× تماس با ما
10 0 نظرات 2370 بازدید
تاریخ انتشار 22 - 1398/11/18

 کرونا؛ محصول چین یا امریکا؟!

 کرونا؛ محصول چین یا امریکا؟!

 

 اين روزها پرسش‌هاي زيادي در مورد مسئله کروناويروس در چين و احتمال جنگ بيوتروريسم آمريکا عليه چين سئوال مي‌شود. در اين زمينه شايد توجه به نکات زير براي نتيجه‌گيري عادلانه لازم است.

1. کروناويروس، شباهت زيادي به ويروس آنفولانزا دارد؛ کرونا ويروس در طول سه هفته اخير که از شايع شدن آن در چين مي‌گذرد، حدود 20 هزار نفر را مبتلا کرده و بالاترين آماري که از کشته شدگان آن منتشر شده 400 نفر بوده است.

 اما جالب است بدانيم که در آمريکا، در فصل زمستان سال گذشته  (http://fortune.com/2019/01/12/the-flu-2019-numbers)(ماه‌هاي پاياني سال 2018 و ماه‌هاي ابتدايي سال 2019 ميلادي) بيش از 7.3 ميليون نفر به آنفولانزا مبتلا شدند و دست کم حدود 80 هزار نفر بر اثر آن جان خود را از دست دادند؛ يعني به طور متوسط هفته‌اي 500 هزار مورد ابتلا و بيش از 5 هزار مورد مرگ بر اثر آنفولانزا!

اين درحاليست که آمريکا جمعيتي درحدود 330 ميليون نفر دارد و جمعيت چين بيش از 4 برابر اين مقدار است؛ و اين يعني اگر آنفولانزا در هر هفته بيش از 20 هزار نفر را در چين به کام مرگ بکشاند، تازه به مانند آمريکا عمل کرده است. حالا بايد به اين سئوال انديشيد که چرا مرگ 400 نفر، اين ميزان رسانه‌اي شده و ضريب پيدا کرده است؟!

2. نکته مهم ديگر اينکه شهر ووهان تنها شهري در چين است که آزمايشگاه تخصصي  (http://nbl.whiov.ac.cn/)براي مطالعه روي ويروس‌هايي مانند SARS و کروناويروس دارد.

بنابراين دوستاني که سناريو بيوتروريسم آمريکا در چين را مطرح مي‌کنند بايد به اين سئوال پاسخ بدهند که چرا اين کار دقيقا در شهري انجام شده که مجهزترين آزمايشگاه در اين زمينه را دارد؟ شيوع کروناويروس در اين شهر، آيا اين سناريو را محتمل‌ نمي‌کند که اين ويروس (عمدي و يا سهوي) توسط خود چيني‌ها شايع شده است؟

3. در وضعيت کنوني همه کشورها و به طور خاص شرکت‌هاي دارويي درصدد آن هستند که از اين آب گل آلود شده، براي گرفتن ماهي‌هاي بزرگ بهره ببرند و تا جايي که مي‌توانند محصولات خود (از ماسک گرفته تا احيانا واکسن مقابله با کروناويروس) را به مردم کشورهاي جهان بفروشند. شيوع بيماري‌ها بهترين زمان براي کسب سود شرکت‌هاي دارويي و بهداشتي است؛ پس حواسمان باشد که در اين شرايط گول کسي را نخوريم.

4. آنطور که از شواهد پيداست، بازهم مثل هميشه رسانه‌هاي ايراني در زمينه پوشش اخبار مربوط به شيوع بيماري کروناويروس، کاملا پيرو رسانه‌هاي خارجي (و به طور خاص غربي) هستند و به هيچکدام از گزاره‌هايي که از سوي آن‌ها مطرح مي‌شود به ديده ترديد نگاه نمي‌کنند. آيا زمان آن نرسيده است که متوجه شويم اساسا رسانه در دوران کنوني بيش از آنکه ابزاري براي اطلاع رساني باشد، ابزاري براي القاء خواسته‌هاي افراد پشت پرده به مردم است؟
طبعا همه کشورها در زمينه حادثه اخير، اتاق فکر تبليغاتي تشکيل داده اند و خطوط خبري که بايد منتشر شود را با تحليل شرايط تعيين مي‌کنند؛ اتاق فکر خبر ايران کجاست؟!
به قلم: ميرهادي رهگشاي

 

 

 

 
لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/masafeco/post/34019
0 نظر