× تماس با ما
7 1 نظرات 440 بازدید
تاریخ انتشار 21 - 1398/11/04

«ماراتن بی‌قانونی در مسند قانون‌گذاری برای تشکیل وزارت بازرگانی»

«ماراتن بی‌قانونی در مسند قانون‌گذاری برای تشکیل وزارت بازرگانی»
اوايل مهرماه امسال و پس از کش‌وقوس‌هاي فراوان، سرانجام طرح تشکيل وزارت بازرگاني بدون توجه به مغايرت‌هاي قانوني طرح با قوانين و اسناد بالادستي به تصويب مجلس رسيد و به شوراي نگهبان ارسال شد. شوراي نگهبان نيز پس از بررسي طرح مذکور، آن را مغاير با اصول 85 و 130 قانون اساسي دانست و به مجلس بازگرداند. 

کميسيون اجتماعي مجلس نيز به ‌منظور رفع ايرادات شوراي نگهبان، بدون معطلي و با کمترين زحمت، وظايف وزارتخانه‌هاي بازرگاني و صنايع و معادن را به شرح وظايف اين دو وزارتخانه پيش از ادغام ارجاع داد. 19 آبان، گزارش کميسيون اجتماعي درباره رفع ايرادات شوراي نگهبان به طرح تشکيل وزارت تجارت و خدمات بازرگاني در دستور کار صحن علني مجلس قرار گرفت. 

نمايندگان در مجلس با اصلاحيه کميسيون اجتماعي مخالفت کردند و براي بررسي بيشتر دوباره به کميسيون بازگشت. 20 آبان، بدون تشکيل جلسه و بررسي دوباره طرح به صحن علني فرستاده شد. 

پس از مخالفت نمايندگان با اصلاحيه کميسيون اجتماعي در رابطه با ايرادهاي شوراي نگهبان درباره تشکيل وزارت بازرگاني، #علي_لاريجاني بار ديگر به ميدان آمد و ماراتني 5 مرحله‌اي را براي تشکيل وزارت بازرگاني راه انداخت. 

پيشنهاد حذف عبارت‌هاي «از تاريخ ابلاغ اين قانون»، «مصوب 1390»، «قانون» و همچنين اصرار بر حذف کل تبصره، از جمله تلاش‌هاي لاريجاني براي تصويب طرح تشکيل وزارت بازرگاني و نفرستادن آن به مجمع تشخيص مصلحت نظام بود. 

تعدادي از نمايندگان از جمله نصرالله پژمانفر، عضو کميسيون فرهنگي، مقابل تريبون رياست مجلس رفته و خواستار ارجاع اين مصوبه به مجمع تشخيص شدند اما لاريجاني همچنان تلاش کرد ايراد شوراي نگهبان را در صحن مجلس رفع کند. به ‌عبارت ‌ديگر، رئيس مجلس ضمن وارد ندانستن پيشنهاد نمايندگان مبني بر حذف طرح يا ارجاع آن به مجمع تشخيص مصلحت نظام، در رفتاري عجيب اجازه طرح پيشنهادي را نداد. 

بعد از ايرادات شوراي نگهبان، هيأت عالي نظارت مجمع تشخيص مصلحت نظام هم طرح تشکيل وزارت بازرگاني را مغاير با بند 2 اصل 110 قانون اساسي و سياست‌هاي کلي نظام دانست و با تصويب آن مخالفت کرد. با اين وجود، در اقدامي غير‌متعارف و نادر که ناشي از فشار علي لاريجاني، رئيس مجلس به هيأت عالي نظارت مجمع تشخيص مصلحت نظام بود، اين هيأت مخالفت خود را با طرح تشکيل وزارت بازرگاني پس گرفت. 

همزمان با اين تحولات، #عبدالرضا_عزيزي، رئيس کميسيون اجتماعي مجلس از سوي رئيس مجلس مامور به رفع ايرادات شوراي نگهبان و ارجاع سريع طرح به صحن علني مجلس شد. در همين راستا، جلسه‌اي فوري و بدون حضور مخالفان طرح تشکيل وزارت بازرگاني به ميزباني کميسيون اجتماعي مجلس ساعت 7 صبح 25 آذرماه برگزار و اين طرح مجددا راهي صحن علني  مجلس شد.

رئيس مجلس همواره با تصميم دولت جهت تشکيل وزارت بازرگاني موافق بوده و در بزنگاه‌هاي سرنوشت‌ساز تصميم‌گيري در مجلس، با ناديده گرفتن قوانين و اسناد بالادستي، حامي تصميم دولت بوده است.

#نصرالله_پژمانفر، عضو کميسيون فرهنگي:
«اجازه ندادن رئيس مجلس براي خواندن پيشنهادات نمايندگان، خلاف آيين‌نامه‌هاي داخلي مجلس است. عدم اجازه ارائه پيشنهادات نمايندگان در حالي است که لاريجاني براي انجام قوانين و آيين‌نامه‌هاي مجلس قسم ياد کرده‌اند». 
#عباس_پاپي‌زاده، نايب رييس کميسيون کشاورزي مجلس گفت:
«ارجاع تصميم‌گيري درباره وزارت بازرگاني به کميسيون اجتماعي توجيه منطقي ندارد. اين طرح بايد در کميسيون کشاورزي يا توليد مورد بررسي تخصصي قرار گيرد اما با توجه به تجربه قبلي و رد اين طرح در کميسيون‌هاي تخصصي به کميسيون اجتماعي واگذار شده است. پيشنهاد ما ابقاي وظايف وزارت جهاد کشاورزي در زمينه واردات است که خدمات ارزشمندي در سال‌هاي اخير براي کشور و توليد ملي داشته است».
وطن امروز
 
در اين چند ماه پاياني مجلس بايد مراقب نمايندگان پي‌گير وزارت بازرگاني که رد صلاحيت شده‌اند بود. آن‌ها شايد چيزي براي از دست دادن نداشته باشند اما هنوز مي‌توانند در مورد ضرر به منافع ملي تصميم‌گيري کنند.
لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/masafeco/post/33491
1 نظر
سجاد اناری سجاد اناری 15:49:15 - 1398/11/05
لعنت الله علیه به همه این نامردای از زن کمتر حروم لقمه که خیلی راحت میان تو تلویزیون ملت و تحمیق میکنن و دست ملت هم بهشون نمیرسه که جلوی جمعیت مردم انتقاد بشن و و... با این بیشرفای نفوذی بی خانواده چه باید کرد؟اصن ریشه و راس تصمیمات اینها چه کسایی هستن؟بابا جیگر هم ندارید لا اقل توی تلویزیون خودتون رو معرفی کنید.میترسید مردم بخورنتون؟نه مردم...خور نیستن فقط میخوان سوال بپرسن که اگه تحت فشار جناح یا جریان خاصی تصمیم میگیرید،بیان کمکتون کنن فشار به شما نیاد بدبختای نفوذی. دیگه حال ملت از این خونه ای که تحت عنوان««خانه ملت »» واسشون درست کردید والا دگ داره ب هم میخوره خدا لعنتتون کنه انگلیسیای کثیف 😠😠😠