× تماس با ما
1 0 نظرات 635 بازدید
تاریخ انتشار 15 - 1398/10/04

اوراق بهادار روسیه؛ جلیقه‌ای ضد گلوله 

اوراق بهادار روسیه؛ جلیقه‌ای ضد گلوله 

 شايد براي بسيار از مردم و دوست‌داران علم اقتصاد پاسخ به اين سوال مهم باشد که چگونه‌ مي‌توان از شر حجم نقدينگي سرگردان موجود در اقتصاد و گلوله‌ي برفي تورم ناشي از آن، نرخ بهره‌ي روزافزون و سودهاي موهومي بانکي خلاص شد.

 بسياري از کشورها به اين سوال پاسخ درستي داده‌اند و توانسته‌اند طبق قواعد اقتصاد متعارف به کنترل نظام بانکي و به‌تبع آن متغيرهاي اقتصادي خود اقدام کنند. در اين ميان برخي از کشورهاي نزديک به ما مانند #عراق و #افغانستان نيز در سال‌هاي اخير ثبات اقتصادي مناسبي را تجربه کرده‌اند.

 يکي از اين کشورها #روسيه است که حدود يک دهه پيش، تقريبا همزمان با کشور ما دچار موجي از تحريم‌هاي اقتصادي خارجي شد اما براي گذران اين چالش و ايمن‌سازي اقتصاد خود در برابر اروپا و ايالات متحده در جنگ اقتصادي دست به تحول و جراحي بنياديني زد.

 يکي از اين تحولات و برنامه‌هاي اصلاح اقتصادي نظام بانکي که توسط خانم الويرا نابيولينا (Elvira Nabiullina)، رييس تازه نفس بانک مرکزي‌ روسيه به اجرا درآمد توزيع اوراق قرضه‌ي دولتي به همراه عمليات بازار باز براي کنترل نرخ تورم، بهره و برخي از شاخص‌هاي اقتصادي بود.

 در اين رابطه خبرگزاري اسپوتنيک روسيه به نقل از فوربس مي‌نويسد:

 اوراق قرضه روسي تبديل به اوراق بهاداري شده است که شما بايد داشته باشيد و نه تنها در اروپا، جايي که بازده نزديک به صفر است، بلکه شرکت‌هاي آمريکايي نيز که مي‌خواهند بابت اوراق بهادار موجود   پول دريافت کنند، بايد آن‌ها را داشته باشند.

 با توجه به اينکه ميزان اوراق قرضه با بازده منفي در جهان در حدود 15 تريليون دلار است، OFZ هاي 10 ساله روسيه براي همه بسيار جذاب به نظر مي رسند، زيرا بازده آن‌ها به روبل حدود 6.4 درصد است.

 بازده اوراق قرضه دلار روسيه با سررسيد در سال 2027 بالغ بر 4.25 درصد است. اوراق قرضه دولت آلمان عموماً داراي بازده منفي 0.35- درصد است. و بازده اوراق خزانه داري 10 ساله ايالات متحده فقط 1.8 درصد است. علاوه بر اين، اين کشورها بدهي خارجي دارند که مي‌تواند سرمايه‌گذاران بلندمدت را بترساند. روسيه عملاً هيچ بدهي ندارد.

 جيمز بارينو (James Barrineau)، مدير گروه اوراق بهادار اقتصاد کشورهاي در حال پيشرفت در شرکت سرمايه‌گذاري شرودرز (Schroders Investment) نيويورک گفت: آن‌ها تبديل به يک موجود ضد گلوله شده‌اند و مي‌توانند بدهي‌هاي خارجي خود را از محل ذخيره بانک مرکزي پرداخت کنند. علاوه بر اين، آن‌ها نرخ بهره را پايين مي‌آورند. ارز شان بسيار پايدار است و آن‌ها توانايي مالي دارند و مي‌توانند براي اقتصاد خود پول خرج کنند.

 ذخاير ارزي روسيه بيش از 433 ميليون دلار و ذخاير طلاي پولي آن معادل 107.9 ميليون دلار است. اين‌ها بزرگترين ذخاير ارزي در بين بازارهاي عمده پيشرفه به جز ذخيره بيش از سه تريليون دلاري چين است.

 با توجه به نرخ بهره فوق العاده پايين اوراق قرضه دولتي اروپا و سود سهام بالاتر که توسط شرکت‌هاي روسي پرداخت مي‌شود، سرمايه‌گذاران بيشتر به اوراق بهادار روسي علاقه‌مند هستند.

 از سال 2007 تعداد افراد ثبت شده به عنوان مشتري در بورس مسکو 120 درصد افزايش يافته است.

 قانون حمايت از سرمايه‌گذاران بهبود يافته است. يک سيستم بيمه سپرده‌ها ايجاد شده است. به دليل رقابت با بانک‌هاي خارجي اروپا و ايالات متحده، بانک‌هاي پس‌انداز تأسيس و به سطح حرفه‌اي ارتقاء داده شدند. بانک‌هاي روسي طبق قوانين سختگيرتري، دقيقاً مشابه آنچه در بانک‌هاي غربي قابل اجرا است، تکميل شدند. سيستم بانکي روسيه آهسته آهسته تنظيم و روبراه مي‌شود.

 انتظار مي رود، توليد ناخالص ملي روسيه در سال آينده  تقريبا دو درصد افزايش يابد.

https://sptnkne.ws/A8vX

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/masafeco/post/32518
0 نظر