× تماس با ما
0 0 نظرات 46 بازدید
تاریخ انتشار 14 روز پیش

«موسیقی پاپ» صاحب رشته دانشگاهی شد

«موسیقی پاپ» صاحب رشته دانشگاهی شد

 

 

 

پس از ثبت رشته «آهنگسازي پاپ» در يکي از مراکز آموزش علمي کاربردي تهران، تفاهم نامه اي با محوريت فعاليت هاي آموزشي و پژوهشي ميان اين مرکز و يک موسسه تهيه و توليد آثار موسيقايي به امضا رسيد.

 

به گزارش خبرگزاري مهر، آئين امضاي تفاهم‌نامه همکاري مشترک ميان مرکز آموزش علمي کاربردي فرهنگ و هنر واحد 46 تهران با مؤسسه فرهنگي هنري «آوازي نو» امروز شنبه بيست و چهارمخرداد ماه با حضور مديران اين دو مجموعه دانشگاهي و موسيقايي برگزار شد.

 

نادر مشايخي آهنگساز و رهبر ارکستر و از مدرسان موسيقي دانشگاه علمي کاربردي، در ابتداي اين نشست خبري با ابراز خرسندي از امضاي اين تفاهم‌نامه بيان کرد: ما در حوزه موسيقي با مشکلات زيادي رو به رو هستيم. يکي از اين معضلات موضوع مدرک‌گرايي است که بر روي خروجي حوزه موسيقي بازدهي چنداني ندارد. زيرا تمام نکاتي که در دانشگاه‌ها موردبررسي و آموزش قرار مي‌گيرند، متعلق به سال‌ها قبل بوده که ديگر به‌روز نيستند. اين منابع از جهت غناي علمي نيز دچار ايرادها و معايب زيادي است که بايد درباره همه آن‌ها بازنگري کرد.

 

اين هنرمند موسيقي ادامه داد: متأسفانه کتاب‌هاي مرجع آموزش موسيقي در دانشگاه، به هيچ عنوان به‌روز نيستند و همين موضوع موجب بروز ضعف‌هايي شده که آثار موسيقايي را تبديل به موسيقي‌هاي به اصطلاح فست فودي کرده که اصلاً به صلاح دانش آموزان و دانش آموختگان اين چارچوب نيست.

 

اين مدرس دانشگاه افزود: تمام تلاش من در دانشگاه علمي کاربردي اين است که همه بچه‌ها با تمام وجودشان کار کنند و قطعاً اين تلاش‌ها موجب مي‌شود که موسيقي ايراني در تماميجوانب با پيشرفت‌هاي محسوسي رو به رو شده و تبديل به يک جريان کاربردي در عرصه‌هاي هنري شود. اين همان نکته‌اي است که در تفاهم نامه‌هاي اين چنيني مي‌تواند مورد توجه قرار گيرد.

 

شناسايي استعدادها براي ورود به بازار کار

سوسن تقي‌پور مدير مرکز آموزش علمي کاربردي فرهنگ و هنر واحد 46 تهران نيز در ادامه اين نشست رسانه‌اي گفت: فکر مي‌کنم اجراهاي مرکز آموزش علمي کاربردي واحد 46 نشان داده که مي‌تواند حوزه صنعت و هنر را به حوزه اشتغال پيوند دهد. ما در اين زمينه کارهاي زيادي را انجام داده‌ايم تا بتوانيم در رسالت شناساندن هنر در بازار کار فعاليت‌هاي متعددي را انجام دهيم. در اين راه شناسايي درست استعدادها براي ورود به بازار کار و صنايع خلاق به ويژه حوزه موسيقي مهم‌ترين رويکرد ماست. کما اينکه اکنون براي وارد کردن موسيقي پاپ نيز موفق شديم به اين تفاهم‌نامه‌اي که امروز شاهد به امضا رسيدن آن هستيم، برسيم.

 

وي ضمن تشريح برنامه مرکز علمي کاربردي واحد 46 به اضافه شدن رشته «آهنگسازي پاپ» در اين مرکز دانشگاهي اشاره کرد و گفت: اين رشته تاکنون در هيچ مرکز دانشگاهي تدريس نشده و ما تلاش کرديم تا به واسطه نيازي که در جامعه پيرامون موسيقي پاپ وجود دارد از طريق دانشگاه خودمان رشته «آهنگسازي پاپ» و کارشناسي «آواز ايراني» را به تصويب برسانيم. اين رشته‌ها از مهرماه سال جاري در دانشگاه ما آغاز مي‌شود و اين نکته را هم لازم است بگويم که براي به نتيجه رسيدن اين شرايط، فشار زيادي را متحمل شديم.

