× تماس با ما
1 0 نظرات 856 بازدید
تاریخ انتشار 20 - 1399/01/01

یک بام و دو هوای چماق و هویج تحریم‌ها در کوران کرونای اقتصادی

یک بام و دو هوای چماق و هویج تحریم‌ها در کوران کرونای اقتصادی

در هفته‌هاي پاياني سال 1398، با شيوع کروناويروس در ايران و پس از آن شيوع و همگيري اين بيماري در نقاط مختلف جهان از جمله ايالات متحده شاهد ورود به فاز جديدي از ادبيات بين الملل و تعاملات تحريمي ايالات متحده عليه جمهوري اسلامي ايران هستيم.

با بالاگرفتن شيوع اين ويروس در ايران و وجود برخي محدوديت‌هاي بهداشتي و درماني ناشي از تحريم‌هاي اقتصادي عليه ايران، دولتمردان ديگر کشورها نسبت به اين تحريم‌هاي ظالمانه واکنش نشان دادند و خواستار رفع آن شدند. چين به‌عنوان اولين قرباني کروناويروس، اولين کشوري بود که نسبت به اين تحريم‌ها واکنش نشان داد و خواستار رفع تحريم‌هاي اقتصادي مرتبط با دارو و بهداشت عليه ايران شد. مقامات چيني ضمن ابراز نگراني نسبت به بقاي تحريم‌ها و تاثير آن بر کنترل روند شيوع اين بيماري در ايران بقاي اين تحريم‌ها را فاجعه‌بار خواندن. پس از چيني‌ها، مقامات روسي نيز بر برداشته شدن هرچه سريع‌تر اين تحريم‌ها تاکيد کردند.

در اين بين خبر درخواست وام 5 ميليارد دلاري بانک مرکزي از صندوق بين‌المللي پول مطرح شد. #عبدالناصر_همتي، رييس بانک مرکزي در اين رابطه گفت: «طي نامه‌اي به رييس صندوق بين‌المللي پول خواستار استفاده از حق ايران براي بهره‌مندي از طرح 5 ميليارد دلاري تسهيلات سريع آن صندوق براي پيشگيري و درمان و مقابله با آثار اقتصادي ويروس کرونا شدم.»

اين خبر تا حدودي به توضيح اخبار قبلي کمک مي‌کرد تا اينکه برخي از منابع غير رسمي نيز به معافيت يک ساله‌ي ايالات متحده به بانک مرکزي ايران براي خريد غذا و دارو از منابع بلوکه شده‌ي ايران در نقاط مختلف جهان خبر دادند. اين معافيت که در عمل همان اجراي سازوکار اينستکس يا نفت در برابر غذا است در حالي شايعه شد که مايک پمپئو در کنفرانس خبري روز سه‌شنبه‌ي گذشته، از تحريم 3 فرد و 9 شرکت به دليل همکاري با ايران در زمينه مبادله‌ي محصولات پتروشيمي خبر داد!

در اين بين روزنامه‌ي انگليسي گاردين مدعي شد: «انگليس به‌منظور کمک به ايران براي مبارزه با شيوع ويروس "کروناي جديد" به‌صورت محرمانه امريکا را براي کاستن از تحريم‌ها عليه ايران تحت فشار قرار داده است. انگليس رويکرد سهل‌گيرانه‌تري در پيش گرفته و آزادي همه زندانيان انگليسي-ايراني را به‌عنوان پيش شرط کمک رساني قرار نداده است.»!

اين خبر بر دو نکته اشاره دارد يکي فشار انگليس بر امريکا براي رفع تحريم‌هاي ايران که اجراي سازوکار اينستکس اروپايي را تداعي و تقويت مي‌کند؛ و ديگري پيش شرط نبودن آزادي زندانيان سياسي که اصلا بيان آن در اين برهه محلي از اعراب نداشته اما مطرح شده است!

پس از انتشار اين خبر برني سندرز در اظهار نظري عنوان کرد هر تحريم امريکا که به توانايي مقابله ايران با کرونا آسيب مي‌رساند بايد برداشته شود! او گفت: «ايران با تلفات فاجعه‌باري از همه‌گيري ويروس کرونا مواجه است. تحريم‌هاي امريکا نبايد در اين فاجعه بشري مشارکت داشته باشد. به‌عنوان يک ملت دلسوز ما بايد هر تحريمي که به توانايي ايران براي مقاله با اين بحران آسيب مي‌رساند از جمله تحريم‌هاي مالي را برداريم.»

اين اخبار در حالي منتشر شد که وزارت خارجه ايالات متحده در روز چهارشنبه‌ي گذشته يعني يک روز پس از اعمال تحريم‌ها به بهانه‌ي مبادلات پتروشيمي، در ادامه تروريسم اقتصادي و اقدامات يکجانبه عليه فعاليت صلح‌آميز هسته‌اي ج.ا.ا. اسامي 5 دانشمند مرتبط با "طرح عماد" که وزارت تجارت امريکا تحريم کرده بود را منتشر کرد. در بيانه‌ي اين وزارتخانه عارف بالي لاشک، سيدمحمدمهدي هادوي، کامران دانشجو، مهدي تهرانچي و علي مهدي‌پور عمراني تحت تحريم قرار گرفتند.

