× تماس با ما
0 0 نظرات 1671 بازدید
تاریخ انتشار 21 - 1398/09/26

رونمایی از تولید جدید حوزه هنری / موسیقی کردهای موکریان کتاب شد

رونمایی از تولید جدید حوزه هنری / موسیقی کردهای موکریان کتاب شد

رونمايي از توليد جديد حوزه هنري / موسيقي کردهاي موکريان کتاب شد

 

امين مرادي اظهار داشت: اين کتاب اثر پژوهشي هنرمند توانمند استان کژوان ضياءالديني است که در آن پس از تشريح ويژگي هاي جغرافيايي، تاريخي و فرهنگي منطقه مُکريان به ارائه دورنمايي از گونه هاي موسيقي رايج در اين ناحيه و ساختار موسيقايي آنها مي پردازد.
 

 

وي افزود: اين اثر در 168 صفحه و چهار بند شامل مقدمات و روش و آوانگاري، تعاريف و مفاهيم، ويژگي هاي مُدال خرده بندي مُکري و نتيجه گيري، 23 آوانگاري و در 29 شکل در قالبي پژوهشي چاپ شده است.

 

رئيس حوزه هنري کردستان بيان کرد: در اين کتاب ضمن مطالعه واژه شناسي اين فرهنگ و ارتباط هاي ساختاري موسيقي مکريان و موسيقي دستگاهي ايران و تفاوت و شباهت هاي موسيقي مُکري و ديگر کردهاي ايران، به تجزيه و تحليل ساختارهاي بنيادين موسيقايي و استخراج ويژگي هاي بخشي از اين موسيقي، پرداخته شده است.

 

وي يادآور شد: اين کتاب به همراه سي دي مربوطه توسط حوزه هنري استان کردستان در انتشارات سوره مهر در شمارگان 1250 نسخه با قيمت 300هزار ريال چاپ و روانه بازار شده است.

 

مرادي در خصوص ويژگي هاي ديگر اين کتاب، گفت: بررسي بدون واسطه خود خرده بندها و مطالعه اي مبتني بر بررسي خصوصيات موسيقايي و اجرايي اين گونه ادبي موسيقايي از راه آوانگاري و سپس تجزيه و تحليل آن ها با هدف استخراج ويژگي هاي مشترک خرده بندها که مي تواند زمينه اي گردد براي انجام مطالعه مشابه در زمينه بيت ها را نيز فراهم نمايد.

 

رئيس حوزه هنري انقلاب اسلامي استان کردستان افزود: بررسي کامل طبقات اجتماعي اجرا کنندگان موسيقي در مکريان را از ديگر قسمت هاي اين کتاب مي باشد که در آن ضمن اشاره به استعداد بالاي بيت خوانان در به حافظه سپردن بيت ها و در مواردي افزودن به آن، خوش خوانان و بيت خوانان و حيران گويان را در بالاترين جايگاه اجتماعي قرار داده که از احترام ومنزلت خاصي برخوردار بوده اند و اين ويژگي است که سبب مانايي آثار نيز شده است.

 

مرادي افزود: بررسي ويژگي هاي فرهنگي منطقه مکريان شامل زبان، موسيقي و انواع آن و ويژگي خاص موسيقي مکريان با ديگر مناطق کردنشين براساس تفاوت در هجاها، شيوه هاي مبتني بر موسيقي کلاسيک ايراني از جمله مقام، قام يا قطار که نمونه آن در آوازهاي استاد محمد ماملي مشهود است از ديگر مواردي است که در اين کتاب به آن پرداخته شده و مي تواند به عنوان منبعي ارزشمند مورد استفاده پژوهشگران موسيقي قرار گيرد.

 

وي افزود: در سي دي پيوست اين کتاب ده نمونه از بيت خواني هاي به جامانده از خوش خوانان و بيت خوانان مطرح را به صورت صوتي در اختيار خواننده قرا داده تا به شکل مناسب در جريان مستقيم تجزيه و تحليل هاي صورت گرفته قرار گيرد.

 

رئيس حوزه هنري انقلاب اسلامي استان کردستان در خصوص مکان رونمايي نيز، گفت: دانشگاه هنر ومعماري دانشگاه کردستان يکي از معدود دانشگاه هاي ايران است که در رشته موسيقي و زمينه ساز ايراني از سال 1395 به تربيت هنرجويان به منظور آموزش و گسترش موسيقي ايراني مي پردازد و با توجه به ضرورت پيوند اين مکان علمي و تخصصي با هنرمندان حوزه هنري و گسترش فعاليت هاي في مابين در راستاي کمک به اعتلاي هنر استان آيين رونمايي از اين کتاب تخصصي موسيقي با همکاري اين دانشکده در محل دانشگاه کردستان برگزار مي گردد.

