× تماس با ما
4 0 نظرات 1045 بازدید
تاریخ انتشار 22 - 1399/04/08

دنیای سیاه و سفید

دنیای سیاه و سفید

ابليس نظريه پردازي مي کند

نظريه هاي نژادپرستي، به برتري يک نژاد بر ساير نژادها تاکيد دارد؛ بر اساس معيارهاي نژادپرستانه، ارزش افراد به عضويت آنها در ملت و جامعه اي که بر مبناي هويت جمعي-نژادي شکل گرفته است، بستگي دارد.  

اسلام نژادپرستي را مذمت کرده و به انسانها فارغ از نژاد و رنگ و زبان و... آنها توجه مي‌کند.

خدا در آيات 71 تا 85 سوره ص، ضمن بيان داستان آفرينش انسان و سجده فرشتگان، دليل عدم سجده شيطان بر انسان را برتري جويي او مي‌داند. خداوند مي‌فرمايد: «[همه سجده کردند] جز ابليس که تکبر ورزيد و از کافران بود.»

خطر کبر، خودپسندي و نژاد پرستي تا اندازه اي است که انسان را از دايره ايمان خارج مي‌کند.

تفکر مردمي که خود را در جنسيت، قبيله، خانواده، نسب، رنگ، وطن و نژاد، رشته تحصيلي، شغل و ... برتر از ديگران مي‌دانند، ريشه در جهل، غرور و تکبر دارد و پيروي از شيطان است. زيرا شيطان اولين نژاد پرستِ تاريخ و بنيان‌گذار تبعيض نژادي است.


بهشت انحصاري

از آيات مختلف قرآن چنين بر مي‌آيد که اکثر اقوامي که انبياي الهي در بين آنها به پيامبري برانگيخته مي‌شدند، اقوامي لجوج و متعصب بودند، اما در اين ميان قوم يهود، از جايگاه ويژه‌اي در بين اقوام متعصب برخوردار است.

بر اساس آيات قرآن، يهوديان خود را نژاد برتر مي‌دانستند و معتقد بودند بهشت به خاطر آنها آفريده شده و آتش جهنم با آنها چندان کاري ندارد، آنها فرزندانِ خدا و دوستان خاص او هستند.*1

اين پندارهاي موهوم آنها را از يک سو به ظلم و جنايت و گناه و طغيان و از سوي ديگر به کبر و خود پسندي و خود برتر بيني کشاند. بعلاوه يهود توانست در کنار ترويج ساير تفکرات خود، اين تفکر را نيز نشر دهد.

موضوع تساوي انسان‌ها و محکوميت هر نوع تبعيض نژادي و فاميلي و طبقاتي و اينکه فرزندان آدم از نظر حقوقِ انساني با هم برابرند، از مسائل مهم اجتماعي قرآن است که در آيات زيادي مطرح شده است. قرآن اين مسأله را _ که امروز به يکي از پيچيده ترين مسائل اجتماعي جهان تبديل شده است _ با منطقي سهل و آسان بيان مي‌کند و با ارائه دادن نحوه پيدايش افراد و دليل تفاوت انسانها، برتري‌هاي موهوم نژادي را محکوم مي‌کند.*2

خدا تفاوت رنگ و زبانها را از نشانه هاي قدرت خود مي‌داند*3 و براي محکوم کردن افسانه تبعيض نژادي، روي اين نکته که انسان‌ها از ريشه واحد آفريده شده‌اند، تکيه کرده است.*4

1. مائده/18 ، بقره/80

2. حجرات/13

3. روم/22

4. نساء/1


پايان يک بازي الکي

احاديث پيامبر و اهل بيت در نکوهش نژاد پرستي فراوان است. پيامبر هرگز به واسطه‌ي نَسَب، نژاد و رنگ پوست ميان افراد و اصحاب فرق نمي‌گذاشت؛ جايگاه و احترام بلال حبشي سياه پوست در نزد پيامبر، دليلي بر اثبات اين مدعاست.

ساير اهل بيت نيز چنين سيره اي داشتند. در سپاه امام حسين نيز هيچ فرقي ميان کودک و پيرمرد، مسلمان و مسيحي و غلام سياه پوست حضرت، «جون» وجود ندارد و همه به يک نسبت از محبت امام برخوردار مي‌شوند.

اين سيره و رسم انساني در زندگي همه اهل بيت ادامه دارد و حضرت مهدي نيز از اين قاعده مستثني نيستند. امام زمان مظهر لطف و رحمت خداست و نگاه او به انسان، کاملا رحماني است. به همين خاطر ظهور امام زمان پايان عمر شيطان ملعون و تمام تبعيض ها و برتري طلبي هاي موهوم و نژاد پرستي هاي نفرت انگيزي است که شيطان آن را پايه گذاري کرده و ترويج مي‌کند.

بحارالانوار، ج 22، ص 348

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/mahdiaran/post/37866
0 نظر
دسته بندی