× تماس با ما
2 0 نظرات 209 بازدید
تاریخ انتشار 03 - 1398/11/11

پرورش ماهی در قفس راهبرد آمریکا برای استفاده از ظرفیت آب‌های درون سرزمینی

پرورش ماهی در قفس راهبرد آمریکا برای استفاده از ظرفیت آب‌های درون سرزمینی


پرورش ماهي در قفس در از دهه 1960 به صورت گسترده ابتدا در نروژ سپس در ساير کشور‌ها مورد استفاده قرار گرفت. نگه داري ماهي در قفس سابقه طولاني دارد ، در سده هاي گذشته کشور‌هاي جنوب شرق آسيا براي نگه داري ماهي هاي صيد شده از قفس‌ استفاده مي‌کردند ولي اين روش جهت پرورش ماهي براي اولين بار در نروژ استفاده شد.

امروز پرورش ماهي در قفس يک روش مرسوم و جاافتاده در جهان براي پرورش ماهي است ، اين نوشتار به بررسي يکي از تجربيات ايالات متحده و کانادا در زمينه پرورش ماهي در قفس مي‌پردازد. در ايالات متحده آمريکا پرورش ماهي در قفس بيشتر محدود به آبگير‌هاي خصوصي است ولي در برخي از ايالت‌ها دولت اجازه پرورش ماهي در قفس در آب‌هاي عمومي را داده است. درياچه آنتاريو يکي از 5 درياچه بزرگ واقع در شمال آمريکا و در مرز کاناداست است که دولت اجازه پرورش ماهي در آن را داده است. ساختار ماهيگري در 20 سال گذشته در اين درياچه دچار تغيير و تحولات شديدي شده است.

در درياچه آنتاريو ماهي قزل‌آلاي رنگين کمان در قفس‌هاي بزرگ پرورش داده مي‌شود، پرورش ماهي قزل‌آلاي رنگين‌کمان در سال 1982 در در اين منطقه شروع شد و امروز به 3500 تن در سال رسيده است. هم اکنون 10 سايت پرورش ماهي در قفس در اين منطقه مشغول به فعاليت هستند که ماهي قزل‌آلاي رنگين کمان را توليد مي‌کنند ، شکل زير محل سايت‌ها پرورش ماهي در قفس در اين درياچه را نشان مي‌دهد.

پرورش ماهي در قفس در درياچه آنتاريو امروز بيش از 75 درصد از کل توليد ماهي قزل‌آلا در اين ايالات را تشکيل مي‌دهد. شکل زير روند توليد ماهي به صورت پرورش در قفس و پرورش در مزارع را در ايالت ميشيگان که درياچه آنتاريو در آن واقع است را نشان مي‌دهد.کوچکترين سايت پرورش ماهي در اين درياچه از 6 قفس به ابعاد 15 متر در 15 متر تشکيل شده است که سالانه 160 تا 180 تن ماهي توليد مي کند، همچنين بزرگترين سايت اين درياچه متشکل از 20 قفس به ابعاد 15 متر در 25 متر مي‌باشد که سالانه 450 تن ماهي توليد مي‌کند. کميسيون ماهي آرکانزاس 900 تن ماهي قابل صيد را جهت آزادسازي و بازسازي ذخاير آبزي در آب‌هاي ملي توليد مي‌کند که در سه درياچه ملي آمريکا آزاد مي‌شود.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/foods/post/33844
0 نظر