× تماس با ما
2 1 نظرات 1402 بازدید
تاریخ انتشار 04 - 1399/01/19

نحوه کاشت ته مانده سبزیجات در خانه / زنجبیل،نعنا و ریحان

نحوه کاشت ته مانده سبزیجات در خانه / زنجبیل،نعنا و ریحان

اندازه‌ي تقريبي شاخه بايد تقريبا از سه برگ بالايي تا انتهاي شاخه 10 سانتي نتر باشد. بقيه برگ هاي شاخه را جدا کنيد و فقط سه برگ بالايي را نگه داريد. اين کار موجب مي شود گياه براي ريشه‌زايي نيروي بيشتري داشته باشد.

 انتهاي ساقه را با يک چاقو يا قيچي تيز اريب ببريد. دقت کنيد که ساقه را له نکنيد. برش اريب نيز باعث مي‌شود ريشه زايي سريع تر اتفاق بيوفتد.(اگر ساقه داراي ريشه بود ميتوانيد ان را مستقيماً داخل آب بگذاريد)

يک ليوان آب برداريد و قلمه را در آن قرار دهيد و آن را در محيط گرم قرار دهيد. بعد از گذشت چند روز ريشه هاي سفيد مشاهده مي شود.
حال ميتوانيد ساقه را در خاک باغچه يا گلدان بکاريد.
دقت داشته باشيد براي کاشت نعناع در گلدان بايد گلداني را انتخاب کنيد که ريشه هاي نعناع بتوانند آزادانه در آن گسترش يابند. زيرا نعناع گياهي است که به سرعت رشد کرده و در زمان کوتاه فصاي باغچه يا گلدان را پر مي کند.
 


نحوه کاشت ته مانده سبزيجات در خانه
زنجبيل
براي پرورش زنجبيل نکته مهم اين است که بايد صبور باشيد؛ زيرا روند رشد آن بسيار طولاني است و ممکن است جوانه زدن آن چندين ماه طول بکشد و پس از هشت تا 10 ماه مي‌توانيد يک زنجبيل کاملا رشد کرده را برداشت کنيد.

ابتدا قسمت‌هاي به شکل چشمه را که به انگشت هم معروف هستند جدا کرده و در گلدان بکاريد تا مجددا رشد کنند. (مي‌توانيد قبل از اين کار يک غده زنجبيل را در آب زده در يک دستمال کاغذي مرطوب پيچيده و در يک نايلون گذاشته و درب نايلون را ببنديد و در جاي تاريک نگه‌داريد تا پس از يک هفته زنجبيل جوانه بزند.)

دقت کنيد سر چشمه‌ها که در حال جوانه زدن هستند، بيرون از خاک باقي بماند. خاک را مرطوب نگه داريد و گلدان را در نور مستقيم خورشيد قرار ندهيد.در طول 10 تا 12 ماه برگ هاي زنجبيل شما به قد 50 تا 60 سانت مي رسد.

دماي محيط زنجبيل نبايد کمتر از 10 درجه باشد.
آبياري بيش از حد باعث خرابي گياه مي شود.
 


حوه کاشت ته مانده سبزيجات در خانه
ريحان

قلمه اين گياه درون آب به راحتي ريشه دار مي‌شود. يک شاخه 10 سانتي متري که هنوز گل نداده است را انتخاب کنيد و درون آب قرار دهيد. ريشه ها در عرض يک هفته ظاهر مي‌شوند و بعد از آنکه مشاهده کرديد ريشه ها به ميزان کافي رشد کرده اند، مي‌توانيد قلمه ريحان را مستقيما به گلدان يا باغچه منتقل کنيد.

کاشت ريحان در گلدان نيز به راحتي انجام مي‌شود. اين گياه نياز به خاک با زهکشي خوب دارد و بايد در مکان روشن و آفتابگير قرار گيرد. مي‌توانيد گلدان آن را پشت پنجره آشپزخانه قرار دهيد و براي ماه‌ها از آن محصول مناسب برداشت کنيد.

براي آبياري گلدان به سطح خاک دست بزنيد و زماني که حس کرديد سطح خاک خشک است، آبياري را انجام دهيد.
 

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/foods/post/35941
1 نظر
Omid Gharehpour Omid Gharehpour 11:41:12 - 1399/01/19
خوب بود عالی
طریقه کاشت مرکباتم مثل پرتغال یا لیمو اینطوری هستش که اول پوست رویی هسته رو جدا میکنیم تا پوست سختش جدا بشه باید مراقب باشیم به گوشت هسته آسیبی نزنیم.بعد از اینکه جدا کردیم آن هارا لای دستمال کاغذی میزاریم و بعد دستمال کاغذی رو بسته و بعد خیس میکنیم و آن را در ظرف شیشه ای در بسته یا مشمبا یا هرجایی که بتوان رطوبت هسته رو تامین کند میزاریم حداقل 15 روز طول میکشه تا جوانه بزند و بعد میتوانیم آن را بکاریم.