× تماس با ما
3 0 نظرات 700 بازدید
تاریخ انتشار 22 - 1398/12/24

زیان 5 میلیارد دلاری کروناویروس بر زنجیره‌ی ارزش صادرات جهانی

زیان 5 میلیارد دلاری کروناویروس بر زنجیره‌ی ارزش صادرات جهانی

به گزارش دفتر تجارت و توسعه سازمان ملل متحد (UNCTAD)، کاهش توليد در چين موجب کاهش در زنجيره‌ي ارزش جهاني شده است. برآوردهاي منتشر شده‌ي آنکتاد در 4 مارس 2020 نشان مي‌دهد کند شدن توليد در کشور چين تجارت جهاني را مختل مي‌کند و موجب کاهش 50 ميليارد دلاري در صادرات زنجيره‌ي ارزش جهاني مي‌شود.

شاخص مديريت فروش (PMI) به‌عنوان يک شاخص بحراني توليد، در کشور چين با 22 نمره کاهش به عدد 37.5 در ماه فوريه رسيد که کمترين مقدار از سال 2004 است. اين شاخص اقتصادي از بررسي ماهانه‌ي شرکت‌هاي بخش خصوصي به دست مي‌آيد. کاهش مقدار توليد به معني کاهش 2 درصدي صادرات در سال است.

از آنجا که چين به قطب مرکزي توليد بسياري از فعاليت‌هاي تجاري جهان بدل شده است، کاهش سرعت توليد محصولات در چين به مقدار وابستگي صنايع کشورهاي مختلف به عرضه‌ي محصولات چيني، عواقب مختلفي براي آن کشورها در بر دارد.

به گفته‌ي موکيسا کيوتي، دبير کل آنکتاد «کروناويروس علاوه‌بر تهديدات جدي براي زندگي بشر، خطرهاي جدي براي اقتصاد جهاني به همراه دارد. هرگونه کاهش توليد در يک بخش از جهان به  دليل تنيدگي آن بخش با زنجيره ارزش منطقه‌اي و جهاني، تاثير چشمگيري در فعاليت‌هاي اقتصادي سراسر جهان خواهد داشت.»

براساس برآوردهاي آنکتاد بخش‌هاي اقتصادي و صنايعي که بيشترين تاثير را مي‌پذيرند عبارتند از تجهيزات دقيق، ماشين‌آلات، وسايل نقليه و تجهيزات ارتباطي. اقتصادهايي که بيشترين تاثير را مي‌پذيرند عبارتند از اتحاديه اروپا (15.6 ميليارد دلار)، ايالات متحده (5.8 ميليارد دلار)، ژاپن (5.2 ميليارد دلار)، جمهوري کره (3.8 ميليارد دلار)، استان تايوان چين (2.6 ميليارد دلار) و ويتنام (2.3 دلار) هستند.

اثرات اقتصادي برآوردشده درصورت مهار شدن يا تغييرات محل شيوع کروناويروس تغيير مي‌کند.

منبع: https://unctad.org/en/pages/newsdetails.aspx?OriginalVersionID=2297

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/masafeco/post/35324
0 نظر