× تماس با ما
6 0 نظرات 434 بازدید
تاریخ انتشار 22 - 1398/10/01

رای منفی ۱۲۰ نماینده به تشکیل وزارت بازرگانی

رای منفی ۱۲۰ نماینده به تشکیل وزارت بازرگانی

 

+ اينم رأي نياورد
- ارجا به کميسيون دوباره
+ اينم همينطور مي‌مونه 
- ارجا به کميسيون را به راي مي‌گذاريم که معلوم نيست کميسيون بايد چکار بکنه
+ آره به نظرم کاري هم نمي‌تونه بکنه
- قابل حل نيست
+ خب ايراد شوراي نگهبان يه ايراد لفظي بوده
- اصلش رأي آورده بوده ولي حالا به هر حال نظر نماينده‌ها جنس نيست
+ ارجا به کميسيون را به راي گذاشتيم
- پايان راي گيري
+ تصويب شد
- بره کميسيون ببينيم خدا چه خواهد...
+ دستور بعدي

 مکالمه‌ي بالا بخشي از مذاکرات امروز صندلي‌هاي هيئت رئيسه مجلس شوراي اسلامي در گير و دار تصويب طرح تشکيل وزارت بازرگاني بود!

 طرحي که پس از رد شوراي نگهبان، چند روز پيش به‌صورت چراغ خاموش در کميسيون اجتماعي اصلاح شده بود امروز براي چندمين بار به راي‌گيري گذاشته شد و نمايندگان مجلس امروز با 120 راي مخالف بار ديگر قاطعانه آن را رد کردند. 

 اصلاحيه‌ي کميسيون غير تخصصي اجتماعي که عبارت بود از اضافه کردن شرح وظايف وزارت بازرگاني قبلي به اين طرح نتوانست  نمايندگان مجلس را مجاب نمايد و پاسخ درستي به ايرادات وارده بر طرح بازگشتي از شوراي نگهبان مبني بر بار مالي و مغايرت با اصول 133 و 85 قانون اساسي بدهد.

 در اين بين تلاش‌هاي #علي_لاريجاني رييس مجلس در رفت و برگشت اين طرح و تغيير الفاظ براي راي‌گيري چندباره در صحن جالب توجه بود که در نهايت هم به نتيجه نرسيد و نمايندگان در مقابل زياده خواهي غير منطقي دولت و همراهي رييس مجلس با اين تصميم ايستادند.

 رييس مجلس با اصراري عجيب از ارجاع طرح به مجمع تشخيص مصلحت يا مسکوت ماندن آن جلوگيري و بر اصلاح ايرادات شوراي نگهبان توسط کميسيون غير تخصصي اجتماعي تاکيد کرد و در نهايت اين طرح را با راي گيري به کميسيون غير تخصصي اجتماعي فرستاد تا در آن جا باز هم طرح ضد توليد تشکيل وزارت بازرگاني در سال رونق توليد بزک شود.

 جالب اينجاست که در صوت گفت و گوي هيئت رئيسه مجلس هم بر تصحيح ناپذير بودن مغايرت‌هاي قانوني طرح فعلي تشکيل وزارت تجارت و خدمات بازرگاني تصريح شده است، اما باز هم آقاي رئيس از مسکوت ماندن آن سر باز مي‌زند و اصرار دارد به هر نحو اين طرح غير کارشناسي با مهر تاييد مجلس به دست دولت برسد.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/masafeco/post/32390
0 نظر