× تماس با ما
4 0 نظرات 689 بازدید
تاریخ انتشار 08 - 1398/11/21

بیماری لکه تلخ (bitter pit) سیب

بیماری لکه تلخ (bitter pit) سیب


 يکي از رايج ترين مشکلاتي که براي ميوه هاي سيب به وجود مي آيد و موجب کاهش کيفيت و بازار پسندي آن ها مي شود، عارضه لکه تلخ است. لکه تلخ معمولا سال هايي که تابستان هاي بسيار گرم دارد و درجه حرارت بالا بوده، شديد تر است. 

 از علائم اين بيماري،ايجاد لک هاي فرو رفته بر روي سطح ميوه مي باشد که بعدا به داخل ميوه گسترش پيدا مي کند. با گذشت زمان زير اين لکه ها قهوه اي رنگ و خشک مي شود و در نهايت اين لکه ها در تمام قسمت هاي ميوه پخش مي شود. علائم از زماني که ميوه ها در حال سايز گرفتن هستند تا زمان برداشت ممکن است به وجود بيايند. 

 دليل اصلي به وجود آمدن لکه تلخ، کمبود کلسيم در ميوه هاي درحال رشد است. وقتي ميوه ها کلسيم به اندازه کافي نداشته باشند، ديواره آن ها سست مي شود و ميوه حالت آبکي پيدا مي کند و اين شرايط زمينه را براي به وجود امدن لکه تلخ فراهم مي کند. 

کلسيم به طور کلي در گياه غير پويا مي باشد و در آوند هاي آبکش، انتقال آن بسيار کم است و اين عامل باعث عرضه ي ضعيف کلسيم مي شود و در نتيجه علائم کمبود، اغلب در اندام هاي ذخيره اي و ميوه ها به وجود مي آيد که بيماري لکه تلخ در سيب ها يک نمونه بارز مي باشد.
 

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/foods/post/34096
0 نظر
دسته بندی