× تماس با ما
1 5 نظرات 1221 بازدید
تاریخ انتشار 19 - 1398/12/28

کروناویروس کمبود پزشک در کشور را عیان کرد

کروناویروس کمبود پزشک در کشور را عیان کرد

صادق الحسيني:

«آمار تعداد پزشک و تخت بيمارستان در ايران به نحو عجيبي بر خلاف تصور من پايينه.»

 

اميدواريم جامعه‌ي پزشکي نيز به دور از تعصب صداي زنگ خطر را بشنود و اين واقعيت را قبول کند.

 

 

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/masafeco/post/35415
5 نظر
محمد عظیم محمد عظیم 21:18:17 - 1398/12/28
یکی از مواردی که قضاوت و تصمیم گیری را در رابطه با یک تصمیم کلان در برنامه ی یک کشور مختل میکند تصمیم گیری در موارد بحران و حاد است از آنجایی که بیماری کرونا شرایط عادی نیست قاعدتا تصمیم گیری در این برهه نیز اشتباه است همانند رشد قارچی دانشگاه ها و به خصوص دانشگاه آزاد در دهه ۶۰ در رابطه با جذب پزشک نیز به دلیل اینکه ماهیت این رشته یک رشته پر خرج برای دولتمردان است و کیفیت تربیت پزشک اولویت بر کمیت آن دارد بهتر است سطحی نگری در این مقوله را کنار بگذاریم و بدون تعصب و دور از هر گونه دشمنی بااین قشر(پزشکان)در رابطه با آنها نظر بدهیم و تصمیم گیری و نظر دهی را به دست متخصصان و پیشکسوتان بسپاریم.
مصاف اقتصادی مصاف اقتصادی 22:48:36 - 1398/12/28
با سلام و احترام
ضمن سپاس از بیان دیدگاه، نکات زیر تقدیم می‌شود.
مقوله‌ی کمبود پزشک در کشور، خروجی پژوهش اسنادی و میدانی چندین ساله است که وقوع بحران کروناویروس موید آن شده است نه دلیل اثبات آن. افرادی که روی این موضوع کار کرده‌اند از متخصصان و تحصیل‌کردگان جامعه‌ی پزشکی و اقتصاد هستند بنابراین اتهام دشمنی، تعصب و سطحی نگری ادعایی بی اساس است.
در حال حاضر بخش قابل توجهی از ظرفیت آموزش پزشکی در کشور معطل مانده و اتفاق هزینه‌ی این معطلی بیش از فعال سازی آن است. بنابراین بهتر است ادعاها با سند و مدرک مستدل بیان شود. علاوه بر داده‌های معدود و محدود داخلی، آمارهای سازمان بهداشت جهانی به روشنی بیان کننده‌ی واقعیتی است که برای پذیرش آن بهانه گیری می‌شود.
محمد عظیم محمد عظیم 02:44:46 - 1398/12/29
یکی از دلایلی که مطرح می شودپزشک کم است به این دلیل می باشد که میزان بیماران زیاد است و مطب ها و بیمارستان شلوغ است ولی این نتیجه گیری از یک پیامد غلط کاملا اشتباه است زیرا در کشور ما تعریف درست از بیمار وجود ندارد و دلیل آن عدم پایش مراجعه کنند گان به مراکز درمانی اعم از مطب،درمانگاه،بیمارستان و...است. طبق آمار شما در جدول ارائه شده و آمار های سازمان جهانی بهداشت انگلستان جزو کشورهایی است که نظام سلامت موفقی دارد ولی تعداد پزشکان آن به مراتب کمتر از استاندارد whoمی باشد چرا؟
به دلیل پایش درست بیماران و افرادی که نیاز به خدمت درمانی و پزشکی میگیرند.
حرف من این است که افزایش تعداد پزشکان یک تصمیم غلط است چون این امر باعث می شود که سیاست پول برای درمان همانند گذشته ادامه دار شود از طرفی تولید یک پزشک عمومی طبق گژارشی در همین رابطه در خبر گزاری ایسنا در مدت ۷ سال ۷۰۰ میلیون تومان میباشد در سال ۹۸ بدون احتساب تورم و این تنها هزینه تولید یک پزشک است،و متاسفانه پزشک هایی که به دلایل مختلف اعم از ایجاد سهمیه بندی و...( و در صورت افزایش درصد پذیرش در این رشته) با رتبه هایی بعضا ۵ و ۶ رقمی در کنکور در این رشته تحصیل میکنند افرادی مولد نیستند بلکه تنها به فکر درمان های سطحی می باشند و جذب هرچه بیشتر بیمار (بیمار نما) پس آیا بهتر نیست در عوض تولید یک نیروی کار پرخرج و با منفعت کم هزینه در تولید پزشکان مولد علم داشته باشیم با کیفیت بهتر و هزینه درمان بیماران صرف پیشگیری از درمان و سبک زندگی مردم شود.
وقتی نظام سلامت درستی داشته باشیم مردم به جای مراجعه بی مورد به پزشک متخصص و فوق تخصص جهت درمان سرما خوردگی ساده که طبق رفرنس های جهانی به روش مراقبت در خانه نیز بهبود می یابند.نه باعث ازدحام بیمار نماها می شوند و نه تعداد پزشکان جهت ارائه خدمت به این دست از بیماران کم است.
در مقوله ی بیماری کرونا نیز تنها افرادی نیاز به مراقبت بیمارستانی دارند که دچار افت سطح اکسیژن خونی و دسترس تنفسی شدید شده باشند ولی در عمل مشاهده میکنیم که طیف وسیعی از مردم که با قرنطینه شدن در خانه و دریافت داروهای سرپایی بهبود می یابند به بیمارستان مراجعه کرده و بستری می شوند و باعث ازدحام در بیمارستان و نتیجه حاصله می شوند.
مصاف اقتصادی مصاف اقتصادی 22:55:31 - 1399/01/01
با سلام و احترام
اصلاح نظام پزشکی همانند اصلاح بسیاری از ساختارهای سیاستی و اجرایی در کشور امری چند وجهی است. بنابراین موضوع تعداد پزشک فقط یکی از موارد اصلاحی است که شاید بر دیگر موار تاثیر علّی دارد. حجم بالایی از بحث خود مریض پنداری یا تقاضای بالای خدمات پزشکی فارغ از مباحث فرهنگی که باید به آن پرداخت، ناشی از انحصار و ایجاد تقاضای کاذب توسط کادر درمان به خصوص در بخش خصوصی است و این موردی غیر قابل انکار است.
طبق همان آمار سازمان جهانی بهداشت سرانه ی پزشک در انگلیس 2.8 نفر است در حالی که سرانه ی ایران حداقل نصف این عدد است. بنابراین ما منکر بحث عدم تبیین نظام پیشگیری در ساختار سلامت کشور نیستیم، که این نیز یک نقد کاملا وارد به ساختار کنونی است. زیرا ساختار درمان محور است تا پیشگیری محور، به معلول می پردازد تا به علت و قس علی هذا.
صحبت ما متوجه اصلاح چندوجهی ساختارها، با تاکید و تقدم عوامل زیربنایی است. از این رو موضوع انحصار و تعارض منافع موجود در بدنه ی بهداشت و درمان کشور علت العلل بسیاری از مسائل موجود در این بدنه است.
محمدصادق برجاسی محمدصادق برجاسی 05:18:46 - 1399/01/05
احسنت به علم و دانایی اوامل و روئسای موسسه مصاف که خدایی توی همه زمینه ها عالم و دانا هستند اجرتون با فاطمه زهرا ( س)