويد گيلمور گيتاريست گروه معروف «پينک فلويد»، گران‌ترين گيتاري است که تا پيش از اين در حراجي فروخته شده است. اين گيتار سال گذشته 4 ميليون دلار به فروش رسيد.


 

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/masafmusic/post/37845
0 نظر
دسته بندی