× تماس با ما
4 0 نظرات 433 بازدید
تاریخ انتشار 21 - 1398/10/22

اعلام آمادگی گلریز برای ساخت سرود سردار سلیمانی

اعلام آمادگی گلریز برای ساخت سرود سردار سلیمانی


اعلام آمادگي گلريز براي ساخت سرود سردار سليماني

 

محمد گلريز درباره لزوم ساخت آثار موسيقايي فاخر براي شخصيت‌هاي بزرگي چون سردار سليماني، گفت:

مي‌توانيم با يک شعر فاخر و ملودي خوب کاري را بسازيم که همه زمزمه کنند و با اين کار ياد و خاطره اين شهيد بزرگوار و همچنين ديگر افرادي را که هم‌رديف او هستند، زنده نگه داريم. من نيز اعلام مي‌کنم که با همه وجودم آماده هستم تا بيايم و بدون هيچ چشم‌داشت مادي، يک يا چند سرود فاخر و ماندگار را براي سردار سليماني کار کنم.

 

اين خواننده که براي انقلاب اسلامي و هشت سال جنگ تحميلي سرودهاي بسياري همچون "اي مجاهد شهيد مطهر"، "اين بانگ آزادي"، "خجسته باد اين پيروزي" و "دريغا اي دريغا" را خوانده است، درباره ضرورت ساخت سرودهاي مناسب براي شخصيت بزرگي چون سردار سليماني خصوصا پس از شهادتش مطالبي را عنوان کرد.

 

گلريز در گفت‌وگو با ايسنا، در ابتدا درباره دلايل ساخته نشدن سرودهاي خوب و فاخر براي چنين شخصيت‌هاي مهمي مي‌گويد:

اينکه سرودهاي خوب براي شخصيت‌هاي مهم کشور ساخته نمي‌شود، به اين دليل است که در چند سال گذشته موسيقي ما به موسيقي لس‌آنجلسي شبيه شده است. گاهي چيزهايي مي‌شنويم که واقعا انسان را متأسف مي‌کنند. ما موسيقي غني با قدمتي چند هزار ساله داريم. شاعران خوبي در گذشته و حال داريم، ولي اکنون موسيقي کشور و ترانه‌هاي آن، پيش‌پا افتاده با ملودي‌هاي تکراري هستند.

 

گلريز بيان مي‌کند که :

«من هميشه گفته بودم که هيچ قدرتي نمي‌تواند دو مافياي ماشين و موسيقي را متوقف کند؛ چراکه هر کسي بخواهد حرف بزند، با پول او را مي‌خرند. دلالان موسيقي ضربات مهلکي به موسيقي ملي و ارزشي ما مي‌زنند که جبران‌ناپذير است و مي‌تواند اخلاق و روحيات جوانان ما را تغيير دهد.»

 

او با بيان اينکه موسيقي در ظاهر، باطن و تفکر فرد اثرگذار است، مي‌گويد:

در طول سال‌هايي که در حوزه موسيقي فعاليت کرده‌ام، متوجه شده‌ام که موسيقي در بين ساير شاخه‌هاي هنر بيشترين تأثيرگذاري را دارد. متأسفانه برخي از باني‌هاي فرهنگي ما به صورت خودخواسته يا ناخواسته به افزايش ساخت موسيقي‌هاي بد کمک مي‌کنند. زماني هم که از آنها سوال مي‌کنيم چرا وضعيت به اين گونه است؟ مي‌گويند «که اگر ما اين کار را نکنيم به سراغ بدتر مي‌روند». اين در حالي است که با اين سياست از چاله‌اي به چاله ديگر مي‌افتيم. به نظرم اين امر از خارج به ما تحميل مي‌شود.

 

او در توضيح نظرش مي‌گويد:

اگر يک بار به يک کنسرت پاپ برويد تنها صداهاي گوش خراشي مي‌شنويد که شما را به ياد لس‌آنجلس مي‌اندازد و شرايط در اين کنسرت‌ها به گونه‌اي که فرد از موسيقي لذت ببرد، نيست.

 

گلريز در ادامه گريزي به سرودهايي که در زمان جنگ مي‌ساخته‌اند مي‌زند و بيان مي‌کند:

موسيقي‌هايي که در آن زمان حماسي و درباره شهدا بوده‌اند، هنوز که هنوز است هر کسي با هر سليقه‌اي که آنها را گوش دهد، مي‌پسندد. سرودهايي که براي شخصيت‌هايي مانند شهيد مطهري و شهيد رجايي («راه رجا») ساخته شد  يا سرود «بانگ آزادي». به همين دليل است که هر کسي ما را در خيابان مي‌بيند با نام اين سرودها ما را صدا مي‌زند و يا قسمتي از سرودهاي آن زمان را مي‌خواند. اين اتفاق نشان دهنده آن است که اين سرودها در ذهن مردم ماندگار شده است.

 

ساخت سرودهاي مناسب در شأن سردار سليماني چقدر ضرورت دارد؟


از گلريز مي‌خواهيم که به اين پرسش پاسخ دهد. او مي‌گويد:

سردار سليماني علاوه بر اينکه فردي بود که در نبردها و در دوران دفاع مقدس رشادت‌هاي زيادي داشت، ويژگي اخلاص او باعث شد که مردم تا اين حد به او علاقه داشته باشند. او يک فرد ملت‌پرست و وطن‌پرست بود و ريشه داعش را از بين برد. او جان و تمام وجود خود را در راه دفاع از مردم گذاشت.

 

اين خواننده ادامه مي‌دهد:

دست اندرکاران وزارت ارشاد، حوزه هنري و صدا و سيما و هر کسي که براي چنين فعاليت‌هايي رديف بودجه‌اي دارند و وظيفه‌شان انجام اين کار است، بايد به فکر ساخت سرودي مناسب باشند. زماني که چنين اتفاقي براي شخصي مانند سردار سليماني رخ مي‌دهد، همه ما در عرصه‌هاي مختلف مانند فيلم سازي، گرافيک و... بايد دست به کار شويم. 

موسيقي در چنين زمينه‌اي خيلي مي‌تواند اثرگذار باشد و به قول قديمي‌ها تنها صدا است که باقي خواهد ماند. مي‌توانيم با يک شعر فاخر و ملودي خوب کاري را بسازيم که همه زمزمه کنند و با اين کار، ياد و خاطره اين شهيد بزرگوار و همچنين ديگر افرادي که هم رديف او هستند را زنده نگه داريم. من نيز اعلام مي‌کنم که با همه وجودم آماده هستم تا بيايم و بدون هيچ چشم داشت مادي، يک يا چند سرود فاخر و ماندگار را براي سردار سليماني بسازم.

 

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/masafmusic/post/33035
0 نظر
دسته بندی