× تماس با ما
4 0 نظرات 677 بازدید
تاریخ انتشار 02 - 1398/11/12

برخی نکات مهم پیرامون پرورش قرقاول

برخی نکات مهم پیرامون پرورش قرقاول

رخي نکات مهم پيرامون پرورش قرقاول

قرقاول يکي از بهترين پرندگاني است که پرورش آن نسبت به ساير پرندگان از سودآوري بالايي برخوردار است. اما به خاطر اطلاع رساني ناکافي هنوز خيلي از پرورش دهندگان آگاهي کافي نسبت به اين نوع پرنده ندارند. از نژادهاي قرقاول که در ايران پرورش داده مي شود ومورد علاقمندان قرقاول زينتي هست، مي توان به قرقاول بلژيکي يا طلايي، قرقاول ليمويي، قرقاول ليدي، قرقاول ريورز و قرقاول سيلور اشاره کرد.

قرقاول به دليل ويژگي‌هاي ظاهري و جنبه زيبايي بال و پرها و هم چنين خواص بسيار زيادي در نوع گوشتي آن، شرايط نگهداري آسان، عدم نياز به مراقبت زياد، مقاومت بالا در برابر بيماري، سازگاري نسبت به بسياري از شرايط آب و هوايي و مديريت کردن جيره غذايي خود، بسيار مورد علاقه قرار گرفته است.( منبع ، منبع )


به طور مثال هر قرقاول گوشتي روزانه به طور ميانگين 50 گرم غذا مصرف مي کند و نژادهاي تزييني به مراتب کمتر مصرف مي کنند. يعني اگر يک پرورش دهنده 100 عدد قرقاول داشته باشد و در دانخوري ها 50 کيلو دان قرار دهيد، قرقاول ها تا 10 روز از اين خوراک استفاده مي کنند و در اين مدت، نياز چنداني به سرکشي و حضور دائمي و رفتن به داخل قفس ها محل پرورش نيست و همان گونه که گفته شد اين ويژگي مثبت پرورش قرقاول هست که به پرورش دهنده اين امکان را مي دهد که شغل ديگري داشته باشد.

براي هر سه جوجه قرقاول 1 متر مربع زمين لازم است بعد از تعيين متراژ، لازم است شما سقف محيط را توري و اطراف را فنس کشي کنيد چون قرقاول يک پرنده پروازي است.(منبع)

در 4 ماهگي قرقاول، بهترين زمان براي رسيدن گوشت به کيفيت مطلوب است پس با رعايت نکاتي در مسير پرورش مثل تغذيه با کيفيت، رعايت کردن بهداشت محيط وکف سالن، آبخوري، دانه دان و مراقبت هاي لازم مي‌توانيد قرقاول را به کشتارگاه فرستاده و گوشت سالم آن را بفروشيد.

قرقاول مولد که به صورت جفت به فروش مي‌رسد و هر دو جفت در زمان 8 الي 10 ماهگي به باروري مي‌رسند و در اين زمان با ارتباط برقرار کردن با يکديگر آماده تخم گذاري مي‌شوند که مي توانند 85 درصد تخم هاي نطفه‌دار توليد کنند. فروش تخم‌هاي نطفه‌دار قرقاول نيز يکي از راه‌هاي درآمد زايي پرورش اين پرنده مي‌باشد. قرقاول در طول هر فصل 50 تا 60 تخم مي گذارد که بسته به نژادها و زمان سال متفاوت است. (منبع)
کميل مهدوي

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/foods/post/33842
0 نظر