× تماس با ما
4 1 نظرات 421 بازدید
تاریخ انتشار 23 - 1398/09/26

مجلس همگام با دولت به‌سوی نابودی اقتصاد درون‌زا و تولید ملی

مجلس همگام با دولت به‌سوی نابودی اقتصاد درون‌زا و تولید ملی

 

 ماجراي طرح تشکيل وزارت بازرگاني و الغاي قانون تمرکز وظايف و اختيارات جهاد کشاورزي که مدت مديدي است وقت نظام اقتصادي کشور را به خود معطوف و عملا هدر کرده و توان اجرايي و کارشناسي دولتمردان، نمايندگان مجلس و کارشناسان اقتصادي را به اصطکاک کشانده؛ در روزهاي اخير وارد فاز جديدي شده است.
 
 پس از تصويب عجولانه و خلاف قانون «طرح تشکيل وزارت تجارت و خدمات بازرگاني» با لابي سنگين دولت و خط دهي و همراهي کامل رييس مجلس شوراي اسلامي، بحث مغايرت‌هاي اين طرح با قوانين و اسناد بالادستي کشور مطرح شد و در نهايت هيات عالي نظارت بر سياست‌هاي کلي مجمع تشخيص مصلحت نظام به دليل مغايرت طرح تفکيک با سياست‌هاي کلي نظام از جمله سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي با اين طرح مخالفت کرد. 

 موضع و دلايل کارشناسي هيات عالي نظارت مجمع تشخيص مصلحت نظام به صراحت توسط اعضاي اين هيات يعني سيدمصطفي ميرسليم  (https://b2n.ir/885288)و قربانعلي دري نجف آبادي (https://www.farsnews.com/news/13980905000443/) در رسانه‌ها مطرح و خط بلطاني بر تقاضاي غير قانوني دولت کشيده شد.

 

 همچنين طرح تشکيل وزارت بازرگاني به دليل مغايرت با اصول قانون اساسي توسط شوراي نگهبان (https://b2n.ir/114496) رد شد و به مجلس بازگشت.
 
 حال پس گذشت چند هفته #علي_لاريجاني، رييس مجلس طي نامه‌اي به هيات عالي نظارت خواستار بازپس‌گيري راي مخالف اين مجمع و اعلام راي موافق با طرح نام‌برده شده است. عملي که به گفته‌ي افراد آگاه، با حربه‌ي عرض دعوا در محضر رهبري و اعمال فشار از مقام بالاسر مجمع تشخيص مصلحت رخ داده. تا جايي که اعضاي اين هيات علنا از موضع خود کناره‌گيري کرده و موافقت خود با طرح وزارت بازرگاني را رسانه‌اي کردند (https://www.farsnews.com/news/13980925000622/).

 از سوي ديگر کميسيون اجتماعي مجلس در تاريخ 25 آذرماه طي جلسه‌اي به اصلاح مغايرت‌هاي قانوني و اشکالات وارده از سوي شوراي نگهبان به طرح وزارت بازرگاني اقدام کرده است.

 در اين بين نقش فعال #عبدالرضا_عزيزي، رييس کميسيون اجتماعي و نماينده‌ي مردم شيروان (خراسان شمالي)، در تسريع اصلاح اشکالات اين طرح و در دستور کار قرار گرفتن مجدد آن در مجلس بسيار تعجب برانگيز است!

عبدالرضا عزيزي که نه خود و نه کميسيون متبوعش تخصص بررسي و اصلاح اين طرح اقتصادي مبنايي را ندارند، به گفته‌ي 3 تن از نمايندگان مجلس در تاريخ ياد شده اين طرح را به صورت چراغ خاموش اصلاح کرده و احتمالا در روزهاي آتي در دستور کار صحن قرار خواهند داد. گفتني است فرد نام‌برده در تماس خبرنگاران اقتصادي خبرگزاري ها برگزاري جلسه‌ي اصلاح طرح وزارت بازرگاني را کتمان کرده است.

جداي از تحليل لزوم وجود ساختار ضدتوليد وزارت بازرگاني در شرايط جنگ و تحريم همه‌جانبه‌ي اقتصادي عليه ايران همزمان با برنامه‌هاي مکمل برون‌زا از جمله #اينستکس و #خط_اعتباري اروپا؛ ذکر اين نکته لازم است که تلاش‌هاي برخي از نمايندگان مجلس که به حق نماينده‌ي دولت هستند علامت سوال بزرگي است.

 آقاي لاريجاني، رييس محترم مجلس؛ چه شده است که به يکباره در کمتر از يک سال اينچنين از مقام مخالفت علني به مقام اشتياق و دفاع از وزارت بازرگاني تغيير موضع داده‌ايد و حاضريد براي آن با دستگاه‌هاي نظارتي مکاتبه نماييد؟ در سابقه‌ي طولاني نمايندگي خود براي چند طرح يا لايحه چنين پيگيري از خود نشان داده‌ايد؟

 آقاي عزيزي، رييس کميسيون اجتماعي مجلس؛ پيگيري مصرانه‌ي رييس يک کميسيون فرعي براي به ثمر نشستن يک طرح لايحه‌گونه‌ي اقتصادي چه دليل اجتماعي دارد؟ مفاد جلسه‌ي اصلاح مغايرت‌هاي وارده‌ي شوراي نگهبان به طرح تشکيل وزارت بازرگاني در کميسيون اجتماعي به تاريخ 25 آذر 98 چه بوده که مردم  و رسانه‌ها نبايد از آن مطلع شوند؟ 

 متاسفانه بدعت رييس جمهور براي دور زدن قانون و نهاد قانون‌گذاري تحت لواي نام شوراي هماهنگي اقتصادي قوا، در حال تسري به رييس مجلس است و ايشان هم راه دور زدن نهادهاي نظارتي بر مجلس تحت رياست خود را از مسير چانه‌زني از پايين و فشار از بالا پيگيري مي‌نمايند. اميد است مردم در انتخاب‌هاي آتي خود هوشمندانه‌ عمل کرده و حداقل پايبندي به منافع ملي را ملاک انتخاب نمايندگان خود قرار دهند.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/masafeco/post/32232
1 نظر
حامد فیروزی حامد فیروزی 18:21:37 - 1398/09/27
به خدا اینا خائن هستن.