همزمان با اين اقدام خصمانه مايک پمپئو مدعي پيشنهاد کمک به ايران از طريق سازمان ملل شد. او گفت: «براي ايران و کره شمالي اين مساله مطرح است. اينها کشورهايي هستند که ما عميقا با آنها دچار اختلاف هستيم. ما با جديت تلاش مي‌کنيم تا شرايط بهتري را براي مردمانشان ايجاد کنيم. ما هم به کره شمالي و هم ايران پيشنهاد کمک داده‌ايم که تجهيزات از طريق نهادهاي سازمان ملل و يا از طريق کشورهاي ديگر به اين کشورها ارسال شود. ما اين کار را خواهيم کرد اين کار درستي است که بايد در زمان بحران انجام دهيم.»

اين صحبت‌ها در حالي انجام شد که امريکا با اقتصادي در حال رکود مواجه است و دولت اين کشور براي حمايت از شهروندان خود در برابر کروناي اقتصادي اقدام به اعطاي يارانه‌ي 1000 دلاري به هر نفر کرده است. با اين حال وزير خارجه‌ي اين کشور بدون اشاره به رفع تحريم‌هاي دارويي و اقتصادي عليه ايران، مزورانه صحبت از کمک و تلاش براي بهبود شرايط مردم ايران مي‌کند.

در روز پنجشنبه 29 اسفند 98 اما خبر جديد و تعجب برانگيزي منتشر شد. پمپئو مدعي شد «مايکل وايت» عضو سابق نيروي دريايي امريکاي که در سال 2018 در ايران بازداشت و به 13 سال حبس محکوم شده بود به دليل شيوع کرونا و بنا به دغدغه بشردوستانه و مشروط به ماند در ايران به کمک دولت سوييس به مرخصي استعلاجي فرستاده شد. خبري که توسط راجر کارستنز، نماينده ويژه رييس جمهور امريکا در امور گروگان‌ها نيز تاييد شد. پمپئو همچنين در پيام نوروزي خود از وضعيت کرونا در ايران ابراز ناراحتي و دلشکستگي کرده است! پيامي که ما را به ياد اشک‌هاي کاترين اشتون در مزاکرات برجام مي‌اندازد.

همزمان با اين خبر کريستين کاردن، معاون مدير کل کميته بين‌المللي صليب سرخ گفت: «کوييد 19 بار سنگيني بر دوش ايران و جمعيت اين کشور گذاشته است. در سال‌هاي اخير ايران زلزله، سيل و شيوع بيماري را تجربه کرده است. بايد هرچه سريع‌تر تلاش‌ها براي حمايت از حوزه پزشکي و کادر درماني اين کشور که هنوز هم با اين چالش بي‌سابقه دست و پنجه نرم مي‌کند بيشتر شود.»

آنچه از رصد روند اين اخبار به‌دست مي‌آيد؛ فشار جديدي است که در مجامع بين‌الملل عليه اقتصاد و مردم ايران به‌واسطه‌ي شيوع کروناويروس شکل گرفته است. اين فشار که توسط دشمنان رده اول مردم ايران از جمله انگليس و ايالات متحده کليد خورده، در لفافه‌ي کمک‌هاي بشردوستانه و اقدامات حمايتي از مردم ايران، به اعمال فشارهاي سياسي يا اقتصادي جديد مي‌انجامد.

از شواهد برمي‌آيد که اين کشورها، درخواست کمک ايران از صندوق بين‌المللي پول را نيز به‌عنوان اهرم فشار به دولت و مردم ايران استفاده کرده‌اند و با سياست هميشگي چماق و هويج درصدد امتيازگيري‌هايي مانند آزادي زندانيان سياسي و امنيتي خود هستند و در ازاي دريافت اين امتيازها بخشي از اموال بلوکه شده‌ي ايران را در قالب کمک‌هاي مالي يا کالايي بازخواهند گرداند.

لذا دولتمردان ايران بايد با هوشياري کامل نسبت به اين پيشنهادها واکنش نشان دهند و قرارگيري در اين وضعيت بحراني آن‌ها را به هر اقدامي وادار نکند. زيرا هم دريافت وام از صندوق بين‌المللي پول در وضع رکودي اقتصاد ايران جاي بسي تامل است و هم تن دادن به درخواست‌هاي نامعقول سياسي و بين‌المللي کشورهاي متخاصم براي بازگرداندن حق بلوکه شده‌ي ايران. آن‌ها طبق معمول از شرايط بحراني سوء استفاده مي‌کنند و براي بازگرداندن حق و حقوق متعلق به ما، شروط ضمن عقد به نفع خودشان وضع مي‌کنند.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/masafeco/post/35446
0 نظر