× تماس با ما
0 0 نظرات 541 بازدید
تاریخ انتشار 21 - 1398/10/06

حمیدرضا نوربخش: وقتی فلان بازیگر ویولن دستش می‌گیرد هنرمندان نباید نگران باشند؟ (درحال بروز رسانی)

حمیدرضا نوربخش: وقتی فلان بازیگر ویولن دستش می‌گیرد هنرمندان نباید نگران باشند؟ (درحال بروز رسانی)

 

حميدرضا نوربخش: وقتي فلان بازيگر ويولن دستش مي‌گيرد هنرمندان نبايد نگران باشند؟ 

 

 
 
نشست ماهيانه خانه موسيقي ايران 28 آذرماه با اجراي گروه موسيقي نيايش به سرپرستي «عليرضا اميني» با اجراي کنسرت نمايش«خانم آغا» (روايتي از طنزهاي موسيقي تهران قديم) و با حال و هواي شب يلدا در سالن استاد جليل شهناز خانه هنرمندان ايران برگزار شد.

 

در ابتداي اين نشست حميدرضا نوربخش (مديرعامل خانه موسيقي) ضمن خوش آمد گويي به حضار براي حضور در اين نشست گفت:

«ناگفته پيداست که حال ما حال خوشي نيست. مسائلي که اتفاق افتاده و مشکلات معيشتي که براي مردم وجود دارد و اين هواي مسموم غير قابل تحمل مهم مزيد بر علت شده و جاي سپاس مضاعف دارد که با اين هوا به نشست خانه موسيقي آمده‌ايد. اميدواريم که مسئولين براي اين هوا کاري بکنند.»

 

مديرعامل خانه موسيقي گفت:

«همان‌طور که قبلا به‌صورت عمومي اعلام شد، جشن خانه موسيقي به دليل مسائلي که در جامعه وجود دارد لغو شد. وقتي مي‌بينيم مردم حالشان خوب نيست، فضاي جشن و سرور بي‌معناست. به همين دليل اعلام کرديم که امسال جشن نداريم گرچه تمام تمهيدات جشن آماده شده بود و داوري دوسالانه آلبوم برتر هم انجام شد. اين برگزيدگان هم در نشست‌هاي بعدي خانه موسيقي اعلام مي شوند. قبلا هم سابقه داشته که جشن خانه موسيقي لغو شود. يک سال به دليل کشته شدن جمعي از هموطنانمان در حادثه «منا» که فضاي مشابهي در جامعه وجود داشت، جشن لغو شد.» 

 

نوربخش در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به فضاي کلي موسيقي کشور گفت:

«به‌طور کلي ما نگراني بزرگ‌ترمان فضاي موسيقي کشور است. جمله‌اي را استاد فريدون شهبازيان اخيرا فرموده بودند که نکته حائز اهميتي است؛ وقتي که بعضي از سلبريتي‌ها در فضاي موسيقي قرار مي گيرند که تخصص و سابقه و دانشي در اين زمينه ندارند، احساس مي کنيم براي موسيقي فضا تنگ و تنگ تر مي شود و انگيزه هنرمندان هم کمتر از هميشه مي‌شود. بايد نگران ذائقه و گوش جامعه بود که به کدام سمت و سو مي رود.»‌

 

مديرعامل خانه‌ي موسيقي ادامه داد:

«وقتي فلان بازيگر ويولن دستش مي‌گيرد و مي خواهد در اين زمينه خودنمايي کند و يا فلان هنرپيشه در عرصه خوانندگي پا مي‌گذارد (که تعدادشان هم کم نيست)، آيا نبايد ما هنرمندان در اين زمينه واکنشي داشته باشيم و نگراني خود را اعلام کنيم؟ آيا موسيقي نبايد هيچ حساب و کتابي داشته باشد؟ ما به عنوان اينکه آزاد هستيم مي‌شود همه چيز را به حال خود وا گذاشت؟ قطعا پاسخ منفي است و ما بايد به جامعه هشدار و آگاهي بدهيم که هنر معناي ديگري دارد و موسيقي نياز به تخصص، زحمت، ظرفيت و استعداد شخصي دارد. اينطور نيست که هر کسي که مي تواند بخواند بيايد در عرصه حرفه اي بروز و ظهور داشته باشد. ورود در ديگر رشته ها هم همين طور است.»

 

مديرعامل خانه موسيقي همچنين به مسأله حذف معافيت مالياتي حوزه فرهنگ و هنر اشاره کرد و گفت:

«در ماه‌هاي اخير فراز و نشيب هاي بسياري داشتيم، يک روز قانون «ده درصد» مطرح شد که واکنش‌هاي زيادي را بر انگيخت. هنوز هم در يک بلاتکليفي است و اميدواريم که طبق قول‌هايي که داده شده اين مساله ختم به خير بشود. 

بحث ديگري که پيش آمد بحث ماليات ها بود که مي خواستند بند «ل» ماده 139 قانون ماليات را حذف مي کردند که خانه موسيقي به موقع واکنش لازم را داشت و بعد هم جسته و گريخته هنرمندان و ديگر افراد در مورد اين واکنش داشتند. از سوي ديگر در مورد ماليات صحبت‌هاي ديگري مطرح شد که جا دارد به آن اشاره داشته باشيم. ما وقتي در مورد فرهنگ و هنر صحبت مي‌کنيم، مشخص است که اين حوزه و فعاليت هاي فرهنگي و هنري چگونه فعاليت‌هايي است. اگر يک ناشر کتاب، يک نويسنده، روزنامه نگار، هنرمند موسيقي يا تاتر فعاليت مي کند همه مي‌دانيم محدوده اش کجاست. همه مي دانيم که و گردش مالي فرهنگ و هنر آنقدر ناچيز است که خجالت مي‌کشيم در باره آن صحبت کنيم. از آن طرف ممکن است افرادي هم در حوزه موسيقي هم سينما درآمد هاي آنچناني داشته باشند که هست ولي تعداد محدودي است. وقتي از معافيت مالياتي صحبت مي‌کنيم، منظورمان فعاليت‌هاي فرهنگي و هنري است اگر کسي درآمد ميلياردي دارد حتما بايد ماليات بدهد. اينکه بخواهيم با بهانه ي چند نفر معافيت مالياتي کل حوزه فرهنگ و هنر را زير سوال ببريم، بي انصافي است.»

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/masafmusic/post/32582
0 نظر
دسته بندی