× تماس با ما
3 0 نظرات 1996 بازدید
تاریخ انتشار 18 - 1399/05/16

رشته توییت واحد مطالعات امنیت غذایی مصاف در واکنش به واقعه دردناک انفجار در بندر بیروت

رشته توییت واحد مطالعات امنیت غذایی مصاف در واکنش به واقعه دردناک انفجار در بندر بیروت

 

‏اتفاق تاسف بار در لبنان چه در اثر توطئه‌ خارجي و يا به دليل سهل انگاري در مديريت، بار ديگر اهميت رعايت اصول پدافندي براي ‎پيشگيري از وقوع بحران و کسب توانمنديِ ‎تاب آوري در سيستم‌هاي اقتصادي براي بازگشت سريع به حالت پايدارِ قبل را گوشزد ميکند.‏

 

همجواري سيلوهاي راهبردي گندم در کنار ذخاير قابل انفجار نيترات آمونيوم (مورد استفاده در مزارع به عنوان کود) آنهم نزديکي شهر ‎بيروت اقدامي توجيه‌ناپذير بود که منجر به نابودي گندم و هم نهاده‌هاي توليد در کشاورزي و صنعت شد. از اين دست سهل انگاري‌ها در کشور ما نيز به وفور يافت مي‌شود. 

 

‏براي مثال همجواري انبار نفت کرج در نزديکي تاسيسات نگهداري گندم در فرديس کرج که هر دو نيز در شلوغترين نقطه شهر قرار دارند، ميتواند خطرات جدي را به دنبال داشته باشد!

 

‏به نظر مي‌رسد به منظور کاهش ريسک حاصل از انباشت و تمرکز محصولات و نهاده‌ها در مناطق جغرافيايي مشخص و قابل شناسايي، بهتراست از نياکانمان الگو گرفته و به سمت ذخيره‌سازي هاي غيرمتمرکز حرکت کنيم.

 

‏براي پاسخ به تجاوز دشمن و مقاومت در برابر حملات آينده، چاره‌اي جز قوي شدن نداريم و اهميت کسب توانايي در حفظ ذخاير راهبردي و زيرساخت‌ها کمتر از توسعه فناوري‌ موشک‌هاي نقطه‌زن نيست!

 

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/foods/post/58476
0 نظر