× تماس با ما
1 2 نظرات 2254 بازدید
تاریخ انتشار 18 - 1399/01/04

«خاک نفرین شده» در تلویزیون/ آیا کسی نظارت می‌کند؟

«خاک نفرین شده» در تلویزیون/ آیا کسی نظارت می‌کند؟

 

وقتي موسيقيداني در تلويزيون مي‌خواند: "انگار نفرين کرده‌اند اين خاک را اجداد ما"... اين اتفاق در "شب موسيقي" افتاد که کاملاً زنده و مستقيم هم روي آنتن رفت. آيا کسي بر اشعار، موسيقي، حضور ميهمان و مجري و تهيه‌کننده برنامه نظارتي دارد؟

 

به گزارش تسنيم، مجريان، تهيه‌کنندگان و برنامه‌سازان کارنابلد به بهانه‌هاي مختلف تلويزيون را وارد چالش مي‌کنند و اعتبار رسانه‌ملي را زير سؤال مي‌برند. روزي با توجه زياد از حد سلبريتي‌ها و آنتن را دربست در اختيار سلبريتي‌ها قرار دادن و روزي هم درگير ميهمانان تلويزيوني مي‌شوند؛ ميهماناني که انگار نظارت هيچ توجهي ندارد از کجا آمده و کدام واسطه‌ها، از آمدنش سود مي‌برند. همان خوانندگاني که گهگاهي پلي‌بک‌کنان در آنتن تلويزيون سبز مي‌شوند؛ يک بار و دوباري که در برنامه‌هاي مختلف مي‌آيند و به گونه‌اي سفارش مي‌شوند، چند صباح بعد با اضافه شدن فالوورها، گرم شدن تنور کنسرت‌ها، سر زبان‌ها مي‌افتند. 

 

قاعدتاً اينجا هم تهيه‌کننده، اسپانسر و هم رئيس آن موسسه معرفي‌کننده خواننده به تلويزيون سود مي‌برند؛ فقط تلويزيون است که به خاطر اين تهيه‌کنندگان کارنابلد و مجريان نيمه‌حرفه‌اي ضرر مي‌کند. البته گاهي هم در برنامه‌هايي اشعار و موسيقي پخش مي‌شود که انگار روي موسيقي و شعري که مي‌خوانند نظارتي نمي‌شود؛ چون نه تهيه‌کننده، نه مجري و نه مدير آن شبکه تلويزيوني از مفهوم شعر موسيقي‌دان آگاهي ندارند. 

 

وقتي ساز مي‌زند و مي‌خواند: 

 

انگار نفرين کرده‌اند اين خاک را اجداد ما
تا بوده زاري بوده و تا مانده غم در ياد ما
ما نسل بازي خورده‌ايم آتش به پرهامان زدند
شاهان به آتش بازي و نيرنگ و استبداد ما
بازندگان بازي شطرنج قدرت نسل ماست
پايان بازي مات بود از کيش مادرزاد ما
يا زير آواريم و سنگ يا غرق سيلابيم و جنگ

 

انگار نفرين کرده‌اند اين خاک را اجداد ما
من با تو همدردم رفيق خنجر به پشت من نزن
هرگز نمي‌خواهد رسيد، جز ما کسي بر داد ما
روزي فرا خواهد رسيد روزي که ما هم نيستيم
غم جاي خود را مي‌دهد بر چهره‌هاي شاد ما

 

اين شعر و خواندن آن در تلويزيون با توجه به اينکه به تعبير محمدعلي بهمني در زمانه‌ ديگري گفته شده، چه منظوري براي مخاطب ايجاد مي‌کند؟ تا جايي که مي‌دانيم هر تصوير و موسيقي و فيلمي قبل از پخش با ناظر پخش هماهنگ مي‌شود؛ اين شعر چه ارتباطي با اين روزگار دارد؟ در شرايطي که بحران "کرونا" در کشور وجود دارد جاي چنين نااميدي‌هايي است؟

 

محمدعلي بهمني در گفت‌وگويي با تسنيم، به اين نکته اشاره کرد هر شعري زمانه‌اي دارد و در هر زمان هم مي‌تواند باشد؛ به طورکلي به عنوان نظر مي‌گوييم و يک زماني در راديو و تلويزيون پخش مي‌شود و براي پخش آن نيازمند مراقبت‌هايي است؛ شايد بخشي از آن نياز نباشد و بخشي پخش شود. اين نگاه متفاوت و هوشمندانه بايد وجود داشته باشد و بدانند در چه زمانه‌اي کدام شعر خوانده مي‌شود. البته که هر نگاه و روشي، مخاطبين و سلايقي را به دنبال دارد اما در هر صورت جاي هر شعر و موسيقي هم در تلويزيون نيست. حتي اشعار و موسيقي‌هايي که گاهي رد مي‌شوند اما از تلويزيون سر درمي‌آورند. در هر صورت اعتقاد دارم که شنيدن و ديدن هر چيزي بستگي دارد که در کجا آن را به صدا درآوريم و يا به تصوير ‌بکشيم. 

 

تلويزيون وقتي در زمانه بحران، کنداکتورش را تغيير به شادي و سرگرمي مي‌دهد به برنامه‌ها و ميهمانان و اشعار و موسيقي هم که روي آنتن مي‌رود توجه کند که مضامين يأس و نااميدي نباشند.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/masafmusic/post/35489
2 نظر
محمد طهماسبی محمد طهماسبی 00:31:25 - 1399/01/06
با سلام.نمیدونم چراوقتی مردم عادی میخوان اعتراض کنن انتقادکنن هی میگن کجاست نظارت؟دراین شرایط بحرانی نباید حرف مایوس کننده زد به قول استاد راعفی ماتوکشورمون عین چهل سالو شرایط بحرانی داشتیمه یه روز آروم نداشتیمه.پس طبق این متنی که نوشته شده کسی نباید اعتراض کنه .چون هرروز شرایط بحرانی داریم اگه آزادیه بیان وجود داره پس بذارین مردم حرفشونو بزنن.اگه گفته میشه سوادرسانه ای مردم پایینه کمکاریه مسئولین فرهنگیه.نباید بخاطر کمکاریه اونا جلوی انتقادکردن مردمو گرفت.
حسین ولی خانی حسین ولی خانی 18:23:55 - 1399/01/06
سلام علیکم بنده با توجه به اندوخته هایم در عالم شعر باید عرض کنم شعری که زمان خاصی دارد به درد نمیخورد ولی شعری که برای روزگار هست همیشگی ست و محتوا بیانگر هر چیز است ، به نظرم هیچ اشکالی در این خواندن نبود ، چرا خودمان را گپ میزنیم ؟ همه میدانند چقدر در جامعه ی ما امید هست یا نیست . آقای هما میتوانست شعری بسیار زیباتر و شیواتر از شاعری چون حسین منزوی یا شهریار انتخاب کند و ارائه دهد.
دسته بندی