× تماس با ما
1 0 نظرات 310 بازدید
تاریخ انتشار 13 - 1398/10/08

ابوالحسن خرقانی و تنبور کرمانشاهی به نام ترکیه جهانی می شود؟

ابوالحسن خرقانی و تنبور کرمانشاهی به نام ترکیه جهانی می شود؟

ابوالحسن خرقاني و تنبور کرمانشاهي به نام ترکيه جهاني مي شود؟

 


به گزارش خبرنگار مهر، تصاحب هنر و مشاهير ايران توسط کشورهاي همسايه اتفاق جديدي نيست. وقتي کشورهاي ديگر از جمله آذربايجان به عنوان مثال تار ايراني را ثبت مي‌کنند و يا در صدد ثبت چوگان بر مي آيند براي آن برنامه ريزي هم مي‌کنند. شغل‌هاي جديد ايجاد مي‌شود و جشنواره‌هاي مختلفي که به معرفي آن بپردازند حتي برايش موزه ايجاد مي‌کنند و بعد از مدت کمي هم از آن به عنوان جاذبه گردشگري ياد کرده و تلاش مي‌کنند به واسطه آن گردشگر جذب کنند. 

 

حالا ما در ايران با داشته‌هاي گردشگري و جاذبه هايمان چه مي‌کنيم؟ کدام يک از ميراث ناملموسي که به نام ايران ثبت شد، توانست براي ايران گردشگر بياورد و کدام يک حتي به مردم خودمان هم معرفي شد چه برسد به سطح جهاني؟

 

در اقدامي تازه خبر رسيده که قرار است ترکيه تنبور کرمانشاهي را به نام خودش در يونسکو ثبت کند. تنبوري که خاستگاهش کرمانشاه است. اين خبر را رئيس انجمن موسيقي کرمانشاه به خبرنگار مهر اعلام کرد. فرزاد شهسواري مطمئن نيست که اين خبر به صورت رسمي در ترکيه اعلام شده باشد اما در ادامه افزود: سال گذشته در قونيه از يک جمع موزيسين شنيدم که مي‌خواهند تنبور را ثبت کنند امسال هم چند نفر از نوازنده‌ها خبر آن را دادند. در واقع اگر از اين کار ترکيه غافل شويم مانند دو تار که به اسم آذربايجان ثبت شد، اين ساز هم به اسم ترکيه جهاني مي‌شود.

 

شهسواري افزود: شايد ترک‌ها بخواهند به نام تنبور خودشان اين ساز را جهاني کنند ولي بالاخره تنبور براي اولين بار به اسم ترکيه ثبت خواهد شد. ترک‌ها از يک آرامگاه هم پول در مي‌آورند حتي از اسم ملانصرالدين هم جاذبه ساخته اند غير از تنبور از يک جمع فرهنگي که شاهرودي هم بودند شنيدم که ترکيه قصد داشته تا شيخ خرقاني را هم به نام خودش بزند. حتي به فکر تأسيس فرودگاهي به نام شيخ خرقاني هم افتاده بودند.

 

خيز ترک‌ها براي تصاحب مشاهير ايراني دور از ذهن هم نمي‌تواند باشد آنچنان که 5 ماه پيش هم خانه موزه‌اي به نام فارابي دانشمند ايراني در استانبول افتتاح شد. ولي درباره تنبور در هيچ سايت رسمي و خبري ترکيه‌اي در اين باره به صورت رسمي اعلامي صورت نگرفته است.

 

با اين وجود بحث تصاحب تنبور در بين موزيسين‌هاي ايراني پيچيده است. به همين دليل شهسواري گفت که گروهي متشکل از 600 نفر را دور هم جمع کرده تا برنامه‌اي براي معرفي اين ساز داشته باشند. او گفت که شايد اگر وقت مي‌گذاشتند اين آمار به هزار و 200 نفر هم مي‌رسيد. اين افراد در واقع نوازنده‌هايي هستند که در شهرهاي استان کرمانشاه تنبور مي‌نوازند.

 

او معتقد است که تنبور ساز آئيني است که به جغرافياي کرمانشاه مربوط مي‌شود. از پهنه شروع شده تا مرزهاي غربي مانند دالاهو و گوران و گهواره مي‌رسد. در اين شهرها مردم همه بلدند تنبور بنوازند. شايد خيلي از افراد حرفه‌اي تنبور نزنند ولي همه آنها با اين ساز آشنايي کامل دارند. حتي گستره آن به شهرهاي ديگر هم رسيده و در کرمان و شيراز و اليگودرز هم اين ساز رخنه کرده است.

 

او درباره اينکه انجمن موسيقي کرمانشاه چه کاري براي معرفي تنبور در ايران انجام داده، توضيح داد: جشنواره تنبور را در کرمانشاه برگزار کرده و آن را تقويت مي‌کنيم. اميدوارم که سومين دوره آن را در سال 99 برگزار کنيم. شهسواري قصد دارد تا دبيرخانه ملي تنبور نيز تأسيس شود و جشنواره تنبور را به سازهايي که مادرشان تنبور است گسترش دهد.

 

انجمن موسيقي کرمانشاه به پيشنهاد شهرام ناظري و همکاري هنرمندان فعال تنبورنواز و سرپرستان گروه‌هاي تنبورنوازي استان، اقدام به تشکيل گروهي با حدود 600 نوازنده تنبور کرده است. رئيس اين انجمن گفت: قرار است با هدف ثبت و شناساندن تنبور که خاستگاه آن پهن? جغرافياي کرمانشاه است سه اثر فاخر مقامي را با صداي استاد شهرام ناظري در محوطه تاريخي و جهاني بيستون اجرا کرده و آن را در قالب ويدئو منتشر کنيم.

 

خانه تنبور در گوران که زادگاه علي اکبر مرادي يکي از 50 تکنواز برتر جهان است با هزينه شخصي بعد از 8 سال به خانه تنبور تبديل شد. اين خانه که براي معرفي اين ساز و تحقيقات مربوط به آن است در دوره رئيس جمهور قبلي ايران قرار بود تخريب شود. اما اکنون سندي بر وجود اين ساز در ميان کرمانشاهيان شده است. شهر دالاهو نيز به عنوان شهر تنبور قرار است به ثبت ملي برسد ولي شهسواري گفت که شنيده مطالعات آن انجام شده و بايد موانع آن برطرف شود. موانعي که معلوم نيست چه کسي و چرا و چطور براي آن ايجاد کرده اند! اما درباره اينکه ساز تنبور چه زماني جهاني شود فعلاً خبري نيست. با اين وجود انجمن موسيقي کرمانشاه درخواستشان را به اداره کل فرهنگ و ارشاد استان داده اند. شايد اداره کل ميراث فرهنگي استان که متولي آن است، از خواب هفت ساله بيدار شود!

 

چون هفت سال پيش آتوسا مؤمني، مدير کل دفتر ثبت سازمان ميراث فرهنگي از آماده کردن و ارسال پرونده تنبور کرمانشاه به سازمان يونسکو براي ثبت در فهرست ميراث جهاني خبر داده و گفته بود: شيوه ساخت ساز تنبور در فهرست ميراث ملي به ثبت رسيده و سازمان ميراث فرهنگي در حال تهيه پرونده ثبت اين ساز براي ثبت جهاني است.

 

پرونده جهاني تنبور هنوز هم تکميل نشده است با اين وجود، تنها روش ساخت تنبور به ثبت ملي رسيد نه شيوه اجرا و نوازندگي آن.

 

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/masafmusic/post/32666
0 نظر
دسته بندی