×
Notice: Undefined variable: menuPostList in C:\inetpub\Customers\Masaf\masaf.ir\index.php on line 38

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in C:\inetpub\Customers\Masaf\masaf.ir\index.php on line 38
تماس با ما
2 0 نظرات 856 بازدید
تاریخ انتشار 21 روز پیش

کوتو؛ یک ساز خاص و جالب از کشور ژاپن

دانلود کلیپمشاهده لینک ها
کیفیت پیشفرضپخش آنلایندانلود

 

آخرين خبر/

کوتو يکي از سازهاي سنتي ژاپني است که از ساز چيني گوژنگ (Guzheng) گرفته شده و مشابه با yatga مغولي، gayageum کره‌اي و dan tranh ويتنامي است ولي از قرن 8ام در ژاپن توليد شد و به يکي از سازهاي ملي ژاپن بدل شد. اين ساز بطور سنتي به عنوان نوعي از سازهاي سرگرمي در دربار سلطنتي نواخته مي‌شد.

 

تصوير کوتوي ژاپني موضوع اصلي هنرهاي بصري سنتي اوليه بود. کوتو يکي از سازهاي زهي از خانواده زيثر (zither) است که مي تواند به صورت تک يا همراه با سازهاي ديگر نواخته شود. در نتيجه کوتو داراي دو شکل مختلف است. طول اين ساز 180 سانتي‌متر و از چوب درختان بومي ژاپني ساخته شده است. اين ساز داراي 13 سيم است که معمولاً روي 13 خرک متحرک در عرض ساز نواخته مي شوند. همچنين نوعي از کوتو با 17 سيم نيز وجود دارد.

 

نوازندگان مي‌توانند زير و بمي سيم‌ها را با حرکت دادن خرک‌هاي سفيد قبل از نواختن تنظيم کنند. براي نواختن ساز، سيم‌ها با سه زخمه (picks) انگشتي کنده مي‌شوند و يا در غير اين صورت به عنوان مضراب (plectra) (روي انگشت شست، انگشت سبابه و انگشت مياني) نواخته مي‌شوند. 

 

همانند اصل اين ساز که چيني است کوتو از يک بدنه رزونانسي ساخته شده از چوب با طول حداکثر 2 متر ساخته شده است که روي آن سيم‌ها کشيده شده‌اند که در هنگام کنده شدن نت هاي موسيقي را پديد مي آورند. بطور سنتي جنس سيم‌هاي کوتو از ابريشم است. اين سيم‌ها با پايه (base) که سيم‌ها روي آن کشيده شده‌اند، کوک مي شود. با يک زخمه و سه انگشت دست راست (انگشت شست، اشاره و انگشت مياني) سيم ها کنده مي شوند و مرتعش مي شوند.

 

در قديم براي نواختن کوتو، اين ساز روي زمين قرار داده مي‌شد. امروزه سازهاي کوتويي وجود دارند که مي‌توانند روي stageهاي خاصي با حفره‌هايي در زمين نواخته شوند. با توجه به نوع استفاده دو نوع اصلي کوتو در طي قرن‌ها توليد شد. بنابراين يک ساز ارکسترال با طول 1.8 تا 2 متر و 13 سيم يا بيشتر است. K'in به عنوان يک ساز تکنوازي استفاده مي‌شود و جانشين مستقيم ساز اوليه چيني‌اش است که در حدود يک متر طول و داراي هفت سيم است. 

 

 
لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/masafmusic/post/35290
0 نظر
دسته بندی