 

تقي پور افزود: آنچه موجب شد امروز شاهد به امضا رسيدن يک تفاهم‌نامه با جريان حرفه‌اي موسيقي پاپ کشور باشيم، نياز بدنهحرفه‌اي به تحصيلات دانشگاهي افراد و اشتغال‌زايي براي دانشجوياني بود که بعد از فارغ‌التحصيلي دغدغه‌اي براي انجام کار نداشته باشند.

 

 
بايد از ابتذال جلوگيري کنيم

سيد حسن اردستاني مدير مسئول مؤسسه فرهنگي هنري «آوازي نو» هم در اين نشست تصريح کرد: از زماني که ما مؤسسه آوازينو را تأسيس کرديم رسالتي داشتيم که بتوانيم اولاً استعدادها را شناسايي کرده و بعد با ايجاد بسترهاي مناسب آن‌ها را به سمت موسيقي صنعتي پيش ببريم. امروز قطعاً شرايط موسيقي در کشور ما دچار تغييراتي شده که مي‌بايست با اين شرايط فرهنگ‌سازي کرده و از ابتذال جلوگيري کنيم. به همين منظور با توجه به اينکه شناسايي استعدادها و آموزش آن‌ها براي ما از درجه بسيار مهمي برخوردار است، تصميم گرفتيم با مرکز علمي کاربردي واحد 46 وارد مذاکره شويم که نتيجه آن امضاي اين تفاهم نامه شد.

 

وي بيان کرد: اين نگاه ما يک نگاه دغدغه‌مندي است که لزوم آموزش در موسيقي پاپ را براي ما بسيار با اهميت جلوه‌گر مي‌کند. ما امروز موسيقي به نام سرگرم‌کننده داريم که اگر بتوانيم اين موسيقي را با مشورت کارگروه‌هاي دانشگاهي ترکيب کنيم قطعاً شرايطي پديد مي‌آيد که به موسيقي مبتذل ورود نکنيم. ما با اين شرايط در تلاشيم تا نگاه شنيداري مردم را ارتقا دهيم و قطعاً با کارگروهي که اکنون با اين تفاهم‌نامه آغاز مي‌شود اميدوارم به اهداف خود برسيم. ما امروز وارد يک راه طولاني شده‌ايم که در بلندمدت بايد نتيجه بدهد و من بسيار خوشحالم با راه اندازي رشته آهنگسازي موسيقي پاپ شرايط جديدي براي اين نوع ديدگاه پديد آمده است.

 

تشکيل کارگروه مشترک در حوزه‌هاي فرهنگي، طراحي برنامه‌هاي مشترک، ساخت توليد و تيزرهاي تبليغاتي کنسرت‌ها توسط دانشجويان دانشگاه علمي کاربردي واحد 46 و مشارکت در شناسايي و افراد مستعد در حوزه موسيقي به مؤسسه آوازي نو بخشي از مفاد اين تفاهم‌نامه را تشکيل مي‌دهند.

 

رهام هاديان عضو گروه ماکان نيز که در اين نشست حضور يافته بود، توضيح داد: خيلي خوشحالم که اينجا هستم زيرا زماني که در دانشگاه درس مي‌خواندم فرصتي براي برگزاري اين نشست‌ها نبود. به هر حال امروز دغدغه ارزشمندي پيش آمده که پتانسيل دانشجويان در رشته آهنگسازي پاپ به هدر نرود. بنابراين ايجاد چنين رشته‌هاي دانشگاهي بيش از هر زمان ديگري محسوس بود. من امروز خيلي خوشحالم که اين مرکز دانشگاهي توانسته شروع کننده جرياني باشد که قبلاً آرزوي تک‌تک ما در دوران دانشگاهي بود.

 

وي ادامه داد: همه دغدغه دانشجو اين است که پس از فارغ‌التحصيلي دغدغه کار داشته باشد و من امروز با تمام وجودماعلام مي‌کنم از اين پس هر کاري از دستم برآيد در اين راه انجام خواهد داد. چرا که اين شرايط موضوع مهمي است که بايد زودتر از اينها به آن توجه مي‌شد. خوشبختانه امروز اين تفاهم‌نامه راهخوبي را باز کرده که اميد دارم به نتيجه مطلوبي برسد.

 

 
لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/masafmusic/post/37775
0 نظر
دسته بندی