× تماس با ما
0 0 نظرات 332 بازدید
تاریخ انتشار 22 - 1399/02/08

چگونه از زمین در مقابل سیلاب ها محافظت کنیم

چگونه از زمین در مقابل سیلاب ها محافظت کنیم

باتوجه به جاري شدن سيلاب هاي فراوان مخرب در سال هاي اخير در ايران، لازم است با اتخاذ روش هايي مانند نفوذ دادن آب به زمين در محل بارش و شروع سيلاب، مي توان ضمن مخافظت از تخريب زمين در مقابل سيلاب، از آب ذخيره شده در فعاليت هاي توليدي و اشتغال زا استفاده کرد.

ايران کشوري در ناحيه خشک و نيمه‌خشک جهان است و اين بدان معناست که منابع آبي در دسترس در ايران از ميانگين جهاني کمتر است. مهم‌ترين منبع تأمين آب شيرين کره زمين، باران است که در ايران، ميزان بارندگي‌هاي ساليانه تقريباً يک‌سوم بارش سالانه جهاني است و قدرت تبخير آفتاب سه‌برابر! با اين حال، علي‌رغم بارش‌هاي کمتر از متوسط جهاني، هرساله وقوع سيلاب‌ه اي مخرب و سهمگين در کشورمان باعث تلفات جاني و مالي شده و پس از هر رخداد سيل، حجم عظيمي از آب شيرين نيز به هدر مي‌رود. هدررفت ناشي از تبخير و سيلاب در کشورمان بيش از 70% از باران را شامل مي‌شود که فرسايش خاک، از بين رفتن حاصلخيزي برخي اراضي و در نهايت خشکي و تخريب محيط‌زيست گوشه‌هاي ديگري از پيامدهاي آن است.

همچنين منابع آب‌هاي شيرين جهان محدود است و با روند افزايش جمعيت و آلودگي بيش از پيش اين منابع، ميزان دسترسي بشر به آب سالم و شيرين روز‌به‌روز دشوارتر مي‌شود. اين درحالي است که نياز بشر امروزي به آب، با توجه به تغذيه بيشتر و بهتر نسبت به گذشته، ارتقاء سطح بهداشت فردي و مصرف کالاهاي صنعتي آب‌بر، به‌مراتب بيشتر از نياز آبي اجداد اوست. روند کاهشي منابع آب قابل استفاده در کنار روند افزايشي تقاضا، ضرورت چاره‌انديشي درباره آينده را گوشزد مي‌کند.

نفوذ دادن آب به زمين ، روشي موثر در حفاظت از زمين
روش‌هاي مختلفي به‌منظور حفاظت از زمين در برابر سيل و رواناب‌هاي حاصل از بارش‌هاي سهمگين وجود دارد که مؤثرترين روش، پيشگيري از روان شدن و قدرت تخريبي پيدا کردن آب با نفوذ باران به درون زمين در نقطه بارش است. در اين روش، آب شيرين زيادي ذخيره شده و از تبخير حاصل از تابش آفتاب نيز در امان مي‌ماند. کشورمان ظرفيت آن را دارد که با همين روش هدايت باران‌هاي سيلابي، سالانه بيش از 40 ميليارد مترمکعب آب را که معادل با 5 سال مصارف آب بخش شرب و بهداشت کل کشور است، ذخيره نمايد.

رونق کشاورزي و جلوگيري از تلفات جاني و مالي، يک تيتر و دونشان نفود آب در زمين
تغذيه باران به درون زمين به‌منظور جلوگيري از هدررفت ناشي از تبخير و خسارت‌هاي سيل، نقش ويژه‌اي در حفاظت خاک، تأمين آب سالم براي شرب، رونق توليدات کشاورزي و بهبود کيفيت محيط‌زيست دارد. اين شيوه در بسياري از کشورهاي دنيا در حال اجراست. کشورهايي نظير چين، آمريکا، آلمان، کانادا و برخي کشورهاي آفريقايي به‌خوبي از اين روش استفاده کرده و از فوايد آن نظير کاهش خسارات و تلفات سيل، رونق کسب‌وکارهاي روستايي، کاهش مهاجرت‌هاي اجباري و حاشيه‌نشيني منتفع شده‌اند.

لازمه تداوم حيات بر روي زمين، پاک و سالم ماندن آن است. در شرايطي بارندگي‌هاي کمتر از ميانگين جهاني نيز امکان وقوع سيل‌هاي مخرب وجود دارد. از طرفي بايد به سيل به چشم فرصت نگريست، نه تهديد. با نفوذ باران به درون زمين و سفره‌هاي زيرزميني، ضمن محافظت از کره خاکي، تأمين نياز آبي آينده بشر نيز امکان‌پذير خواهد بود.

چگونه از زمین در مقابل سیلاب ها محافظت کنیممشاهده لینک ها
کیفیت HD 720pپخش آنلایندانلود
لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/foods/post/36507
0 نظر