× تماس با ما
0 0 نظرات 315 بازدید
تاریخ انتشار 19 - 1398/05/08

یک نوازنده و مدرس موسیقی در تشریح تازه‌ترین فعالیت‌های خود

 

يک نوازنده و مدرس موسيقي در تشريح تازه‌ترين فعاليت‌هاي خود ضمن انتقاد از برخي سياست‌هاي وزارت ارشاد از توليد يک آلبوم بر اساس قالب‌هاي منسوخ شده موسيقي ايراني خبر داد.

ستار هشياري‌پور از نوازندگان و آهنگسازان ساکن اصفهان که سابقه همکاري با گروه عارف، زنده ياد ايرج بسطامي و محمد علي کياني‌نژاد را در کارنامه کاري خود ثبت کرده در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به تازه‌ترين فعاليت‌هاي خود در عرصه موسيقي بيان کرد: طبق برنامه ريزي‌هايي که انجام گرفت تا چندي پيش مشغول آماده‌سازي تازه‌ترين آلبوم‌هايم بودم که با عنوان «سروشکسته» به خوانندگي محمد باقري و «دست عاشقي» به خوانندگي احمد کامياب در دسترس مخاطبان قرار مي‌گيرد. البته آنچه براي زمان انتشار اين دو آلبوم در نظر گرفتيم به اين شکل است که آلبوم «سروشکسته» تا پيش از ايام محرم و صفر و آلبوم «دست عاشقي» تا اواخر اسفند يا اوايل سال آينده در بازار موسيقي منتشر شود.

وي درباره ويژگي‌هاي آلبوم «سروشکسته» گفت: ساختار اين آلبوم براساس موسيقي ايراني است که در آن تلاش شده به قالب‌هاي منسوخ شده موسيقي که طي سال اخير اغلب به صورت کوچه بازاري توجه شده، بپردازيم. البته اين کارها در تهران با زحمات و فعاليت‌هاي ارزشمند زنده‌ياد مرتضي احمدي بيشتر متداول شده، بنده هم در اين سو تلاش کردم تا با ترانه‌گذاري روي برخي نغمات، آثاري را خلق کنم که در حوزه بحر طويل خواني به عنوان يک گونه منسوخ شده موسيقي، آثاري به مخاطبان معرفي شود.

اين هنرمند تأکيد کرد: به هرحال ساختار ذهني من به عنوان آهنگساز و نوازنده همواره متمرکز بر آثار بي کلام بوده اما متاسفانه در اين سال‌ها چشم‌هاي اغلب مردم به خواننده‌ها معطوف است که همين موضوع نيز باعث شرايط متفاوتي در جريان مارکتينگ موسيقي شده و نوازندگان و آهنگسازان دغدغه مند را به سمتي برده که براي آنچه مي‌خواهند به مخاطب عرضه کنند خواننده محوري را در اولويت قرار دهند.

اين نوازنده تار، سه تار و تنبور توضيح داد: من در اين آلبوم تلاش کردم علاوه بر استفاده از اجراي بحر طويل، چند قطعه نيز در قالب‌هاي محاوره‌اي توليد کنم. البته شرح اين محاوره خيلي مهم است چرا که اصلا دوست نداشتم مثل کارهايي باشد که در آن‌ها از واژه‌هاي رکيک استفاده مي‌شود زيرا برايم بسيار مهم است که در همين قالب نيز بايد کارهايي توليد شود که شأن و منزلت موسيقي، شعر و مخاطب با هم در نظر گرفته شود.

هشياري پور در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود با انتقاد از برخي سياست‌هاي وزارت ارشاد در حوزه موسيقي گفت: متاسفانه شرايط موسيقي ايراني به گونه‌اي است که نهادهاي متولي از جمله وزارت ارشاد با برخي خلف وعده‌ها و اذيت‌هايي که در اين زمينه دارند شرايط فعاليت در موسيقي به ويژه در شهرستان‌ها را دچار مشکلات فراواني کرده‌اند. متاسفانه همين مديران در برخي مواقع به برخي کارهاي سطحي مجوز مي‌دهند که جايش اصلا در موسيقي جدي نيست در حاليکه خيلي از کارشناسان و اهالي موسيقي مي‌دانند ما در حوزه ژانر موسيقي شاهد اتفاقات ناخوشايندي هستيم که اصلا مشخص نيست آنچه در قالب موسيقي ايراني به مخاطب ارائه مي‌شود موسيقي ايراني است يا موسيقي پاپ؟ البته که بايد در پاسخ گفت متاسفانه اين موسيقي بي‌هويت است که با ترکيبي از اشعار سخيف شرايط نا به جايي را پديد آورده که اصلا خوشايند موسيقي اصيل ايراني نيست. گويي اينکه موسيقي ايراني فقط محلي براي درآمدزايي شده و بس.

وي تصريح کرد: ما موسيقي را وسيله‌اي براي تقرب حضرت حق مي‌دانيم، اما در اين سال‌ها آنچه از موسيقي ايراني استخراج مي‌شود فقط تمرکز روي ماديات و درآمدزايي و تجارت است. من و خيلي از رفقاي هنرمندم هيچ‌گاه براي پولدار شدن در موسيقي کار نکرده و نمي‌کنيم. ولي شما مطمئن باشيد برخي از اين بي‌مهري‌ها و مادي‌نگري در کنار افرادي که به موسيقي ايراني توجه مي‌کنند در تاريخ موسيقي اين کشور ثبت مي‌شود که چه کسي به فکر موسيقي بوده و چه کسي به فکر جيب خود. از سوي ديگر وقتي سيستم آموزش موسيقي هم فقط با معيار تحصيلات موسيقايي ارزيابي مي‌شود و کسي هم ناظر بر اين گونه نگرش نيست، بايد به اين شرايط افسوس خورد که مدرک گرايي اين چنين در فعاليت‌هاي موسيقايي کشور نفوذ کند.

اين هنرمند افزود: رانت خواري، مافيا و خواننده سالاري تمامي موسيقي ما را فرا گرفته و ما در يکي از آخرين سده‌ها شاهد بدترين اوضاع فرهنگي هنري هستيم. شما مطمئن باشيد اگر تاريخ اين دوستان دوستدارپول و ثروت را اکنون قضاوت نکند قطعا صد سال ديگر آنها را مورد قضاوت قرار خواهد داد. موزيسين‌هايي که متاسفانه به خاطر منفعت طلبي‌هاي خود هر کاري مي‌کنند تا در اين مارکتينگ به ثروت اندوزي مشغول باشند.
 

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/masafmusic/post/16420
0 نظر
دسته بندی