× تماس با ما
4 2 نظرات 979 بازدید
تاریخ انتشار 19 - 1399/03/08

چه کسی جلوی جهش تولید سد می‌سازد؟

چه کسی جلوی جهش تولید سد می‌سازد؟

چندي پيش متخصصان جوان کشور در شرکت ماشين‌هاي الکتريکي جوين (جمکو) موفق به ساخت الکتروموتور سنکرون 4 مگاواتي شدند که دانش فني آن در اختيار چند کشور انگشت شمار است.

الکتروموتور دستگاهي است که نيروي الکتريکي را به نيروي حرکتي تبديل مي‌کند و در محصولات و صنايع مختلفي از ماشين لباسشويي گرفته تا صنايع حفاري و نيروگاهي و پتروشيمي کاربرد دارد. اين در حالي است که در شرايط تحريمي موجود عليه کشور ايران برخي صنايع حساس مانند نفت و گاز و معادن نياز شديدي به عرضه‌ي اين محصول و خدمات تعميرات و نگهداري آن دارند.

از اين رو توليد اين محصول نويدبخش تبديل ايران به قطب توليد الکتروموتور در منطقه و حتي جهان به شمار مي‌رود؛ اما شرط کافي براي تحقق اين موضوع حمايت صنايع بزرگ و ارگان‌هاي دولتي در جهت تقاضا، خريد و به‌کارگيري اين محصول ايراني است.

نکته‌ي مهم اينجاست که برخي از ارگان‌هاي دولتي و وزارتخانه‌هاي مرتبط خريداري اين محصول را منوط به اخذ گواهينامه‌هاي استاندارد بين‌المللي کرده‌اند. گواهينامه‌هايي که براي اخذ آن بايد به کشورها و شرکت‌هايي رجوع کرد که خود سازنده و فروشنده‌ي اين محصولات در دنيا هستند و مسلما يک محصول رقيب براي اخذ مجوز بايد فرايند زمان‌بر و شايد بي‌پاياني را در ساختار تعريف‌شده‌ي آن‌ها طي کند.

ذکر اين نکته ضروري است که محصولات اين کارخانه در روزهاي گذشته توانست يکي از مسايل روز کشور را حل کند و به گفته‌ي حدادي مدير آبفاي استان خوزستان نياز مسئولان به يک الکتروپمپ براي آبرساني به منطقه‌ي غيزانيه در کوتاه‌ترين زمان توسط اين کارخانه رفع شد.
http://sharghdaily.com/fa/main/detail/264937

با اين حال سوال اينجاست که چرا وزارتخانه‌ها نسبت به استفاده از يک محصول داخلي که علاوه‌بر قيمت پايين‌تر، ايجاد اشتغال و بهبود گردش نقدينگي، توان رقابت با نمونه‌هاي اروپايي را دارد به کار گرفته نمي‌شود؟

چرا محصول يک کارخانه‌ي بيست ساله‌ي داخلي مورد اعتماد نيست و بايد دانش فني محصولي که مبتني بر مسايل کشور طراحي و ساخته شده است، به بهانه‌ي اخذ مجوز در اختيار شرکت‌هاي انحصارگر اروپايي قرار گيرد؟

اگر سازمان استاندارد و شرکت‌هاي دانش‌بنيان توانايي شناسايي نيازهاي صنعتي و تعيين آيتم‌هاي وضع‌سنجي محصولات صنعتي مبتني بر آن را ندارند، چه ماموريتي را در کشور دنبال مي‌کنند؟

شواهد نشان مي‌دهد ساختار بروکراتيک و فرسوده‌ي اداري و دولتي در کشور همانند تراژدي صدور مجوزهاي کسب و کار، فرايند توليد محصولات صنعتي استراتژيک کشور را نيز با چالش‌هاي بازاري مواجه خواهد کرد و به جاي تسهيل‌گري در توليد به سدي در مقابل توليد بدل خواهد شد.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/masafeco/post/37242
2 نظر
علی اصغر کریمی علی اصغر کریمی 18:35:06 - 1399/06/22
خود باختگی
غربزدگی
دنیا طلبی
خیانت به کشور
اخلال در نظام اقتصادی و معیشت مردم .
مشخصات مسئولین نا اهل و نامحرمانی است که به درون نظام و انقلاب اسلامی رسوخ کرده اند.
باید این نا اهلان و نامحرمان از مسند قدرت بیرون رانده شوند ان شاءالله
رضا مهدی پور رضا مهدی پور 21:10:06 - 1399/03/08
به نقل از پیامبر (ص) آمده است؛ (اگر علم در ثریا باشد مردانی از سرزمین پارس به آن دست پیدا خواهند کرد.)
جوانان ایرانی مصداق باز این حدیث و معنی واقعی«ما میتوانیم» هستند...
ای کاش مسئولین و دولت مردان ما قدر این سرمایه عظیم را میدانستند، وقتی این همه تلاش و پشتکار امید این عزیزان را میبینم، به خودم می بالم و افتخار میکنم که من هم یک ایرانی هستم...
اگر مسئولین کاری برای این عزیزان انجام نمیدهند حداقل جلوی آنها سنگ اندازی نکنند و امیدشان را له نکنند...