× تماس با ما
3 0 نظرات 801 بازدید
تاریخ انتشار 17 - 1398/12/14

نقشه‌ی آمایش سرزمینی برای کنترل کروناویروس

نقشه‌ی آمایش سرزمینی برای کنترل کروناویروس

کنترل و مديريت تاثير مخاطرات طبيعي، بلاياي زيستي و حوادث غير مترقبه بر جامعه با هدف کاهش هزينه‌هاي آشکار و ضمني آن‌ها از شئون مهم حکمراني حاکميت در هر دوراني است.

در عصر حاضر که فعاليت‌هاي اجتماعي، اقتصادي، فرهنگي و عقيدتي بر بستر فضاي مجازي و شبکه‌هاي برخط گسترده شده و روز به روز بر گستردگي آن افزوده مي‌شود؛ مديريت رخدادهاي طبيعي و انساني نيز بر بستر اين شبکه هزينه‌ي به مراتب کمتري نسبت به ساير راهکارهاي مديريت سنتي دارد.

شيوع کروناويروس در شرق آسيا و خلق موج رسانه‌اي سنگين در واکنش به اين بيماري کنترل و مديريت افکار و به دنبال آن رفتار جوامع آسيايي و ديگر جوامع را با دشواري‌هايي مواجه کرده؛ زيرا سرعت پيشروي موج اخبار و اطلاعات خام مخابره شده از اين ويروس بيش از سرعت شيوع آن است.

از اين رو ضروري و منطقي است که براي کاهش هزينه‌هاي مديريت اين بيماري از ابزارهاي برخط و تحت شبکه بهره برده شود. اين کار با جمع‌آوري و صحت‌سنجي داده‌ها و تبديل آن به اطلاعات متقن منجر به مديريت کاراي حکمرانان مي‌شود و هم از گسترش اخبار غير موثق و هزينه‌زا جلوگيري مي‌کند.

تهيه‌ي نقشه‌ي آمايش سرزميني کروناويروس يکي از اين راهکارها است. اين نقشه به حکمرانان کمک مي‌کند که در هر لحظه از وضعيت واقعي پراکندگي مبتلايان، افراد مشکوک و مبتلايان تحت درمان در نقاط مختلف کشور و نيز کميت و کيفيت و پراکنش مراکز خدمات درماني مجهز براي اقدامات عملياتي، مقدار تجهيزات موجود و مورد نياز و ديگر داده‌هاي مورد نياز آگاهي يابند.

نقشه‌ي آمايش کرونا ويروس ضمن کمک در مديريت مسئولين، مي‌تواند در آگاهي بخشي شفاف و بدون واسطه به مردم کشور نيز به کار آيد. آحاد جامعه با اطلاع از بخش عمومي اين نقشه مي‌توانند از نقاط پرخطر آگاهي يابند و مراقبت‌هاي لازم را انجام دهند. اين شفافيت در ارايه‌ي اطلاعات به مردم ضمن تزريق حس امنيت و آرامش در جامعه موجب کاهش بسياري از هزينه‌هاي ناشي از ناآگاهي و رفتارهاي مديريت نشده‌ي جامعه شود.

کشور چين به‌عنوان کشوري داراي بيشترين مبتلا و تلفات انساني کروناويروس اقدام به نقشه‌ي جامع اطلاعاتي براي آگاهي برخط و شفاف عموم مردم از مختصات کمي و کيفي انتشار اين ويروس در تارنماي زير نموده است.

https://ncov.dxy.cn/ncovh5/view/pneumonia

همچنين در کره‌ي جنوبي به‌عنوان کشور رتبه‌ي دوم در تعداد مبتلايان و تلفات انساني اين ويروس، برنامه‌نويسان با استفاده از داده‌هاي دولتي مربوط به افراد مبتلا به کروناويروس نرم‌افزاهايي براي تلفن همراه طراحي، اجرا و منتشر کرده‌اند که داده‌هايي مانند سن، جنس، مدت ابتلا و مکان‌هاي تردد مبتلايان به کروناويروس را در اختيار شهروندان قرار مي‌دهد تا رفتارهاي مراقبتي خود را مديريت نمايند.

https://edition.cnn.com/2020/02/28/tech/korea-coronavirus-tracking-apps/index.html

پيش از اين نيز کشور سنگاپور در سال 2005 براي مبارزه با تب دانگ از فناوري شبکه و داده‌باز براي اشتراک‌گذاري اطلاعات محل مبتلايان به دانگ و اطلاعات بيماري و اقدامات پيشگيرانه استفاده کرد و منجر به تجربه‌ي موفق «وبسايت دانگ» شد.

https://tp4.ir/517

لذا نه تنها مسئولين دولتي براي کاهش هزينه‌هاي مديريت اين ويروس بايد به تهيه‌ي نقشه‌ي جامع يا آمايش سرزميني آن در کشور اقدام نموده و اطلاعات عمومي آن را در محيطي شفاف در اختيار مردم قرار دهند، بلکه بايد با ايجاد زيرساخت و اشتراک‌گذاري داده‌هاي لازم مشارکت متخصصان فناوري اطلاعات و تيم‌هاي برنامه‌نويسي براي تهيه‌ي نرم‌افزاهاي اطلاع‌رساني عمومي را ايجاد نمايد.

به قلم: پيمان احمدپور

 

 

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/masafeco/post/35020
0 نظر