× تماس با ما
1 0 نظرات 448 بازدید
تاریخ انتشار 20 - 1398/10/12

ارکستر ملی برای کودکان آسیب پذیر کنسرت اجرا کرد/ ثبت یک خاطره خوش

ارکستر ملی برای کودکان آسیب پذیر کنسرت اجرا کرد/ ثبت یک خاطره خوش

 

ارکستر ملي براي کودکان آسيب پذير کنسرت اجرا کرد/ ثبت يک خاطره خوش

 

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از روابط عمومي و امور بين الملل بنياد فرهنگي هنري رودکي، بنياد فرهنگي هنري رودکي با دعوت از «کودکان آسيب پذير» دختر و پسر به تالار وحدت روز متفاوتي را براي آنان رقم زد.

 

ارکستر ملي ايران در اين کنسرت که رهبري آن را سهراب کاشف بر عهده داشت، قطعاتي از بهرام دهقان‌يار و محمدرضا عليقلي شامل موسيقي فيلم و سريال‌هاي خاطره انگيز کودکان اجرا کرد. اين رپرتوار، شهريورماه سال جاري در قالب کنسرت «ارکستر ملي براي بچه‌هاي ايران» با عنوان شب خاطره‌ها با حضور مخاطبان عمومي برگزار شده بود.

 

در اين اجرا سه سوئيت ارکسترال ساخته محمد رضا عليقلي با عنوان «سفري به گذشته» اجرا شد. اين قطعات بر اساس تم‌ها و موتيف‌هايي الهام گرفته از موسيقي فيلم‌هاي کودک از دهه 60 تا 80 از جمله برنامه‌هاي تلويزيوني و فيلم‌هاي سينمايي «پاتال و آرزوهاي کوچک»، «گلنار»، «دزد عروسک‌ها»، «کلاه قرمزي» و «شهر موشها» پس از سال‌ها توسط آهنگساز، باز خلق شده است.

 

در اين کنسرت همچنين قطعات «خونه مادر بزرگه»، «زير گنبد کبود»، «قصه‌هاي تا به تا» ساخته بهرام دهقانيار اجرا شد که با تنظيم جديد بسط و گسترش داده شده است. ضمن اينکه حين نواختن آهنگ‌ها سهراب کاشف به معرفي تک به تک سازها براي کودکان پرداخت. وي براي معرفي سازها گفت :

 

"ارکستر ملي يک خانواده‌ بزرگ دارد. اولين خانواده سازهاي زهي است. سازهايي که با سيم نواخته مي‌شود."

 

کاشف بعد از معرفي هر ساز از نوازنده‌ آن مي‌خواست تا بخشي از يک آهنگ را بنوازد تا بچه‌ها با صداي آن آشنا شوند.

بعد از آخرين قطعه، نوازندگان به احترام کودکان سازهاي خود را روي زمين گذاشتند و اداي احترام کردند که با تشويق مکرر، کودکان با خاطره‌اي خوب سالن را ترک کردند.

 

سهراب کاشف درباره اين برنامه توضيح داد:

"اين برنامه به کودکان و نوجوانان توجه ويژه داشت و قطعاتي که اجرا شد بر اساس آثار خاطره‌انگيز براي بچه‌هاي ديروز و مطابق با ذائقه بچه‌هاي امروز، ساخته شده‌اند. از اين رو برنامه هم تخيل کودکان و نوجوانان حاضر در سالن را به پرواز درمي‌آورد. 

در قطعاتي که براي اين اجرا بازخلق شده‌ بودند به جاي کلام از همه سازهاي ارکستر ملي استفاده شده بود. البته اين قطعات در کنسرت شهريورماه ارکستر اجرا شده بودند و براي دومين بار در اين برنامه اجرا شدند و خوشحالم که اين برنامه با استقبال خوب اين بچه‌ها همراه شد."

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/masafmusic/post/32812
0 نظر
دسته بندی