× تماس با ما
0 0 نظرات 329 بازدید
تاریخ انتشار 14 - 1399/01/26

بررسی جزئیات مقام «سه‌گاه» در یک اکتاو موسیقایی

در پانزدهمين قسمت از مجموعه آموزشي ارائه نکات درباره مقامات در هنر تلاوت قرآن با تدريس رضا روانبخش، کارشناس حوزه موسيقي و مدرس آواز اصيل ايراني به بررسي موضوع جزئيات مقام «سه‌گاه» در يک اکتاو موسيقايي پرداخته مي‌شود. 

 به گزارش ايکنا، اين روزهاي شيوع کروناويروس و ايجاد وضعيت خاص در کشور از جمله توصيه اکيد به مردم براي حضور در خانه و تردد حداقلي در سطح معابر عمومي است. اين شرايط و فرصت ايجاد شده مي‌طلبد در فضاي مجازي نيز مطالب و محتواي مناسب تهيه و منتشر شود.

 فيلم‌هاي ارائه نکات آموزشي مقامات و الحان در هنر تلاوت قرآن نيز در همين راستا منتشر مي‌شود که شاهد انتشار پانزدهمين قسمت هستيم.

 علاقه‌مندان مي‌توانند روزهاي شنبه، دوشنبه و چهارشنبه، ساعت 17 شاهد انتشار اين فيلم همراه با متن آن در سايت ايکنا و در شبکه‌هاي اجتماعي iqnanews@ باشند.

 اين مجموعه آموزشي به درخواست خبرگزاري قرآن با تدريس رضا روانبخش، کارشناس حوزه موسيقي و مدرس آواز اصيل ايراني، تهيه شده است.

 مقام سه‌گاه يکي از مقامات بسيار پرکاربرد در هنر تلاوت است. مقام سه‌گاه شايد تنها مقامي است که اگر بخواهيم آن را به شکل علمي و آکادميک تشريح کنيم، دچار مغايرت‌هايي در عمل و آنچه که به صورت تئوري ارائه مي‌شود، خواهيم بود.

 مقام سه‌گاه، مقامي منفصل است که از دو جنس چهارتايي راست و بيات تشکيل شده که جنس چهارتايي پايين آن راست و جنس چهارتايي بالاي آن نيز بيات است. به دليل اينکه مقام سه‌گاه مقامي منفصل است، به همين دليل بين درجه چهارم و پنجم آن يک پرده کامل فاصله وجود دارد.

 اگر نت «دو» را به عنوان نت پايه و تونيک مقام سه‌گاه در نظر بگيريم، اين سؤال پيش خواهد آمد که اين فضايي که مقام سه‌گاه در آن اجرا شد، شباهتي به فضاي سه‌گاه نداشت و شايد بيشتر به راست شبيه بود که سؤال کاملاً درستي است؛ چرا که نت پايه براي اجراي اين مقام نت «دو» در نظر گرفته شده و در اين هشت‌تايي که در مقام سه‌گاه اجرا شد، درجه سوم درجه مهمي است.

 پس در اين حالتي که اجرا مي‌شود، درجه سوم مقام سه‌گاه درجه مهمتر است؛ چرا که مهمترين درجه مقام سه‌گاه بر روي فاصله ضريبي از ربع پرده‌ افتاده که اين مشکلات ايجاد شده است. در اين مقام و چهارتايي‌هايي که اجرا شد، عملا نت «مي کرن» به عنوان نت اصلي و نت شاهد محسوب مي‌شود، ولي به خاطر اينکه به صورت علمي به تشريح مقام سه‌گاه بپردازيم، مجبور هستيم تا از نت «دو بکار» به عنوان درجه اول اين مقام آغاز کنيم و به نت «دو» در اکتاو بالاتر برسيم.

 

دانلود کلیپمشاهده لینک ها
کیفیت پیشفرضپخش آنلایندانلود
لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/masafmusic/post/36131
0 نظر
دسته بندی