× تماس با ما
0 0 نظرات 721 بازدید
تاریخ انتشار 12 - 1394/08/14

چگونگی شکل گیری عید بیعت

چگونگی شکل گیری عید بیعت

 استاد رائفي پور : برگزاري جشن بزرگ عيد بيعت در 30 استان کشور/ ايام نهم ربيع مراقب جريان وحدت‌شکن باشيم/لزوم نظارت متخصصان بر فعاليت هاي مهدوي


نشست خبري جشن بزرگ عيد «بيعت»، امروز (دوشنبه، 21 آبان) با حضور «علي اکبر رائفي پور»، مدير موسسه «مصاف» و جمعي از اصحاب رسانه در مجموعه فرهنگي سرچشمه برگزار شد.
 
رائفي پور طي سخناني اظهار کرد: يکي از موضوعات و پرسش هاي مهمي که امروز در کشور مطرح مي شود اين است که چرا مهدويت انقلابي درست تبيين نمي شود و هر فردي سخن از مهدويت مي گويد آن را به جريان هاي انحرافي متصل مي کنند. مهدويت بحثي تخصصي است، بايد بدانيم فعاليت هاي مهدوي در گام اول بايد زير نظر متخصص انجام شود و ثانيا با برنامه ريزي مدون مانع از دلزدگي و خستگي مردم شود.
 
مدير موسسه فرهنگي مصاف با اشاره به برگزاري برنامه هاي مختلف مذهبي که موجب خستگي و دلزدگي مردم مي شود، افزود: براي جلوگيري از وقوع چنين مواردي پيرامون مباحث مهدوي تصميم گرفتيم  تنها دو مراسم مهم با عناوين احياي شب نيمه شعبان ( احياي مهدوي) و عيد بيعت  در روز نهم ربيع در کشور اجرا شود که اين دو برنامه نيز حدود شش ماه فاصله زماني دارند.
 
وي با بيان اينکه مراسم احياي نيمه شعبان از سال 1392 در کشور و نيز در سطح جهان برگزار مي شود، تصريح کرد: از سال 1394 با پيشنهاد علماي قم و تصويب ستاد هماهنگي اجراي برنامه هاي مهدوي بنا شد در روز نهم ربيع جشن بزرگ بيعت با امام زمان (عج) شود.
 
رائفي پور با بيان اينکه جشن بيعت براي اولين بار در سال 94 يک شب مانده به عيد نوروز برگزار و در آن به استغاثه براي ظهور امام زمان (عج) پرداخته شد، ابراز کرد: اين مراسم در شهر تهران و در ميدان امام حسين (ع) برگزار شد که برخلاف نظر برخي از کارشناسان که معتقدند بودند با توجه به همزماني عيد نوروز، با استقبال مردم همراه نمي شود، ميدان امام حسين(ع) مملو از جمعيت شد و اين مراسم در سال هاي بعد به روز نهم ربيع منتقل شد.
 
مدير موسسه مصاف با اشاره به اينکه امسال سومين سال برگزاري جشن عيد بيعت در کشور است، گفت: لزوم اجراي برنامه اي به منظور پاسخ به بدعت هاي موجود در کشور احساس مي شد و به همين دليل روز نهم ربيع که از گذشته آميخته با بدعت هايي بود که سند تاريخي هم نداشت براي اجراي اين مراسم انتخاب شد.
 
وي اضافه کرد: خليفه دوم در روز بيست و سوم ذي الحجه ترور شد و روز 29همان ماه نيز از دنيا رفت اما اينکه چرا اين حادثه را به نهم ربيع منتقل مي کنند جاي تامل و نشان از مظلوميت امام زمان (عج) دارد؛ لذا براي برخورد با اين بدعت بايد برنامه اي جايگزين پيش بيني مي شد که بر اساس روايات که روز نهم ربيع به نام غدير ثاني معرفي مي شود، لذا اين روز براي جشن بيعت با امام زمان (عج) انتخاب شد.
 
مدير موسسه مصاف تاکيد کرد: اين مراسم جلوه عظمت وحدت مردم در کشور است که مي تواند مهدويت انقلابي را در کشور محقق سازد که امسال بناست اين جشن در 30 مرکز استان و 60 شهرستان با حضور سخنران هاي اعزام شده از سوي حوزه هاي علميه برگزار شود.
 
