× تماس با ما
0 0 نظرات 315 بازدید
تاریخ انتشار 03 - 1399/02/04

رانت ارزی و انحصار واردات قاتل جوجه های یکروزه/تصمیمات عجیب وزارت صمت و ضررهای میلیاردی صنعت طیور

رانت ارزی و انحصار واردات قاتل جوجه های یکروزه/تصمیمات عجیب وزارت صمت و ضررهای میلیاردی صنعت طیورطي سال هاي اخير، ايران تقريبا به خودکفايي در توليد گوشت مرغ و تخم مرغ دست يافته است؛ اما وجود مشکلات ريشه اي در زنجيره طيور باعث ايجاد بحران هاي مقطعي در زمينه توليد و عرضه مرغ و تخم مرغ شده است.

با بررسي وضعيت توليد گوشت مرغ و تخم مرغ مي توان دريافت بيش از 90 درصد هزينه هاي توليد آن ها وابسته به نهاده هاي مصرفي مرغ و 10 درصد ديگر مربوط به مکمل هاي غذايي است.

نهاده هاي اصلي مصرفي در زنجيره طيور ذرت و کنجاله سويا هست که طبق آمار گمرک در سال گذشته حدود 7 ميليارد دلار از اين محصولات وارد کشور شد که به لحاظ وزني 3 ميليون تن نيز بيشتر از سال 1397 بود.

غلامعلي فاروغي رئيس انجمن توليدکنندگان جوجه يک روزه در کشور طي مصاحبه اي که در تاريخ 30 فروردين ماه 1399 انجام داد با تاکيد بر اينکه خسارت وارد شده به توليدکنندگان ماهانه بيش از 1.2 ميليارد تومان است، گفت: علت اصلي معدوم‌سازي جوجه يکروزه مربوط به کمبود نهاده‌ هاي طيور سويا و ذرت است.

اين در حالي است که وزارت صمت اواخر اسفند در اقدامي عجيب با درخواست واردکنندگان نهاده با ارز 4200 توماني، اقدام به صدور مجوز صادرات غذاي طيور کرد! "عکس نامه در پيوست"

گزارش هاي رسيده از بسياري از مناطق کشور حکايت از عدم توزيع نهاده هاي دامي در کشور براي افزايش قيمت اين محصولات دارد که به نوعي خيانت به مردم و کشور در شرايط تحريم محسوب مي شود.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/foods/post/36375
0 نظر