× تماس با ما
7 3 نظرات 2026 بازدید
تاریخ انتشار 23 - 1398/12/05

کرونای بهداشتی یا کرونای اقتصادی؟!

کرونای بهداشتی یا کرونای اقتصادی؟!

پيش از اين و با شيوع کرونا ويروس در چين، در يادداشت «کرونا؛ محصول چين يا امريکا؟» به بررسي برخي از ابعاد اقتصادي شيوع اين ويروس در کشور چين، ارتباط آن با جنگ اقتصادي امريکا و چين و نيز پروپاگانداي رسانه‌اي رسانه‌هاي غربي در اين باره پرداختيم.

با شيوع اين ويروس در ايران پيشنهادهايي براي کنترل و جلوگيري از شيوع سراسري آن در کشور مطرح شده است که جداي از مباحث تخصصي پزشکي، بررسي و تحليل جنبه‌‌هاي اقتصادي اين پيشنهادها ضروري است.

مدارک و شواهد علمي اثبات کرده‌اند که کروناويروس قدرت شيوع بالا اما قدرت تلفات کمتري نسبت به ساير ويروس‌ها دارد. به زبان ساده، افراد سريع‌تر از ساير ويروس‌ها به اين نوع از کرونا مبتلا مي‌شوند و اين ابتلا به‌صورت حاد و همراه با علايم شديد است، اما درصد مرگ و مير ناشي از اين ويروس نسبت به ساير ويروس‌ها خيلي پايين‌تر است.

اما رسانه‌هاي غربي با شيوع اين ويروس در چين از آن يک بحران بزرگ ساختند به‌طوري که در آستانه‌ي سال 2002 و تعطيلات سال نوي ميلادي اقتصاد چين با مشکل جدي روبه‌رو شد. کنترل و قرنطينه‌هاي بهداشتي در سراسر اين کشور منجر به لغو سفرهاي کريسمس و به تبع آن رکود در خدمات حمل و نقل هوايي، ريلي و زميني، کاهش شديد خريد و فروش در بازارهاي توريستي و محلي و به تبع آن کاهش مبادلات عمده‌فروشي و به دنبال آن کاهش توليدات کارخانه‌ها و کارگاه‌ها، کاهش مبادلات و تجارت بين‌المللي و در نتيجه سقوط شاخص‌هاي بورس‌هايي مانند شانگهاي شد.

همانطور که در يادداشت قبل متذکر شديم، افت اقتصادي ناشي از کروناهراسي در حالي رخ داد که مقدار تلفات اين ويروس در چين فقط 2 درصد مرگ و مير ناشي از آنفولانزا در ايالات متحده در مدت مشابه سال 2019 بوده است!

شيوع کروناويروس در ايران قبل از سال نوي شمسي و در آستانه‌ي تعطيلات نوروز اتفاق افتاده است. در اين بين برخي از افراد مسئول و غير مسئول در شبکه‌هاي اجتماعي پيشنهاد قرنطينه‌هاي گسترده و تعطيلي مجامع عمومي تا پايان تعطيلات عيد نوروز سال 99 را بيان کرده‌اند.

در پاسخ به اين اظهار نظرها ضمن تاکيد بر رعايت مسائل بهداشت فردي و اجتماعي براي پيشگيري از ابتلا به اين بيماري نه چندان خطرناک بيان چند نکته ضروري است:

اقتصاد ايران در حال حاضر تحت تحريم و جنگ اقتصادي گسترده قرار گرفته است. فروش نفت و دريافت پول آن به دليل برجا بودن تحريم بازگشت دلار با مشکل جدي مواجه است؛ در اين شش سال بخش توليد به دليل خودتحريمي‌هاي داخلي، مسايل پولي و بانکي و مسايل مربوط به دلار و نهاده‌هاي وارداتي با مشکلات جدي روبه‌رو و بسياري از بنگاه‌ها تعطيل يا با کاهش ظرفيت توليد روبه‌رو شد. در اين بين بخش خدمات کمابيش به کار خود ادامه داد و گردش اقتصادي ناچيز اين روزها در کشور مديون بخش خدمات است.

خدمات حمل و نقل، خدمات خرده فروشي و عمده فروشي، خدمات فرهنگي و تفريحي، گردشگري و ساير خدماتي که گردش اقتصاد در سطح خرد را بر عهده دارد سوپاپ اطميناني براي اقتصاد نيمه جان ايران به حساب مي‌آيد.

در اين شرايط پيشنهادهاي تک بعدي و نسنجيده‌اي مانند قرنطينه و تعطيلي گسترده‌هاي بازارهاي خرد خدمات نه تنها مسئله‌ي بهداشتي جامعه را حل نخواهد کرد بلکه منجر به بروز مشکلات و بحران‌هاي اقتصادي در رشته‌فعاليت‌هاي مختلف بخش خدمات در آينده‌ي نزديک اقتصاد ايران خواهد شد.

بنابراين نبايد به پيروي از موج بزرگ رسانه‌اي جهاني، از يک مسئله‌ي بهداشتي نه چندان وخيم، يک بحران اقتصادي غيرقابل جبران براي کشور بسازيم. تصميم‌گيران به ياد داشته باشند که در اوضاع اقتصادي کنوني کشور، بازار شب عيد نقطه‌ي مثبتي در حفظ حداقل پويايي اقتصاد است.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/masafeco/post/34555
3 نظر
مجید عباسی مجید عباسی 16:39:23 - 1398/12/07
مصاف اقتصادی ازچه جایی چه کسایی عکس گذاشته
اسماعیل مازندرانی اسماعیل مازندرانی 16:06:33 - 1398/12/06
مرگ بر صهیونیست
احمدعلی بختیاری احمدعلی بختیاری 00:04:36 - 1398/12/06
چرا نتوانستید قالیباف را مجبور به امضاء شفافیت کنید؟ و چرا با وجود عدم امضا بالاترین رای را اورد؟