× تماس با ما
2 0 نظرات 912 بازدید
تاریخ انتشار 22 - 1398/12/14

نرم‌افزارهای تلفن همراه در مدیریت کروناویروس

نرم‌افزارهای تلفن همراه در مدیریت کروناویروس

کره‌ي جنوبي يکي از کشورهاي پيشرو در زمينه‌ي فناوري است و زماني که کروناويروس مهلک به اين شبه‌جزيره‌ رسيد، برنامه‌نويسان کره‌اي دقيقا مي‌دانستند که چگونه به آن واکنش نشان دهند؛ آن‌ها شروع به کدنويسي کردند.

6 نرم‌افزاري که به رديابي بيماران مبتلا به کرونا در کره‌ي جنوبي مي‌پردازند جز 15 برنامه‌ي اول گوگل پلي از نظر تعداد دانلود در تاريخ 8 اسفند 98 بوده‌اند. برنامه‌نويسان برخي از اين نرم‌افزارها که از داده‌هاي دولتي استفاده مي‌کنند گفته‌اند که پس از عرضه‌ي توليدات خود با استقبال زيادي در اوايل ماه جاري ميلادي مواجه شده‌اند.

باو ونسئوک، يکي از برنامه‌نويسان «Corona 100m» مي‌گويد نصب اين نرم‌افزار تا 20 هزار مورد در هر ساعت افزايش يافته است. اين نرم‌افزار امکان مشاهده‌ي تاريخ تاييد ابتلاي افراد به کروناويروس، سن، جنس، مليت و مکان‌هايي که به آن‌جا تردد داشته‌اند را فراهم مي‌کند. افرادي که از اين برنامه استفاده مي‌کنند مي‌توانند فاصله‌ي خود با بيماران مبتلا به کروناويروس را مشاهده کنند.

به گفته‌ي گوگل پلي اين نرم‌افزار از تاريخ بارگذاري در 22 بهمن ماه، بيش از 1 ميليون بار نصب شده است. ونسئوک مي‌گويد: موج اخير دانلود اين نرم‌افزار به دليل افزايش تعداد مبتلايان در کشور کره، موجب ايجاد اخلال در فعاليت سرورهاي نرم‌افزار شده است.

لي جونيانگ، از برنامه نويسان «Corona Map» مي‌گويد به دليل اينکه فهم داده‌هاي دولتي سخت است او اين نرم‌افزار را ساخته. هرچند مقامات بهداشت و درمان کره مکان‌هايي که بيماران کرونايي در آن بوده‌اند را اعلام مي‌کنند، اما اين اطلاعات رسمي خيلي قابل رويت نيست.

لي به‌عنوان مهندس سابق نرم‌افزار اندرويد که در سئول زندگي مي‌کند مي‌گويد: «به نظر من خوب است که بيماران را روي نقشه مشخص کنيم.»

در حال حاضر بيش از 83 هزار مورد ابتلا به کروناويروس در سراسر جهان و در تمام قاره‌ها به جز قطب جنوب ثبت شده است. از روز جمعه 2337 مورد درکره‌ي جنوبي ثبت شده که بيشترين ابتلا در خارج از چين را به خود اختصاص داده است.

اين شيوع گسترده در حال حاضر زندگي و روابط اقتصادي در کره‌ي جنوبي را تحت تاثير قرار داده است. Korean Air به‌عنوان پرچمدار خطوط هوايي کره‌ي جنوبي دماي بدن مسافران را اندازه‌گيري مي‌کند. هيونداي موتور پس از مثبت شدن تست کروناي يکي از کارمندان خود، يک کارخانه را در کشور تعطيل کرد. گروه موسيقي K-pop band BTS چهار کنسرت خود را در سئول لغو کرد.

يکي از برنامه‌نويسان مي‌گويد با توجه به آن‌چه نرم‌افزارها نشان مي‌دهند اقدامات احتياطي بيشتري انجام مي‌دهد. باو مي‌گويد در مورد تعداد همسايگان مبتلاي خود نگران است و به همين دليل دختر خود را براي کاهش خطر ابتلا به بيماري نزد پدربزرگ و مادربزرگش فرستاده است.

برنامه‌نويسان گفته‌اند که از پول شخصي خود براي برنامه‌نويسي و اجراي اين نرم‌افزارها استفاده کرده‌اند. برنامه‌نويسان «Corona 100m» و «Corona Doctors» نيز از کاربران خود درخواست کمک مالي کرده‌اند.

لي از برنامه‌نويسان «Corona Map» مي‌گويد: «وقتي اين نرم‌افزار براي جلوگيري از شيوع کروناويروس به افراد توصيه مي‌کند که به مکان‌هايي که اخيرا مبتلاين در آن بوده‌اند نروند، احساس غرور مي‌کنم.» او اميدوار است که دولتمردان از اين پس براي ارتقاي نرم‌افزار شخصي او اقدام کنند.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/masafeco/post/35031
0 نظر