× تماس با ما
5 1 نظرات 437 بازدید
تاریخ انتشار 18 - 1398/11/05

زنبور عسل :نقش گمشده آن در اقتصاد ، محیط زیست و امنیت غذایی

زنبور عسل :نقش گمشده آن در اقتصاد ، محیط زیست و امنیت غذایی

زنبور فقط توليد کننده عسل نيست. اين حشره کوچک و زندگي اجتماعيشان پر از رمز و راز و برکت و درس است . يکي از فعاليتهاي مهم زنبور عسل گرده افشاني است. گرده افشانان مي‌توانند، به بهبود زراعت(عملکرد و کيفيت) بسياري از کشاورزان خرده مالک کمک کنند چرا که گرده افشاني باعث افزايش عملکرد محصولات آنان مي‌شود، اما کاهش جمعيت گرده افشانان به اين معناست که کشاورزان خرده پا درآمد کمتر خواهند داشت .کاهش گرده افشان‌ها مي‌تواند تاثيرات فاجعه باري براي امنيت غذايي آينده داشته باشد. نبود گرده افشان‌ها مي‌تواند سه چهارم محصولات زراعي جهان را به خطر اندازد. فائو معتقد است گرده افشانها 35 درصد از زمين هاي کشاورزي جهاني را تحت تأثير قرار مي دهند و بر توليد 87 محصول از محصولات غذايي پيشرو در سراسر جهان اثرگذار هستند.

فائو به رسميت شناختن نقش حياتي گرده افشانان در توليد مواد غذايي و امنيت غذايي را ترويج مي‌کند و شيوه‌هاي گرده افشاني که اتفاقا صلح آميز هستند را در مديريت کشاورزي ارتقا مي‌دهد. به عنوان مثال، فائو براي کشور‌ها کمک‌هاي فني در زمينه‌هاي مختلفي اعم از پرورش ملکه، تلقيح مصنوعي و ارائه راه‌حل‌هاي پايدار براي توليد عسل و بازاريابي صادراتي اين محصول فراهم مي‌کند. به دليل نقش بسيار مهم زنبورعسل در گرده افشاني و افزايش باروري محصولات کشاورزي و ميوه‌ها، سازمان جهاني غذا و کشاورزي ( فائو) روز 20 مي هر سال را به عنوان «روز جهاني زنبور» نامگذاري کرده‌است.

زنبورداري و توليد عسل در معيشت روستائيان و همچنين در توليد داروها نقش آفريني مي‌کنند و از جمله اين نقش‌ها مي‌توان به عنوان يک فعاليت درآمدزا اشاره کرد که به جوامع روستايي کمک مي‌کند تا درآمد بيشتري را کسب کنند. علاوه بر اين زنبور عسل باعث حفظ تنوع گياهان در محيط زيست مي‌شود شايد يکي از بزرگترين حافظان تنوع گياهي در دنيا همين زنبورهاي عسل هستند. يک نگاهي به قيمت برخي توليدات زنبور عسل واقعيت‌ها را به ما نشان مي‌دهد که ضعف مديريت و راهبرد ما در خلق ثروت، توليد غذاي سالم و حفظ تنوع زيستي به چه ميزان است. هر گرم زهر زنبور عسل،در حالي 130 دلار در بازارهاي جهاني خريد و فروش مي شود که قيمت نفت با همه مشکلات فني، سياسي و اقتصادي بشکه‌اي 75 دلار قيمت دارد. چرا زنبور را فراموش کرديم؟

?دومين کنگره بين المللي و دهمين کنگره پژوهشي زنبورعسل ايران، دوم و سوم بهمن ماه 1398 در موسسه تحقيقات علوم دامي کشور برگزار شد. در اين کنگره کارگاه هاي آموزشي هم داشت که در اول بهمن ماه 1398 توسط اساتيد به نام اجرا شد . منم افتخار داشتم در کنار زنبورداران عزيز و محققان گرامي باشم و مطلبي را ارائه دهم که به پيوست ارائه شده است.

? دکتر فاطمه پاسبان

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/foods/post/33562
1 نظر
مجید عباسی مجید عباسی 01:37:18 - 1398/11/06
دستتون دردنکنه
اگه میشه راه تولیدزهر زنبور بگین تاماهم قاطی....بشیم بیکاریم