× تماس با ما
1 0 نظرات 579 بازدید
تاریخ انتشار 14 - 1398/10/08

شامپانزه‌ها با شنیدن موسیقی می‌رقصند

شامپانزه‌ها با شنیدن موسیقی می‌رقصند

شامپانزه‌ها با شنيدن موسيقي مي‌رقصند

 

موسيقي و رقص دو هنر جهاني و داراي تاريخ باستاني هستند. يکي از خصوصيات موسيقي تأثير آن بر حرکت است. انسان برخي اوقات هنگام گوش دادن به موسيقي بدن خود را حرکت مي‌دهد که اين موضوع نشان از ارتباط تنگاتنگي بين نواحي شنوايي و حرکتي در مغز دارد.

 

به گزارش ايسنا و به نقل از تک اکسپلوريست، دانشمندان "دانشگاه کيوتو"(Kyoto University) ژاپن اخيرا اظهار کرده‌اند شامپانزه‌ها همزمان با شنيدن موسيقي بدن خود را حرکت مي‌دهند و به نوعي مي‌رقصند. 

 

در طول اين مطالعه، دانشمندان سعي کردند تا به يک شامپانزه ماده بالغ آموزش دهند تا هنگام شنيدن موسيقي هيچ حرکتي نکند اما موفق نشدند و دانشمندان متوجه شدند هر زمان که اين شامپانزه‌ها صداي موسيقي را مي‌شنيدند ناخودآگاه شروع به رقصيدن مي‌کردند.

 

نکته قابل توجه و جالب مطالعه اين بود که هنگامي که دانشمندان آهنگي را براي گروهي از شامپانزه‌ها پخش کردند، مشاهده کردند که همه شامپانزه‌ها با حرکت و رقصيدن به موسيقي پاسخ مي‌دهند. هرچند ميزان حرکت دادن بدن هر کدام از آنها به طور قابل توجهي با ديگري متفاوت بود. به طور کلي، آنها دريافتند که تمايل به رقص در شامپانزه‌هاي نر بيشتر از شامپانزه‌هاي ماده بود.

 

دانشمندان طي اين مطالعه دريافتند شامپانزه‌ها نيز حين شنيدن موسيقي، حرکات متفاوتي از خود نشان مي‌دهند براي مثال برخي از آنها بدن خود را به ديوار مي کوبند، برخي از آنها پاهاي خود را حرکت مي‌دهند و برخي ديگر نيز بدن خود را به چپ و راست تکان مي‌دهند. علاوه بر اين موضوع برخي از شامپانزه‌هاي نر هنگام شنيدن موسيقي، جيغ نيز مي‌کشند.

 

براي نشان دادن صحت اين بحث پژوهشگران يک شامپانزه نر به نام "آکيرا"(Akira) را در يک اتاق قرار دادند و حرکت آن هنگام شنيدن موسيقي را مورد بررسي قرار دادند. علت انتخاب آکيرا اين بود که در بين شامپانزه‌هاي نر او بيش از همه هنگام شنيدن موسيقي مي‌رقصيد. 

 

دانشمندان 24 روز وي را مورد بررسي قرار دادند و طي اين مدت آهنگ‌هايي با ريتم‌هاي مختلف براي او پخش کردند و دريافتند هنگامي که هر آهنگي پخش مي‌شد آکيرا يک حرکت متفاوتي از خود نشان مي‌داد. اگرچه دانشمندان نتوانستند دريابند که چرا شامپانزه‌ها با شنيدن موسيقي شروع به رقصيدن مي‌کنند اما پيگيري اين مطالعه مي‌تواند به روند يادگيري و تکامل رقص در انسان‌ها کمک کند.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/masafmusic/post/32669
0 نظر
دسته بندی