رائفي پور گفت: مراسم احياي نيمه شعبان و عيد بيعت موجب اتحاد و همکاري نهادهاي مهدوي کشور شده اند و هم افزايي در اجراي برنامه ها را ايجاد کرده اند که يکي از برکات آن تصميم گيري پيرامون ديگر برنامه هاي مهدوي کشور است؛ به عنوان مثال نهادهاي مهدوي تصميم گرفته اند فهم مهدوي را در کشور گسترش دهند که امسال ذيل اين تصميم به آموزش مبلغان و سخنرانان مهدوي در کشور پرداختند.
 
وي گفت: امسال مراسم جشن بيعت در روز 26 آبان در سراسر کشور برگزار مي شود و در تهران اين مراسم در ميدان امام حسين (ع) و از ساعت 15 با شعرخواني «حميدرضا برقعه اي»، اجراي موسيقي از سوي «پويا بياتي» و مداحي حاج «محمدرضا طاهري» و «سيدمجيد بني فاطمه» و همچنين سخنراني بنده برگزار مي شود.
 
رائفي پور با بيان اينکه اين مراسم کاملا به صورت مردمي برگزار مي شود، تاکيد کرد: برگزاري اين مراسم در ستاد هماهنگي فعاليت هاي مهدوي با حضور کارشناساني از مرکز تخصصي مهدويت و بنياد فرهنگي حضرت مهدي موعود(عج) به عنوان دو قطب فعاليت هاي مهدوي حوزه مورد تاييد و تصويب قرار گرفته است.

مدير موسسه مصاف اضافه کرد: برنامه هاي روز نهم ربيع امسال بر اساس تصويب ستاد هماهنگي با شعار چهل سالگي انقلاب اسلامي برنامه ريزي و اجرايي مي شود لذا سرفصل هايي متناسب با اين موضوع براي سخنرانان تهيه شده است.
 
وي با بيان اينکه تجمع عيد بيعت تنها مراسم روز نهم ربيع نيست، ابراز کرد: بر اساس برنامه ريزي هاي اين ستاد مراسم هاي ويژه اي برگزار مي شود. در برنامه هاي مذهبي گاها تنها به شور مردم توجه مي شود، اما در برنامه عيد بيعت بنا داريم همزمان شعار و شعور مهدوي نيز مدنظر قرار گيرد تا مانع از انحرافات مردم شويم، لذا کليپ ها و تصويرسازي هايي پيرامون مباحث مهدوي توليد شده است و بناست در اين روز هشتک عيد بيعت در شبکه هاي اجتماعي توليد شود و ذيل آن به توليد محتواي مورد نياز مردم بپردازيم.
 
مدير موسسه مصاف با اشاره به توليدات محتواي اين موسسه در طول سال گفت: کانال مهدي ياران در فضاي مجازي حاوي محتواهاي مورد نياز مردم در مباحث مهدوي ايجاد شده است و نرم افزار جامع مهدويت نيز که حاوي وصيت نامه هاي مهدوي شهدا، روايات معصومين پيرامون مهدويت، توقيع هاي امام زمان (عج) و اشعار مهدوي مي شود، توليد شده است تا يک حرکت و گفتمان مهدوي مناسب در کشور شکل گيرد.
 
وي گفت: يکي ديگر از توليدات اين موسسه نرم افزار «کارخانه قصه ها» شامل 110 قصه مهدوي و متون مناسب براي لالايي شب کودکان با موضوع مهدوي نيز فراهم شده که داراي کيفيت بسيار بالايي است به طوري که صدا و سيما درخواست پخش اين محتواها را از رسانه ملي دارد و تمامي اين توليدات و مقالات نيز مورد تاييد مراکز تخصصي مهدوي قرار گرفته است.
 
رائفي پور در پايان خاطرنشان کرد: معتقدم در مباحث ديني نبايد تکيه به حکومت داشت و نبايد اينگونه تصور کرد که اگر حکومت کاري انجام مي دهد مردم نياز به ورود و فعاليت ندارند زيرا هر جايي که کار مردمي انجام شده است، خوب پيش رفته است؛ معتقدم حکومت بايد زيرساخت هاي لازم براي اجراي برنامه ها را ايجاد کند و اجازه دهد مردم اجراي برنامه ها را در دست بگيرند.
 

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/mahdiaran/post/30084
0 نظر
دسته بندی