×
Notice: Undefined variable: menuPostList in C:\inetpub\Customers\Masaf\masaf.ir\index.php on line 38

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in C:\inetpub\Customers\Masaf\masaf.ir\index.php on line 38
تماس با ما
1 0 نظرات 464 بازدید
تاریخ انتشار 13 روز پیش

نکات اولیه پرورش شترمرغ

نکات اولیه پرورش شترمرغپرورش شترمرغ يک حرفه سودآور است و در صورتي که وارد اين کار شويد از آن سود خوبي به دست مي آوريد. اما پرورش شترمرغ مانند هر حرفه ديگري بايدها و نبايدهايي دارد که توجه به آن ضروري ست و براي موفقيت در اين حرفه لازم است اين موارد را در نظر بگيريد.

پرورش شترمرغ امروزه در بيشتر کشورهاي جهان رايج شده است. اين کار به صورت يکي از سيستم هاي زير به اجرا در مي آيد:

پرورش شترمرغ در سيستم باز يا غيرمتمرکز
 پرورش شترمرغ در سيستم نيمه متمرکز يا نيمه بسته
پرورش شترمرغ به صورت بسته يا متمرکز

فضايي که براي پروش شتر مرغ در نظر مي گيرد بايد وسيع باشد. چرا که جثه اين پرنده به اندازه کافي بزرگ است. همچنين نياز او به دويدن و... در يک فضاي بزرگ تأمين مي‌شود. پرورش شترمرغ در دوره‌هاي مختلف احتياج به فضاهاي اختصاصي دارد همه آن‌ها را نمي توان با هم در يک فضا پرورش دارد. 
فضاي مورد نياز براي پرورش سه تايي چيزي حدود 30 متر در 50 متر (حدود 1500 متر مربع) است. با توجه به اين مقدار مي توان فضاي مورد نياز براي پرورش شترمرغ ها را تخمين زد. 

در مزرعه شترمرغ لازم است امکاناتي نظير: پن هاي توليد مثل: دانخوري، آبخوري و سايبان حتما وجود داشته باشيد. آشيانه مخصوص تخم گذاري براي مولدها نياز است. براي جلوگيري از ورود شغال بهتر است حصارهايي دور تا دور مزرعه احداث شود. تعداد نر و ماده (1 نر و 1 ماده، 1 نر و 2 ماده يا 1نر و 3 ماده) نيز بهتر است با توجه به بازده تخم ها در سال هاي گذشته مشخص شود.

جهت بهبود عملکرد شترمرغ، دو روش وجود دارد. در روش نامحدود غذا در سطح مرتع براي تغذيه مولدها قرار گرفته مي شود. اين روش ارزان است و از چاقي جلوگيري مي کند. شترمرغ ها هميشه در حالت سيري هستند. البته در مواردي نيز ممکن است اثر سوء داشته باشد. شرايطي مثل: کافي نبودن غذاي مکمل، کيفيت پايين غذا، انگل و بيماري، عوامل وراثتي در مولدها نيز باعث کاهش مصرف خواهد شد. در روش محدود خوراک به طور آماده در اختيار حيوان قرار مي گيرد. اين روش جايي که علوفه در دسترس نباشد مناسب است. از مصرف زياد خوراک در روش محدود بايد جلوگيري کرد زيرا باعث چاقي مي شود و بر باروري جنسي شترمرغ چه ماده و چه نر اثر زيان باري دارد . 

:غذاي روزانه هر شترمرغ حدود 2.5 کيلوگرم مي باشد. با در دست داشتن تعداد شتر مرغ ها مي توانيد ميزان غذاي روزانه آنها را تخمين بزنيد. در محل نگهداري غذاي آنان به اندازه يک ماه جيره غذايي را فراهم کنيد.(منبع)

کميل مهدوي

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/foods/post/35369
0 نظر