× تماس با ما
0 0 نظرات 355 بازدید
تاریخ انتشار 13 - 1398/10/09

«دف بادی» و «کولک» در فرهنگسرای سرو رونمایی شدند

«دف بادی» و «کولک» در فرهنگسرای سرو رونمایی شدند

آيين رونمايي از دو ساز تلفيقي موسيقي ايراني روز جمعه ششم دي با حضور تعدادي از هنرمندان و علاقه مندان موسيقي ايراني در فرهنگسراي سرو تهران برگزار شد.

 

به گزارش خبرگزاري مهر، آيين رونمايي از 2 ساز تلفيقي موسيقي ايراني با هنرمندي مجيد آذري پور روز جمعه ششم دي با حضور تعدادي از هنرمندان و علاقه مندان موسيقي ايراني در قالب ويژه برنامه «سازنو» فرهنگسراي سرو تهران برگزار شد. «سازنو»، نام ويژه برنامه‌اي است که به رونمايي از سازهاي ابداعي هنرمندان خلاق موسيقي مي‌پردازد.

 

در اين برنامه سازهاي ابداعي «دف بادي» يا «دف کوکي» به همراه ساز «کولک» که تلفيقي از ساز تمبک و ساز کاخن است با هنرمندي مجيد آذري پور براي اولين بار در حضور مخاطبان رونمايي شد. به گفته وي از ويژگي‌هاي دف بادي يا دف کوکي، کوک شدن پوست دف بوده که اين کوک شدن موجب تنظيم دف با انواع نواها و موسيقي‌ها مي‌شود.

 

آذري پور درباره انگيزه‌هاي خود در جهت ساخت ساز «کولک» هم توضيح داد: هدف من از ساخت چنين سازي نخست به وجود آوردن فضايي است که صداي تازه اي را به موسيقي ما بيفزايد و ديگر اينکه حرمت ساز را حفظ و نگاه دارد. چراکه اين ساز، تلفيقي از سازهاي «تمبک» و «کاخن» کلمبيايي است.

 

مجيد آذري پور سال 1339 در شهر اصفهان و خانواده‌اي اهل موسيقي و هنر بدنيا آمد. اين هنرمند از کودکي با موسيقي آشنا شد و نزد اساتيد بزرگواري چون پورابوطالب، جمشيد محبي و شادروان ناصر فرهنگ فر، نواختن تمبک را آموخت و در سال 1356 در مسابقات دانش‌آموزي استان اصفهان رتبه نخست را کسب کرد.

 

وي در ايام نوجواني در کنار آموختن موسيقي، حرفه نجاري را آموخت و پس از تحصيلات دانشگاهي عشق به چوب باعث شد تا اين کار را به صورت حرفه‌اي دنبال کند. اين هنرمند سال 1361 از کارگاهي کوچک در حياط منزل پدري کار ساختن ساز را با تمبک و سنتور آغاز کرد.

 

 
لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/masafmusic/post/32694
0 نظر
دسته بندی