× تماس با ما
1 0 نظرات 463 بازدید
تاریخ انتشار 00 - 1398/10/01

تیر موافقان وزارت واردات باز هم به سنگ خورد!

تیر موافقان وزارت واردات باز هم به سنگ خورد!

صبح امروز گزارش کميسيون اجتماعي در خصوص طرح تشکيل «وزارت تجارت و خدمات بازرگاني» در صحن علني مجلس قرائت شد. همانطور که پيش بيني مي شد بار ديگر کميسيون بي ربط اجتماعي شرح وظايف وزارت بازرگاني سابق را به عنوان اصلاحيه شوراي نگهبان اعلام کرد که باز هم با مخالفت اکثريت نمايندگان مواجه شد. شوراي نگهبان بار مالي تشکيل دوباره وزارت بازرگاني و مغايرت طرح با اصول 133 و 85 قانون اساسي را به عنوان ايرادات اعلام کرده ولي تاکنون مجلس نتوانسته است بر سر اصلاحات اين طرح به جمع بندي برسد.

در بررسي اصلاحيه کميسيون بر طرح وزارت بازرگاني، بار ديگر علي لاريجاني با اصراري عجيب اجازه نداد طرح به مجمع برود يا مسکوت بماند و اصرار داشت که بايد ايرادات شوراي نگهبان بر طرف شود. پيشنهادهايي نظير حذف تبصره 1 و يا حتي ارجاع به مجمع نيز راي نياورد. در نهايت طرح بار ديگر به کميسيون اجتماعي ارجاع شد. البته لاريجاني رئيس مجلس در ثانيه هاي پاياني بررسي طرح در جمله اي کليدي گفت: «[کميسيون] به نظرم کاري هم نمي تواند بکند.» يعني او هم معتقد است کاري از کميسيون مربوطه براي رفع اين ايراد ساخته نيست و احتمالا دفعه بعدي بايد تصميم ديگري اتخاذ شود. نهايتا ماراتن موافقان و مخالفان تشکيل وزارت بازرگاني در هفته هاي آتي ادمه خواهد داشت.

طرح تشکيل وزارت بازرگاني و لغو قانون تمرکز کشاورزي به اصرار دولت در يکسال اخير با سماجتي مثال زدني پيگيري شد ولي هر بار با مخالفت هاي شديد نمايندگان، تشکل هاي توليدي و جنبش هاي مطالبه گر مردمي مواجه شده است. به نظر قريب به اکثريت کارشناسان تشکيل وزارت بازرگاني تنها اختبارات حکمراني واردات را به دست جريان هاي متنفع از واردات کالاهاي اساسي خواهد سپرد و توليد کشور را به عقب پرتاپ خواهد کرد.

مجلس طرح تشکیل وزارت بازرگانی 1 دی ماه 98مشاهده لینک ها
کیفیت پیشفرضپخش آنلایندانلود
لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/foods/post/32401
0 نظر
دسته بندی