× تماس با ما
7 2 نظرات 1634 بازدید
تاریخ انتشار 21 - 1398/12/12

رای‌گیری تلفنی! برگ زرین دیگر در سابقه‌ی مجلس دهم

رای‌گیری تلفنی! برگ زرین دیگر در سابقه‌ی مجلس دهم

بودجه‌ي سال 1399 که تا پيش از اين در محافل کارشناسي و علمي نقد و نظرهاي متعددي متوجه خود کرده بود در روزهاي اخير و با شيوع کروناويروس و به تبع آن تعطيلي مجلس شوراي اسلامي وارد چالش جديدي شد.

کليات اين لايحه که به دليل تهيه و تنظيم غير کارشناسي دولت واقعيت‌هاي اقتصاد ايران را ناديده گرفته و با رويکردي انقباضي زمينه‌ساز فشار بيشتر به بخش مولد اقتصاد و گسترش نابرابري در سال آتي مي‌شود، در کميسيون تلفيق راي مثبت گرفت؛ اما هفت روز پيش صحن علني مجلس به اين لايحه راي منفي داد.

بنابراين لايحه بودجه براي بررسي و اصلاح به کميسيون تلفيق بازگشت تا پس از يک هفته دوباره به صحن مجلس برگردد. اما با تعطيل شدن مجلس به دليل شيوع کروناويروس در هفته‌ي گذشته تعيين تکليف اين لايحه در حاله‌اي از ابهام قرار گرفت. تا اينکه امروز در حرکتي منحصر به فرد هيات رئيسه‌ي مجلس تصميم به ارسال اين لايحه طبق اصل 85 قانون اساسي به شوراي نگهبان کرده است.

امروز در جلسه‌اي با حضور برخي از اعضاي دولت و برخي از اعضاي کميسيون تلفيق و اداره قوانين مجلس که به رياست #غلامرضا_تاجگردون رئيس کميسيون تلفيق انجام شده است، مقرر مي‌شود مصوبه کميسيون تلفيق درباره بودجه سال 99 طبق اصل 85 قانوني اساسي به شوراي نگهبان ارسال شود و مجلس جلساتي براي بررسي لايحه بودجه در سال آينده نداشته باشد.

اين در حالي است که برخي اخبار از تصميم شخصي و خارج از آيين‌نامه‌ي رئيس مجلس در ارجاع دوباره‌ي اين لايحه به کميسيون تلفيق و بردن اين لايحه ذيل اصل 85 براي ارسال آن به شواري نگهبان خبر مي‌دهند؛ در حالي که برخي اخبار ديگر از راي‌گيري تلفني و خارج از آيين‌‌نامه‌ي براي تصويب اين موضوع خبر مي‌دهند!

اين مسئله به قدري شگفت انگيز و منحصر به فرد است که نهاد قانون‌گذاري کشور را به نهادي سمبليک و معارض قانون تبديل کرده، زيرا نه تصميم رئيس مجلس براي ارجاع لايحه به کميسيون تلفيق و راي‌گيري تلفني از نمايندگان طبق آيين‌نامه بوده نه اجراي لايحه بودجه ذيل اصل 85 سابقه داشته است. پيش از اين هم #علي_لاريجاني رئيس مجلس، با تصميم شخصي و خلاق قانون، طرح تشکيل وزارت بازرگاني را بدون موافقت صحن علني براي اصلاح به کميسيون اجتماعي ارجاع داده بود.

درروزهايي که حتي کلاس‌هاي درسي آموزش و پرورش و آموزش عالي در کشور با ويدئو کنفرانس برگزار مي‌شود، راي‌گيري در صحن علني با تماس تلفني که کاملا غير شفاف و غير قابل ثبت است انجام مي‌گيرد. اين در حالي است که بسياري از نمايندگان مجلس در مصاحبه‌‌ها با اصل 85 شدن لايجه بودجه مخالفت کرده‌اند.

در اصل 85 قانوني اساسي آمده است: مجلس نمي‌تواند اختيار قانون‌گذاري را به شخص يا هيئتي واگذار کند ولي در موارد ضروري مي‌تواند اختيار بعضي از قوانين را با رعايت اصل 72 به کميسيون‌هاي داخلي خود تفويض کند، در اين صورت اين قوانين در مدتي که مجلس تعيين مي‌نمايد به صورت آزمايشي اجرا مي‌شود و تصويب نهايي آن‌ها با مجلس خواهد بود.

با تصميم امروز برخي از اعضاي هيئت رئيسه‎‌ي مجلس، لايحه بودجه 99 در اوج جنگ اقتصادي و تحريم‌هاي خارجي در بلاتکليفي تمام و به‌صورت آزمايشي به اجرا در خواهد آمد. جداي از بحث قانوني بودن يا نبودن اين حرکت قانون‌گذاران در مجلس، بايد ديد شوراي نگهبان چه واکنشي نشان مي‌دهد و چگونه از اين آزمون بيرون خواهد آمد.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/masafeco/post/34925
2 نظر
تحسین پیراینده تحسین پیراینده 11:37:54 - 1398/12/14
سلام لطفا تاریخ خبر درج شود ممنون میشوم
1398-12-14
مصاف اقتصادی مصاف اقتصادی 18:06:36 - 1398/12/14
با سلام و احترام
تاریخ انتشار خبر در بالای صفحه سمت چپ درج شده و تاریخ وقوع محتوای یادداشت در متن موجود است.