 


امين مرادي در اين زمينه افزود: مشارکت در برگزاري اجرا هاي پژوهشي موسيقي که برنامه راويان سنتور و اجراي تکنوازي سنتور نوازان توانمند ايراني در محل پرديس سينمايي بهمن سنندج روز يکشنبه 24 آذرماه نيز بر مبناي تقويت تعامل حوزه هنري و دانشگاه شکل گرفته بود. 

 

مرادي در خصوص ديگر فعاليت هاي موسيقايي حوزه هنري استان کردستان، گفت: در سال هاي اخير به همت هنرمندان وپژوهشگران توانمند عرصه موسيقي و به منظور معرفي پتانسيل هاي موسيقايي سنتي و فولکلور مناطق مختلف کردستان آثار ارزشمندي در قالب کتاب و سي دي هاي پژوهشي و آموزشي، مقاله عرضه شده است.

 

وي گفت: کتاب و سي دي پژوهشي سمفوني اورامان اثر مهدي احمدي، کتاب دو جلدي آموزش جامع دف نوازي اثر فرزاد عندليبي، کتاب آموزشي پرواز قطعاتي براي کمانچه اثر راشد بابا شهابي، سي دي پژوهشي قطعات عرفاني دف، آلبوم موسيقي اورامي کوسالان اثر هيوا شاه محمدي آلبوم موسيقي دَرياب و دُرياب با صداي محي الدين شعباني، آلبوم موسيقي گول هه نار با صداي ديلان نصيري بخشي از فعاليت هاي صورت گرفته در اين زمينه است.

 

رئيس حوزه هنري کردستان با اشاره به سياست هاي محوري حوزه هنري در بخش موسيقي، تاکيد کرد: برجسته سازي نمادها و ارزش هاي اسلامي و انقلاب، ارتقاي حساسيت مردم در انتخاب موسيقي مناسب، معرفي موسيقي ارزشمند و فاخر سنتي و فولکلور و نمونه آفريني در اين زمينه و گسترش سرود از اولويت هايي است که در بخش موسيقي مد نظر است.

 

وي اظهار داشت: در کنار اين اهداف و سياست ها، ارتقاي توانايي و مهارت هاي هنرمندان جوان، معرفي جنبه هاي بومي موسيقي غني استان و فراهم سازي زمينه توليد آثار ارزشمند هنرمندان جوان مورد توجه جدي است.

 

مرادي افزود: بخش عظيمي از ميراث فرهنگي مردم کردستان آواها و نواهاي بي شماري است که در قالب هاي مختلف موسيقايي نمود پيدا کرده و به عنوان نمادي از هويت ملت کُرد خودنمايي مي کند.

 

کژوان ضياءالديني متولد 1367 سنندج، رتبه‌ يک کنکور کارشناسي ارشد موسيقي ايراني سال 1390 فارغ التحصيل دوره‌ کارشناسي ارشد نوازندگي موسيقي ايراني از پرديس هنرهاي زيباي دانشگاه تهران (1392)، فارغ التحصيل دوره‌ کارشناسي نوازندگي موسيقي ايراني از پرديس هنرهاي زيباي دانشگاه تهران (1390) است که ضمن کسب عناوين مختلف در جشنواره هاي مختلف داخلي، سابقه تدريس در آموزشگاه هاي مختلف و همچنين دانشگاه هاي کشور را دارد و هم اکنون علاوه بر عضويت در هيأت علمي دانشگاه هنر و معماري دانشگاه کردستان، مسئوليت واحد موسيقي حوزه هنري استان کردستان را نيز عهده دار مي باشند .

 

از جمله فعاليت هاي ديگر اين هنرمند مي توان به انجام طرح پژوهشي با عنوان «موسيقي کردهاي مکريان» به سفارش حوزه‌ هنري استان کردستان (1392)، نگارش سلسله مقالات انتقادي سيزده‌ گانه در رابطه با فرهنگ موسيقايي کردستان در هفته نامه‌ سيروان (91-1390) و داوري هفتمين جشنواره بين المللي دف نواي رحمت، تشکيل گروه موسيقي سنتي دانشگاه کردستان و دبير علمي نهمين جشنواره بين المللي دف نواي رحمت اشاره کرد.

 

 

 

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/masafmusic/post/32229
0 نظر
دسته بندی