× تماس با ما
0 0 نظرات 307 بازدید
تاریخ انتشار 13 - 1399/02/01

بررسی جزئیات مقام «نهاوند» در یک اکتاو موسیقایی + فیلم آموزشی

دانلود کلیپمشاهده لینک ها
کیفیت پیشفرضپخش آنلایندانلود

در هجدهمين قسمت از مجموعه آموزشي ارائه نکات درباره مقامات در هنر تلاوت قرآن با تدريس رضا روانبخش، کارشناس حوزه موسيقي و مدرس آواز اصيل ايراني، به بررسي ويژگي‌هاي مقام «نهاوند» در يک اکتاو موسيقايي پرداخته مي‌شود.

به گزارش ايکنا

اين مجموعه آموزشي به درخواست خبرگزاري قرآن با تدريس رضا روانبخش، کارشناس حوزه موسيقي و مدرس آواز اصيل ايراني، تهيه شده است.

 

قسمت هجدهم: بررسي جزئيات مقام «نهاوند» در يک اکتاو موسيقايي


مقام نهاوند يکي از مقامات بسيار پرکاربرد در هنر تلاوت قرآن است که در برخي از کشورها با عنوان «نهوند» شناخته مي‌شود. اگر بخواهيم اين مقام را به لحاظ موسيقايي بررسي کنيم، اين مقام بسيار مشابه به آواز بيات اصفهان در موسيقي ايراني است که در منطقه آذربايجان نيز بيات شيراز ناميده مي‌شود.

همچنين، اين مقام در موسيقي کلاسيک غربي نيز معادل گام مينور هارمونيک است. البته خود مقام نهاوند نيز عموماً در حالت‌هاي مختلفي همچون نهاوند حساس، نهاوند کردي (معادل گام مينور تئوريک) و ... بررسي مي‌شود.

مقام نهاوند، مقامي منفصل است که از دو جنس چهارتايي پايين نهاوند و چهارتايي بالاي حجاز تشکيل شده و چون اين مقام، مقامي منفصل است، بين درجات چهارم و پنجم آن يک پرده کامل فاصله وجود دارد.

اگر بخواهيم مقام نهاوند کردي را نيز بيان کنيم که معادل گام مينور تئوريک در موسيقي غربي است، بايد گفت، تفاوت اين مقام با مقام نهاوند حساس که در بالا بدان اشاره شد، در اين است که جنس چهارتايي بالاي اين مقام برخلاف مقام نهاوند حساس که جنس چهارتايي حجاز بود، جنس چهارتايي کُرد است. همچنين، جنس چهارتايي پايين هر دوي اين مقامات نيز همان جنس چهارتايي نهاوند است.

البته در برخي تلاوت‌ها شنيده مي‌شود که قراء در برخي موارد، نهاوند کردي و نهاوند حساس را با يکديگر تلفيق مي‌کنند؛ يعني فضاي اوليه را از غماز و درجه پنجم نهاوند آغاز مي‌کنند و در ادامه فضاي تلاوت را يا به مقام عشاق مصري مي‌برند يا نهاوند را در فضاي بالا تبديل به نهاوند کُردي کرده و در برگشت، دوباره به فضاي مقام نهاوند حساس مي‌رسند.

يادآوري مي‌شود، اين ايام روزهاي شيوع کروناويروس و ايجاد وضعيت خاص در کشور از جمله توصيه اکيد به مردم براي حضور در خانه و تردد حداقلي در سطح معابر عمومي است. اين شرايط و فرصت ايجاد شده مي‌طلبد در فضاي مجازي نيز مطالب و محتواي مناسب تهيه و منتشر شود. فيلم‌هاي ارائه نکات آموزشي مقامات و الحان در هنر تلاوت قرآن نيز در همين راستا منتشر مي‌شود که شاهد انتشار هجدهمين قسمت هستيم.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/masafmusic/post/36314
0 نظر
دسته بندی